Anasayfa Makale Kaby lake Nedir? Z270 ve 7. Nesil Rehberi

Kaby lake Nedir? Z270 ve 7. Nesil Rehberi

Intel 7. Nesil işlemciler ve destekleyen anakartlar ile ilgili merak edilenleri, Z270 yongasını ve diğer özellikleri Kaby Lake Nedir? Rehber videomuzda sizlerle paylaşıyoruz…

İncelemesini de paylaşacağımız MSI Z270 XPower Titanium anakart önümüzde, sizlerle yeni Intel Core i7 7700K gibi yeni işlemcileri kapsayan Kaby Lake ailesinin özelliklerini anlatıyoruz.

Kaby Lake, Skylake serisini izleyen Intel’in 7. nesil işlemci ve destekleyen anakart ailesinin kod ismi. Bu anakartta üst seviye Z270 yongası bulunuyor. İşlemci ve bu yonga birlikte bilgisayarımızın pek çok özelliğini, berberinde kullanabileceğimiz parçaları belirliyor.

Masaüstü işlemciler K serisi üst seviye 91 Watt, orta seviye işlemciler 65 Watt, düşük güçlü işlemciler ise T serisi 35 Watt TDP düzeyindeler. Celeron G3930T’den Core i7 7700K’ya kadar pek çok farklı modeli içeren bu aile için Z270, Q270, H270, Q250 ve B250 yongaya sahip anakartlar piyasaya sunuluyor.

Skylake Ne Oldu?

En sık sorulan sorulardan biri de Skylake, Kaby Lake uyumluluğu. Z170’ten H110’a kadar BIOS güncellemesi ile doğrulanan anakartlar Kaby Lake işlemcileri de çalıştırabilecek. Benzer şekilde 200 serisi anakartlar Skylake işlemcileri çalıştırabiliyor. Ancak yeni anakartlar ancak yeni işlemcilerle kullanılırlarsa yeni teknolojileri destekliyor.

Windows 10 Öncesi

İşin bir diğer yanı ise yazılım desteği, artık Windows 10 öncesi desteğin kalkmaya başladığını görüyoruz. Windows 10 altında bir işletim sistemi kullanıyorsanız bu size ve kurumunuza bir geçiş çağrısı. Kaby Lake’e hiç geçmeyebilirsiniz ancak bu seriden sonra gelecek işlemcilerde ve bileşenlerde destek gittikçe daralacak ve sonunda üçüncü parti çözümler bile astarı yüzünden pahalı hale gelecek. Bu yüzden bunu belirttiğimiz gibi bir uyarı sinyali olarak görüp doğru yorumlamak gerekiyor.

200 Serisinin Avantajları

Peki yeni 200 serisinin ne avantajı var? Intel’in Optane SSD teknolojisi, daha yüksek bellek frekansları ve anakart yongasında daha fazla PCI Express hattı var. Üstelik bu videodaki XPower örneğinde görülebileceği üzere son derece sağlam hız aşırtma modelleri karşımızda.

Ancak burada bir not düşelim, ilk açıklamaların aksine 200 serisi anakartlarda kullanılan Intel PCH’da yani eskiden Güney Köprüsü değdiğimiz yongada dahili USB 3.1 Gen 2 özelliği yok. USB 3.1 Gen 1 yani USB 3.0 var.

Performans Farkı

Skylake Refresh de diyebileceğimiz Kaby Lake ailesi aynı frekansa getirildiklerinde Skylake performansındalar. Ancak yüzde 10 ila yüzde 20 daha yüksek frekanslara sahip, Turbo frekansları çok daha yüksek modeller mevcut. Hız aşırtma ile bir Skylake işlemciyi Kaby Lake ile aynı performansa getirip, aynı frekansta, aynı performansı almak mümkün. Ancak frekans geçişlerinin daha hızlı olması ve tepe frekans eşiğinin bu tarz Refresh işlemcilerde daha yüksek olması yine Kaby Lake’i avantajlı kılıyor. Yeni rekorlar yolda.

Bu işlemciler hem iş için, hem de güçlü ekran kartları için gerekli. Yeni sistem toplayanlar için şart değil ancak uzun bir aradan sonra yeni sistem toplayacak kullanıcılar daha uzun ekonomik ömür ve daha yüksek fayda için yeni nesil sistemleri tercih etmeli.

X99 mu Yoksa Z270 mi?

Yine merak edilen bir nokta Z270 ve benzeri üst seviye Kaby Lake’lerin X99 alternatifi olup olmadığı. Hayır, bunlar ayrı seriler ve amaçları farklı. Karşılaştırmalar özellikle amaca yönelik yapılmalı. X99 serisi ayrı bir şekilde yoluna devam ediyor.

Ne Skylake, ne Broadwell-E rafa kalkmıyor, ancak daha optimize, daha hızlı işlemciler ve gelişmiş anakartlar ile Kaby Lake artık hayatımızda. Ek testler, incelemeler, makaleler sizleri Technopat.net adresinde bekliyor ve devam ediyor olacak.