Anasayfa Video Yeni WiFi 802.11ad ve 60 Ghz Bandı – CES 2017

Yeni WiFi 802.11ad ve 60 Ghz Bandı – CES 2017

802.11 ad kablosuz internet teknolojisi 60 GHz bandı ile teknoloji dünyasına adım atıyor. Peki ne kadar hızlı? Videomuzda…

CES 2017 kapsamında sergilenen yeni kablosuz bağlantı teknolojisini gördük. Qualcomm standında yeni 802.11 ad standardındaki yongalar, bu yongayı kullanan bir akıllı telefon ile 60 GHz bandında veri trafiğini sizler için videomuzda paylaştık.

Sergi alanında sadece akıllı telefon değil, bir de dizüstü örneğini görmek bizi memnun etti. PCI-E üzerinden bağlanabilen, dizüstü ve masaüstü bilgisayarlara takılabilen Qualcomm kablosuz ağ yongaları sayesinde 802.11 ad’yi pek çok farklı cihazda kullanabileceğiz.

Bu teknoloji hız anlamında çok yüksek potansiyel sunmasına karşın ev ve iş yeri ağ trafiğini yöneten Router yani yönlendirici ve kablosız modemlere baktığımızda yayılmasının çok uzun zaman alacağını söyleyebiliriz. Ancak ilk örnekleri, kısıtlı hızda çalışırken bile olsa görmek güzel. Zira artan mobil cihazlarla birlikte daha fazla kablosuz bağlantı hızına ve sorunların giderilmesine ihtiyacımız var.