Anasayfa Haber AMD, Ryzen Hakkında Yeni Bilgiler Verdi

AMD, Ryzen Hakkında Yeni Bilgiler Verdi

AMD’nin merakla beklenen yeni Ryzen işlemcileri hakkında şirketten yeni açıklamalar geldi.

CES 2017 ile birlikte AMD’nin Ryzen işlemci ailesi hakkında daha fazla bilgi ortaya çıktı. Doğrudan şirket yetkililerinden gelen açıklamalar, Ryzen işlemciler ve aynı mimariyi paylaşan Bristol Ridge APU’lar hakkında yeni detayları ortaya çıkardı.

AMD’nin Ryzen işlemci ailesi, şirketin bugüne dek tanıtımlarda kullandığı üst seviye 8 çekirdekli modellerle sınırlı kalmayacak. Tüketiciye hayli geniş bir seçenek yelpazesi sunulacak. Yeni AM4 soketini kullanan tüm işlemci, anakart ve soğutucu gibi ürünler de resmi çıkış tarihinden itibaren gecikmesiz piyasada olacak.

AMD’nin yeni AM4 soketi tüm Ryzen ve Bristol Ridge modellerini sorunsuz destekleyecek. Herhangi bir AM4 uyumlu işlemciyi, bir AM4 anakarta takarak doğrudan kullanabileceğiz. Ancak anakartların donanım seviyeleri burada büyük rol oynayacak.

Mesela teorik olarak tüm Ryzen işlemciler hızaşırtmaya uygun olarak piyasaya çıkacak. Ancak her tüketici bununla ilgilenmediğinden, AMD sadece belirli anakart yonga setlerinde hızaşırtma seçeneğine yer vermeyi uygun görmüş. X300, X370 ve B350 yonga setli anakartlar burada kullanıcıların tercihi olacak.

Benzer bir durum yeni AMD Ryzen bilgisayarında Radeon CrossFire ya da Nvidia SLI çoklu ekran kartı kombinasyonlarını kullanmak isteyenler için de geçerli. Birden fazla ekran kartı isteyen kullanıcıların X370 yonga setli anakartları tercih etmesi gerekecek.

Burada da yine AMD’nin pazar araştırması sonucu herkesin CrossFire ya da SLI sistem kurmadığının ortaya çıkması belirleyici olmuş. AMD bu tür üst seviye seçenekleri sadece isteyenlere sunarak donanım maliyetlerini dengeli tutmayı hedeflemiş.

Bu anafikir aslında tüm AM4 soketli anakartlarda kullanılacak. Daha fazla seçenek isteyen kullanıcılar, daha pahalı ve kapsamlı anakartlara yönelecekler. Maliyet hesabı yapan kullanıcılar ise ihtiyaçları olmayan teknolojilerle dolu seçenekleri listeden eleyecek. Ancak genel kural olarak her AM4 işlemci, her AM4 anakart ile sorunsuz çalışacak.

 

M.Berker Güngör 1997 yılında Level dergisinin kurucu editörü olmuştur, Herkes için Bilgisayar ile Türkiye'de 500.000 aylık satış rakamına ulaşan ilk popüler bilgisayar eğitimi dergisini hazırlamış, Chip dergisinin ilk günlerinde, IT Business'ta emek vermiştir. Technopat'ı kurmadan önce son olarak PC Magazine Dergisi Yazı İşleri Müdürlüğü'nü yürütmüştür. Köklü yayıncılık ve bilişim kariyerini Technopat'ta "Boss" olarak sürdürmektedir...