Canon’dan 250 Megapiksel Kamera – CES 2017

In Video by Ali Güngör3 Comments

Canon 250 Megapiksel kamerasını CES 2017 fuarında sergiledi. Peki 250 megapiksel ile neler yapılabilir? İşte örneği…

Canon bu yeni 250 megapiksel kamerasını ilk kez CES 2017’de ortaya çıkartmadı, ancak bu kamerayı yine fuarda bir gövde gösterisi olarak sergiledi.

Prototip diyebileceğimiz kameranın herhangi bir çıkış tarihi ya da fiyat bilgisi yok. Canon şu an için satışa sunmadığı kamerayı neler yapabildiğini göstermek için üretmiş durumda. 19,580 x 12,600 piksel çözünürlüğe sahip kamera 4K’nın 30 katı çekim yapabiliyor.

Dev lens ve metal gövde içerisinde sensörü ihtiva eden kamera aksamı ile haşmetli bir görünümü var. Şehrin bir ucundan, diğer ucuna yakınlaştırma yapmaya imkan tanıyan yüksek detay seviyesi, tek bir kare çekim içerisinden yüzlerce ufak kare yakalama imkanı veriyor.

Canon test çekimini 15 kilometre mesafeden gerçekleştirmiş. Eyfel Kulesi üzerinde gezen turistlere görüntü içerisinde yakınlaştırma yapılabiliyor.

Bu 250 megapiksel CMOS sensörün verileri saniyede 1.25 milyar piksel ile okunabiliyor. Canon daha önce 2010 yılında örnek olarak 120 Megapiksellik bir sensör tasarlamıştı. Geçen yıllar zarfında profesyonel ve son tüketici kameralarında sensörler bu prototiplerde sağlanan gelişmelerden yararlanılarak güçlendirildi.