Anasayfa Makale Kaby lake Nedir? Z270 ve 7. Nesil Rehberi

Kaby lake Nedir? Z270 ve 7. Nesil Rehberi

Intel 7. Nesil işlemciler ve destekleyen anakartlar ile ilgili merak edilenleri, Z270 yongasını ve diğer özellikleri Kaby Lake Nedir? Rehber videomuzda sizlerle paylaşıyoruz…

İncelemesini de paylaşacağımız MSI Z270 XPower Titanium anakart önümüzde, sizlerle yeni Intel Core i7 7700K gibi yeni işlemcileri kapsayan Kaby Lake ailesinin özelliklerini anlatıyoruz.

Kaby Lake, Skylake serisini izleyen Intel’in 7. nesil işlemci ve destekleyen anakart ailesinin kod ismi. Bu anakartta üst seviye Z270 yongası bulunuyor. İşlemci ve bu yonga birlikte bilgisayarımızın pek çok özelliğini, berberinde kullanabileceğimiz parçaları belirliyor.

Masaüstü işlemciler K serisi üst seviye 91 Watt, orta seviye işlemciler 65 Watt, düşük güçlü işlemciler ise T serisi 35 Watt TDP düzeyindeler. Celeron G3930T’den Core i7 7700K’ya kadar pek çok farklı modeli içeren bu aile için Z270, Q270, H270, Q250 ve B250 yongaya sahip anakartlar piyasaya sunuluyor.

Skylake Ne Oldu?

En sık sorulan sorulardan biri de Skylake, Kaby Lake uyumluluğu. Z170’ten H110’a kadar BIOS güncellemesi ile doğrulanan anakartlar Kaby Lake işlemcileri de çalıştırabilecek. Benzer şekilde 200 serisi anakartlar Skylake işlemcileri çalıştırabiliyor. Ancak yeni anakartlar ancak yeni işlemcilerle kullanılırlarsa yeni teknolojileri destekliyor.

Windows 10 Öncesi

İşin bir diğer yanı ise yazılım desteği, artık Windows 10 öncesi desteğin kalkmaya başladığını görüyoruz. Windows 10 altında bir işletim sistemi kullanıyorsanız bu size ve kurumunuza bir geçiş çağrısı. Kaby Lake’e hiç geçmeyebilirsiniz ancak bu seriden sonra gelecek işlemcilerde ve bileşenlerde destek gittikçe daralacak ve sonunda üçüncü parti çözümler bile astarı yüzünden pahalı hale gelecek. Bu yüzden bunu belirttiğimiz gibi bir uyarı sinyali olarak görüp doğru yorumlamak gerekiyor.

200 Serisinin Avantajları

Peki yeni 200 serisinin ne avantajı var? Intel’in Optane SSD teknolojisi, daha yüksek bellek frekansları ve anakart yongasında daha fazla PCI Express hattı var. Üstelik bu videodaki XPower örneğinde görülebileceği üzere son derece sağlam hız aşırtma modelleri karşımızda.

Ancak burada bir not düşelim, ilk açıklamaların aksine 200 serisi anakartlarda kullanılan Intel PCH’da yani eskiden Güney Köprüsü değdiğimiz yongada dahili USB 3.1 Gen 2 özelliği yok. USB 3.1 Gen 1 yani USB 3.0 var.

Performans Farkı

Skylake Refresh de diyebileceğimiz Kaby Lake ailesi aynı frekansa getirildiklerinde Skylake performansındalar. Ancak yüzde 10 ila yüzde 20 daha yüksek frekanslara sahip, Turbo frekansları çok daha yüksek modeller mevcut. Hız aşırtma ile bir Skylake işlemciyi Kaby Lake ile aynı performansa getirip, aynı frekansta, aynı performansı almak mümkün. Ancak frekans geçişlerinin daha hızlı olması ve tepe frekans eşiğinin bu tarz Refresh işlemcilerde daha yüksek olması yine Kaby Lake’i avantajlı kılıyor. Yeni rekorlar yolda.

