Anasayfa Makale AMD Ryzen Hakkında Tüm Bildiklerimiz

AMD Ryzen Hakkında Tüm Bildiklerimiz

AMD’nin Ryzen işlemcileri hakkında bilinenleri bu makalede bir araya topladık.

AMD bir süredir işlemci pazarında uzun süredir devam eden Intel egemenliğine, Zen kod adlı yeni işlemci mimarisi ile rakip olmaya hazırlanıyordu. Geçtiğimiz hafta AMD, Zen mimarisinin adını resmi olarak Ryzen ile değiştirdi ve yeni işlemci ailesi ile ilgili umut veren bazı yeni bilgiler paylaştı. AMD’nin sunduğu verilere göre 2017’de Intel’i ciddi bir rakip bekliyor.

Ağustos ayında AMD, 8 çekirdekli Summit Ridge işlemcisinin açık kaynak Blender uygulaması performansını sergileyerek Intel’in 8 çekirdekli işlemcilerine rakip olabileceğini göstermişti. Geçtiğimiz haftalarda ise AMD, Handbrake çözümleme performansı ve ZBrushCore benchmark testleri ile bu iddiasını körükledi.

Sergilediği son Blender demosunda AMD, Zen işlemcisinin, 3.0 GHz saat hızında Intel’in 8 çekirdekli karşıtı ile benzer sonuçlar elde ettiğini göstermişti. Bu test beraberinde Zen işlemcilerin Intel’in Turbo Boost hızı ile yarışıp yarışamayacağı sorusunu getirdi.

AMD geçtiğimiz günlerde Ryzen işlemcisinin 3.4 GHz temel saat hızına sahip olacağını duyurmuştu. Bu değer, işlemcinin Intel karşıtı i7 6900K’nın saat hızından %5 daha fazla. Ancak Intel’in işlemcisi Turbo Boost ile 3.7 GHz genel saat hızına ve 4 GHz tek çekirdek hızına ulaşabiliyor. AMD henüz Ryzen’in ulaşabileceği en yüksek saat hızını resmi olarak duyurmamış olsa da, genel beklenti Ryzen’in saat hızı konusundaki üstünlüğünü devam ettirmesi yönünde.

Marka Intel AMD
Model Core i7 6900K Ryzen
Üretim Süreci 14nm 14nm
Çekirdek sayısı 8 8
Thread sayısı 16 16
Saat hızı 3.2 GHz 3.4 GHz
Turbo Boost hızı 3.7 GHz Bilinmiyor
Önbellek 20 MB 20 MB
Güç tüketimi  140W 95W
Bellek kanalları 4 2

Ryzen Intel’e karşı

Ryzen’in teknik özellikleri kağıt üzerinde oldukça ilgi çekici duruyor ve görünüşe göre AMD’nin yeni nesil işlemcisi Intel’in 5. nesil Broadwell mimarisine karşı ciddi bir rakip olacak. Peki Ryzen Intel’in daha modern 6. ve 7. nesil Skylake ve Kaby Lake işlemcilerine karşı durabilecek mi?

İlk izlenimler, ham verimlilik açısından Skylake işlemcilerin biraz daha önde olacağı yönünde. Kaby Lake ise sahip olduğu saat hızı avantajı sayesinde yine Ryzen’in önünde olacağa benziyor.

Ancak tüm avantajlar Intel’in yanında değil. Skylake ve Kaby Lake işlemcilerin düşük yük altında da yüksek saat hızlarında çalışması, güç tüketimi açısından Ryzen işlemcilere bir miktar avantaj sağlıyor.

Ayrıca i7-6900K’nın Turbo Max özelliği, i7 6700K’nın saat hızı avantajını kolay bir şekilde etkisiz kılabiliyordu. Eğer AMD benzer bir özelliği Ryzen işlemcisi ile sunarsa, Skylake ve Kaby Lake’in yüksek saat hızı avantajına karşı Ryzen işlemcilerin karşı koyma şansı olabilir.

Tüm özellikler bir yana, eğer AMD’nin paylaştığı test sonuçları doğruysa Ryzen, uzun bir aradan sonra AMD’nin yeniden işlemci yarışına girmek için yegane silahı olabilir.

Bellek kanalları

Uzun bir süre Zen mimarisinin Intel gibi dört bellek kanalını destekleyip desteklemeyeceği merak ediliyordu. AMD’den gelen son bilgiler, Ryzen’in çift kanal destekleyeceğini doğruladı.

Dört kanal desteğinin olmaması her ne kadar ilk bakışta bir dezavantaj gibi görünse de, genel kanı bu eksikliğin genel kullanıma etkisinin oldukça düşük olacağı yönünde. Dört kanal eksikliğinin kullanıcı seviyesindeki en büyük etkisi, kullanılabilecek en yüksek RAM miktarının 64 GB ile sınırlı kalması olacak. Intel cephesinde bu limit şimdilik 128 GB.

Anakart ve soğutucular

Ryzen’in eski AMD FX anakartlar üzerinde kullanılamayacağı bir süredir tahmin ediliyordu. Ryzen işlemcileri kullanabilmek için yeni soketli anakartlar gerekecek. Yeni soketler ise beraberinde yeni soğutucular gerektirecek. Eğer soğutucunuz yeni AM4 soketini desteklemiyorsa, anakart değişiminden sonra soğutucunuzu kullanmak için ayrı bir aparat satın almak zorunda kalabilirsiniz.

Güç tüketimi ve ısınma

AMD işlemcilerin rakiplerine göre daha sıcak çalışmak gibi bir kötü ünü var ve AMD, Ryzen ile bu algıyı kırmayı hedefliyor. AMD’nin son yayınladığı bilgilere göre Ryzen’in güç tüketimi 95W olacak. Bu değer, Ryzen’in sürekli karşılaştırıldığı i7 6900K’nın 140W’lık değerine kıyasla oldukça başarılı sayılır.

SLI

AMD, geçtiğimiz günlerde en yeni işlemcisinin yüksek performanslı oyuncu sistemlerinde darboğaza yol açmadığını göstermek için iki adet Titan X’li bir SLI konfigürasyonu sergilemişti. AMD, benzer bir sistemi Core i7 6900K işlemci ile toplayıp iki sistemi Battlefield 1 performansı üzerinden karşılaştırmıştı.

AMD ayrıca yeni anakartlarında çoklu ekran kartı kullanımı için Radeon sınırlaması getirilmeyeceğini de açıkladı. Günümüzde çoğu üst düzey AMD anakartı varsayılan olarak NVIDIA SLI teknolojisini destekliyor.

 

Bilgisayar mühendisi adayı, iflah olmaz Tolkien hayranı. Yazmaya LEVEL'da başladı, Technopat'ta devam ediyor.