Anasayfa Mobil ZTE Blade V7 Lite İncelemesi

ZTE Blade V7 Lite İncelemesi

ZTE Blade V7 Lite Fiyatı ve Özellikleri
ZTE Blade V7 Lite Fiyatı ve Özellikleri

ZTE’nin giriş seviyesindeki akıllı telefonu Blade V7 Lite’ı inceliyoruz.

Blade V7 lite’ı elinize alır almaz ilk fark edeceğiniz şey alüminyum gövdenin verdiği o soğuk metal hissi oluyor. Telefon sadece metalik gri renginde üretilmiş. 5 inçlik ekran IPS teknolojisine sahip. IPS olmayan ekranlara nazaran daha geniş görüş açıları sunuyor. Ekran 1280×720 çözünürlüğe ve inç başına 294 piksel yoğunluğuna sahip.

Telefon 2GB belleğe, 2500 miliamper saatlik lityum iyon pile ve 1.0 GHz hızında çalışan 4 çekirdekli işlemciye sahip. MediaTek MT6735P çip üzerinde sistemle gelen cihazda Mali T720 GPU yer alıyor.

Ancak V7 lite’ın dikkatinizi çekmeyi çalıştığı asıl nokta 4G LTE desteği. Ülkemizde 4.5G ve LTE desteğinin de sunulmasıyla bu teknolojiyi destekleyen telefonlar cazip hale geldi.

Parmak İzi Okuyucu

Telefonun arkasına baktığımızda diğer telefonlara nazaran biraz daha kalabalık tutulmuş. Parmak izi okuyucu, flaşlı kamera ve hoparlörü burada görüyoruz. Hemen söyleyelim, iki hoparlör ızgarası olsa da üründe stereo hoparlör kullanılmamış. Izgaralardan birinde mono hoparlör, diğerinde de mikrofon bulunuyor. Kulaklık girişi üstte, Micro USB 2.0 üzerinden şarj ve veri aktarım portu ise altta yer alıyor.

Toplamda 6 adet fiziksel buton görüyoruz. Sol tarafta ses seviyesi butonları, sağda ekran kilidi butonu ve telefonun ön yüzünde mavi halkayla işaretlenen bir adet dokunmatik buton var ve diğer telefondardan aşina olduğumuz “home” butonu işlevi görüyor. Bunların yanı sıra home butonunun sağ sol yanlarında menülerde gezinme görevi görüyor.

1080p Video Kaydı

Cihazın kamerası 13 megapiksellik bir sensöre, otomatik netlemeye ve 1080p video kaydetme özelliğine sahip. Ayrıca öndeki kameranın da 8 megapiksellik olduğunu belirtelim. Diğer kamera özellikleri arasında HDR, panorama fotoğraf var ve arka kameranın yanında bir adet LED flash bulunuyor.

Dahili 16GB depolama imkanı yetersiz gelirse bunu 256GB’a kadar microSD kartlarla artırabiliyorsunuz. SD kart ve sim kart yuvası yan yana bulunuyor ve aynı pin üzerinden ulaşılıyor.

Telefon kablosuz standartlardan Wi-fi b/g/n’i ve Bluetooth’u destekliyor. GPS özelliği de mevcut ve çoğu pahalı telefonun sunmadığı FM radyo özelliği bile düşünülmüş. Desteklenen Wi-Fi standartları arasında AC’yi de görmeyi beklerdik ama sonuçta bu bütçe odaklı bir telefon ve bazı özelliklerin kırpılmış olması doğal.

Android ve Uygulamalar

İşletim sistemi olarak telefon Android 6.0 ile birlikte geliyor ve ZTE tipik Android arayüzünden pek sapmamayı tercih etmiş. Android kullanıcılarının neyin nerede olduğunu bulmakta hiç de zorluk çekmeyeceğini tahmin ediyoruz. Telefona yüklenmiş gelen varsayılan uygulamalar söz konusu olduğunda ZTE’nin daha faydalı tercihler yaptığını söyleyebiliriz. Örneğin Avast’ın güvenlik uygulaması ve Clean Master gibi.

Yazılım kanadında bazılarınızın sinirini bozabilecek şey, bu uygulamaları ilk açışınızda her birine, teker teker izinler vermenizin gerekmesi. Uygulamalar üretici tarafından yüklendiği için bu izinlerin de otomatik verilmiş olarak gelmesi daha uygun olabilirdi.

Son olarak telefonun popüler benchmark uygulamalarındaki performansını da sizler için ölçtük ve işte elde etti ettiğimiz değerler: