Otomotivdeki İşlemci Rekabeti Büyüyor

In Haber by Berker GüngörLeave a Comment

Yeni nesil otonom otomobillerde kullanılacak işlemciler konusundaki rekabet, CES fuarında iyice belirginleşti.

Yakın gelecekte piyasaya çıkacak hemen her otomobile bir ADAS (Advanced Driver Assistance Systems) bulunacağı öngörülüyor. Bu gelişmiş sürüş sistemlerinin ilk etapta sürücüye yardım etmesi, zaman geçtikçe de tüm sürüşü otonom yapabilecek kapasiteye erişmesi planlanıyor.

Tabii tüm bu sistemlerin merkezinde işlemciler ve modemler yer alacak. Yeni nesil motorlu taşıtların devamlı internete bağlı olacakları düşünüldüğünde, gelişmiş modemlerin önemi de ortaya çıkıyor. Qualcomm bu konuda daha avantajlı olduğundan, halen dünyanın en büyük otomotiv üreticisi olan Volkswagen ile anlaşmayı başarmış.

CES 2017 fuarında yapılan açıklama, önümüzdeki yıllarda üretilecek Volkswagen ve alt markalarına ait araçlarda, Qualcomm işlemci ve modemlerinin kullanılacağını kesinleştirdi. Qualcomm’un bu anlaşmayı başarabilmesi, bazılarınca şirketin geleceğinde bir dönüm noktası olarak görülüyor.

Ancak Qualcomm bu sektörde rakipsiz de değil. CES 2017 kapsamında yapılan benzer bir açıklama, Mercedes ve Audi markalarının da NVIDIA ile çalışacağını ortaya çıkardı. Daha önce de Tesla ile işbirliğini açıklayan NVIDIA, bu da sayede otomotiv dünyasında ciddi bir yer edinecek gibi görünüyor.

Tüm bu rekabet ortamında en geride kalan ise Intel olacak gibi görünüyor. Şirketin halen ADAS sistemlerde kullanılacak uygun bir ürünü mevcut değil. Yakın zamanda bu durumun değişip değişmeyeceği de meçhul.