Anasayfa Haber AMD Vega 20 Çıkış Tarihi Sızdırıldı

AMD Vega 20 Çıkış Tarihi Sızdırıldı

AMD’nin yeni Vega 10 grafik işlemcileri piyasaya çıkmadan, Vega 20 hakkında yeni bilgiler sızdırıldı.

AMD’nin yeni Ryzen işlemcilerinin yanı sıra, yeni nesil grafik işlemci ailesi Vega 10 için de bekleyiş sürüyor. Vega 10 ailesine ait mühendislik örnekleri bir süredir piyasada dolaşıyor. 14 nm ölçekte üretilen Vega 10 GPU’lar, 8 GB HBM2 hafıza destekliyor.

Henüz Vega 10 işlemcili ekran kartlarının ne zaman piyasaya çıkacağı kesin belli değil. Ancak 2017’nin ilk yarısı bitmeden bu yeni ekran kartlarının raflarda olması bekleniyor. Bu arada AMD’nin bir sonraki nesil Vega 20 GPU ailesi hakkında da yeni bilgiler sızdı.

Vega 20 işlemci ailesinin 7 nm ölçeğinde üretileceği iddia ediliyor. Tabii bu ölçekte üretime henüz hiçbir işlemci üreticisi resmen başlamış değil. Bu yüzden de Vega 20 işlemcili ekran kartları için çıkış tarihi olarak 2018’in ikinci yarısının gösterilmesi, şüpheyle yaklaşılması gereken bir iddia.

Vega 20 grafik işlemcilerin 16 ila 32 GB arasında HBM2 RAM destekleyeceği de iddialar arasında. Dördüncü nesil PCIe x16 bağlantısı kullanacağı fısıldanan Vega 20 işlemcilerin, 150-300 Watt arasında güç çekeceği söyleniyor.

 

M.Berker Güngör 1997 yılında Level dergisinin kurucu editörü olmuştur, Herkes için Bilgisayar ile Türkiye'de 500.000 aylık satış rakamına ulaşan ilk popüler bilgisayar eğitimi dergisini hazırlamış, Chip dergisinin ilk günlerinde, IT Business'ta emek vermiştir. Technopat'ı kurmadan önce son olarak PC Magazine Dergisi Yazı İşleri Müdürlüğü'nü yürütmüştür. Köklü yayıncılık ve bilişim kariyerini Technopat'ta "Boss" olarak sürdürmektedir...