Bu işlemciler hem iş için, hem de güçlü ekran kartları için gerekli. Yeni sistem toplayanlar için şart değil ancak uzun bir aradan sonra yeni sistem toplayacak kullanıcılar daha uzun ekonomik ömür ve daha yüksek fayda için yeni nesil sistemleri tercih etmeli.

X99 mu Yoksa Z270 mi?

Yine merak edilen bir nokta Z270 ve benzeri üst seviye Kaby Lake’lerin X99 alternatifi olup olmadığı. Hayır, bunlar ayrı seriler ve amaçları farklı. Karşılaştırmalar özellikle amaca yönelik yapılmalı. X99 serisi ayrı bir şekilde yoluna devam ediyor.

Ne Skylake, ne Broadwell-E rafa kalkmıyor, ancak daha optimize, daha hızlı işlemciler ve gelişmiş anakartlar ile Kaby Lake artık hayatımızda. Ek testler, incelemeler, makaleler sizleri Technopat.net adresinde bekliyor ve devam ediyor olacak.

 • BluePhantom

  Haha süper bir video olmuş..keyifli ve öğretici…Sizlerden çok şey öğrendim ve öğrenmeye devam ediyorum…Teşekkürler Technopat!!!

 • Abraham Thunder

  konu güzel, ağzınıza sağlık ama anakart resimlerini niye koyduğunuz anlamadım sondaki, anlattığınız teknoloji ile ilgisini anlamadım yani çoğu resmin, MSI Z270 XPower reklamı olmuş baya:):)

 • Karakaplan

  Üst düzey ekran kartları ile alınan üst düzey işlemcilerin içerisindeki dahili GPU yongalarına ödenen paralar boşa mı gidiyor? Intel’in bunun için bir işlemcisi varmı?
  Kullanıcı ne yapmalı?

 • Taylan Kurt

  Dahili Usb 3.1 Gen 2 yok diye biliyorum ben?

 • Rediternal

  Gtx 960 4g ekran kartı ve fx8300 lşlemci kullanıyorum fakat son zamanlarda sanki işlemcim, ekran kartıma yetmiyormuş gibi hissediyorum (özellikle işlemci bağımlısı eski mmorpg oyunlarda). Skylake’e geçmeyi düşünüyordum fakat kaby lake’i gördüm. İşlemcim gerçekten yetersiz mi, kaby lake’e geçmeli miyim?

 • Mustafa

  intel 4 yıldır ayni işlemciyi milim milim geliştiryor ama oyunlarda büyük fark yaratmıyor.

 • Eyüpcan

  Niye işlemcilerine GPU koymasın diyorsunuz. Benim gibi bütçesi kısıtlı olan adamlar ekran kartını değişeceği zaman eskisini satıp yenisini hemen alamıyor ve bu süre içinde işlemci içindeki hd grafiği kullanıyor. Lütfen bizide düşünün.

 • zekeriya

  Burada asıl söylenen i7 işlemci alan kişilerin %99’u harici ekran kartıda satın alıyor, bu tip üst seviye işlemcilerde dahili grafik kaldırılsın. X99 , H/Z170 , H/Z270 serisi anakartlarda da dahili ekran kartı portları kaldırılması daha mantıklı olur.

  Kısaca işlemciye 1000 / 1500 TL verip anakartada 800 / 1000 TL ayıran kullanıcılar zaten harici ekran kartı alıyorlar. Bu serilerde dahili grafiğin kaldırılması mantıklı; hem fiyatı ucuzlatır hemde anakartlarda ekstra portlara yer açar.

 • Rica ederiz :)

 • Anakart Kaby Lake destekli olduğu için olabilir mi acaba?

 • Evet, boşa gidiyor diyebiliriz. Intel’in bunun için çözümü Broadwell-E platformu.

 • Var denilmişti, sonradan olmadığı ortaya çıktı.

 • İşlemciniz yetersiz ama Ryzen bekleyebilirsiniz.

 • Bakalım AMD nasıl bir işlemci ile gelecek.

 • Taylan Kurt

  Her iki mecrada da soruma cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim :)

 • Furkan Öncü

  normalde i7 6700k ve z170 bir anakart almayı düşünüyordum fakat bunları gördüm i7 7700k ve z270 anakart alayım mı büyük farklar var mı uzun vadeli bir sistem topluyorum. Teşekkürler…

 • Haluk Keskin

  Bakıyorum da sanki biraz moralim bozuldu. Yeni donanımlar çıktı. Şuan bende i5 6500 işlemci ile Msı B150 Gaming M3 anakart var. İlerki zamanda i7 alacağım zaman yeni nesil işlemci alsam nasıl olur?

 • Abraham Thunder

  recep abi, dashboard ozelliği intel tarafından mı geliştirilmiş, tüm Z270 anakartlarda var mı yani (6. ve 18. resim), ya da audio boost özelliği (resim 3) genel bir z270 özelliği mi, Asus ta da var mı mesela ?

 • Öner Aslan

  i7 6700k işlemcim var i7 7700k almalı mı yoksa 10 nm beklenmeli mi ve oyunlarda i7 6700 k işlemcisini çok geride bırakırmı.

 • Emre

  i7700k+z270 ile arada 200 liradan fazla fark olursa alma. Performans ve yeni teknoloji manasına bir şey yok. Harcayacağın parayı ssd veya gpuya harcaman daha uzun ömürlü oyun bilgisayarı kurmana olanak sağlar.

 • Emre

  9:49 :)

 • Erdem ün

  @Recep_Baltas:disqus abi 6700k ve 7700k işlemcilerinin karşılaştırmasını yapacakmısınız ?

 • PROfile.exe

  Ryzen Türkiyeye gelirse tahminen kaçtl olarak gelir?

 • Dashboard ve Audio Boost MSI’a ait teknolojiler.

 • Geldiğindeki dolar kuruna bağlı olarak…

 • Düşünmüyoruz.

 • PROfile.exe

  umarım en fazla 800 tl civarı olur. çünkü bu amd işlemciler artık nvdia ile çalışacakmış öyle deniliyor

 • Özkan Tanrıverdi

  Öncelikle çok keyifli ve öğretici bir video olmuş. Çok şey öğreniyoruz sizlerden ağzınıza sağlık. Ben bir yerde takıldım. Anakartım yandığı için işlemci ve anakartta değişiklik kararı aldım ve videolarınızı izleyerek Msi z170a gaming m7 ve i7 6700k işlemciye karar vermiştim. Ancak kaby lake çıkınca bir adım geri attım ve kararsız kaldım. Anakartı z270 olanı alabilirim ancak i7 7700k almam biraz zor bu yüzden i7 7700 olanı alabilirim. Sizce hangisi daha mantıklı “Msi z170a gaming m7 ve i7 6700k mı” yoksa msi z270 gaming m7 ve i7 7700″. Ya da sizin daha iyi bir fikriniz var mı :/ Sayın technopat ailesi yardımınızı bekliyorum. Recep abi , Ali abi iyi yayınlar dilerim.

 • ersin

  asus rog strix z270g anakart ne zaman helir acaba. çoğu sitede 200 serisi anakartlar gelmiş ama mAtx destekleyen henüz yok. bilginiz varmı acaba ne zaman stoklara düşer. bu arada güzel açıklayıcı olmuş

 • Kemal Can Toprak

  MSI B150 GAMING M3 Intel B150 Express 2133MHz ben bunu alsam kaby lake işlemci taksam çalışır mı ?

 • 6700K daha mantıklı bu durumda.

 • Bu konuda bilgimiz yok.

 • Evan

  2 Senedir i7 4790K kullanıyorum öyle bir zararını görmedim genel olarak performansı iyi benimkinin gerek yok bence değişmene.

 • Osman

  Merhabalar i7 6700k ile z270 chipset birlikte çalışabiliyor mu ? Aydınlatırmısınız?