Anasayfa Video MSI Z270 XPower Gaming Titanium İncelemesi

MSI Z270 XPower Gaming Titanium İncelemesi

MSI Z270 XPower Gaming Titanium anakart inceleme videomuzda yeni Kaby Lake işlemcileri destekleyen sancak gemisi modelin bütün özelliklerine yakından bakıyoruz…

Z270 ve Kaby Lake Devri Başladı ve MSI yeni Z270 yonga setli anakartlarını piyasaya sürdü. Intel’in 7. Nesil Kaby Lake işlemcilerini, örneğin Core i7 7700K işlemciyi destekleyen bu anakart aynı zamanda geriye dönük olarak Core i7 6700K gibi 6. Nesil Skylake işlemcileri de kullanabildiğimiz bir platform.

Bununla birlikte MSI’ın titanyum beyazı Z270 XPower Gaming Titanium anakartı ileriye dönük, çok güçlü sistemler için tasarlanmış. Özellikle yeni işlemcilerle birlikte kullanırsanız Intel Optane desteği dikkat çekiyor. Henüz bu yeni nesil teknolojiyi piyasada göremesek de altyapı hazırlanmış durumda.

Yeni teknolojilerin yanında mevcut teknolojiler için iyileştirmeler, optimizasyonlar ileri dönük yatırım yapacak kullanıcılar için önemli. Örneğin DDR4 bellek desteği ve performansı geliştirilmiş durumda. Çift kanal kullanabildiğimiz anakart hız aşırtma ile 4133 MHz üstü frekanslara çıkabiliyor.

Elbette esas dikkat çekici yanı işlemci hız aşırtma için beraberinde gelen OC Dashboard eklentisi ve anakartın temelinde yer alan teknolojiler, güç beslemesi ve frekans jeneratörü gibi bileşenler. MSI’ın Kaby Lake platformunda hız aşırtma yapacak kullanıcılar için sancak gemisi bu anakart: MSI Z270 XPOWER Gaming Titanium.

00:10 – Z270 Yongasına sahip en güçlü MSI anakart: XPower Gaming Titanium.
00:55 – Kutu tasarımı.
01:15 – Kutu açılışı ve kutu içeriği.
02:30 – USB Xpander.
03:40 – V-Check Points Cable.
04:20 – OC Dashboard uzatma kablosu.
04:30 – Anakart – kasa montaj vidaları ve pulları.
04:51 – Anakart karşımızda, Titanium modelin rengi titanyum beyazı.
05:18 – Anakartın arka kısmına bakıyoruz.
05:33 – ESD koruması.
05:52 – 8 Katmanlı PCB yapısı ve bölümler arası yalıtım.
06:09 – Sigorta ve koruma bileşenleri.
06:25 – Neden bu kadar sağlam? MSI OC Dashboard ve hız aşırtma.
07.18 – Hangi işlemciler destekleniyor? Skylake ve Kaby Lake, LGA 1151 detayları.
07:50 – Hız aşırtmaya uygun işlemciler.
08:03 – Z270 Yongasının üzerindeki soğutma bloğu ve altında yatan teknolojiler. Z270’in Z170’e göre avantajı ne?
08:45 – M.2 Shield: MSI’ın M.2 SSD’ler için dikkat çeken yeniliği.
Samsung 960 PRO NVMe M.2 SSD İncelemesi
09:37 – M.2 desteğini, çevre portlarını ve standartları açıklıyoruz.
11:06 – Ekran kartı desteği: SLI ve Crossfire.
11:55 – Hangi konfigürasyon nasıl takılmalı? PCI Express hatlarının ekran kartlarına dağıtım şemaları. Burada verdiğimiz hat bilgileri GPU’ya ayrılan hatlar bazındadır.
12:43 – PCI Express CeaseFire anahtarı ile portları kapatmak.
13:05 – DDR4 desteği, gelişen frekans desteği ve çift kanal montaj.
13:55 – OC Dashboard’un takıldığı kısım.
14:11 – VR Boost özelliği.
14:25 – İşlemci güç bileşenlerini soğutan soğutma bloğunu söktük.
14:51 – Soğutmanın altında yer alan MOSFET’lere, Choke’lara bakıyoruz.
15:20 – Düşük profilli, yani azot soğutmaya yer açan bileşenler uç noktada dayanıklı.
15:36 – 16 Fazlı tasarım. Kullanılan MOSFET’ler yine uç noktada.
International Rectifiers’ın IR3555 entegre sürücüleri ve IR35201 kontrolcü kullanılmış.
16:30 – Saat frekansı oluşturucu ve istikrarlı hız aşırtma.
IDT 6V41606B
17:02 – Z270 Yongasının kontrol ettiği portlar ve Asmedia kontrolcülere düşen işler.
USB 2.0, USB 3.0, USB 3.1. USB 3.1 Gen 1 aslında USB 3.0, USB 3.1 Gen 2 ise yeni nesil olan port.
ASM1042, ASM1480 ve ASM1061 ve ASM2142 yongaları.
19:00 – SATA portları, Turbo U.2 portu.
19:10 – Arka kısımdaki giriş ve çıkışlara bakıyoruz.
20:05 – USB BIOS Flashback+
20:30 – Çift ethernet portu ve kontrolcüler.
21:10 – MSI Gaming Lan Manager altında ek kontrol. Ek MSI yazılımları ve özellikleri.
22:16 – XPower Gaming Titanium ses çözümüne bakıyoruz.
Yalıtım, Chemicon kondansatörler ve ALC 1220 ses yongası. Fiziksel özelliklere ek olarak Nahimic 2 desteği ses kalitesini geliştiriyor.
23:20 – Anakart üzerindeki diğer bağlantılar, yongalar ve ek özellikler.
Winbond, çift BIOS arası geçiş, TPM yongası, USB ve LED bağlantıları.
24:10 – RGB Mystic Lighting özellikleri.
Splitter kablosu, güçlü çıkış ve uyumluluk denetimleri önemli.
25:45 – Hız aşırtma anahtarı farklı kademelere sahip.
26:12 – Intel Core i7 6700K ve Core i7 7700K işlemcilerde çıkılan frekanslar ve bunların şartları.
27:53 – Hava ve sıvı soğutma seçenekleri, fan ve pompa bağlantıları.
28:55 – Fan LED’leri kırmızı ve yeşil renkte bildirim sağlıyor.
29:06 – 2 Amper çıkışlı bağlantı.
29:27 – Anakartın 24 pin güç bağlantısını yaparak ışıklandırmasına bakıyoruz.
Sonuç değerlendirme.

Titanyum Beyazı Tasarım

Öncelikle kutu üzerinde de görülebileceği üzere Enthusiast Gaming logolu bu anakart en üst segmentte yer alıyor. Yüksek performans oyun bilgisayarı kurmak isteyenlerin ihtiyaç duyacağı teknolojilerin yanında estetik özelliklere de sahip.

Bunların başında kartın metalik beyaz titanyum rengi ve siyah beyaz tasarımı yer alıyor. Değişiklik istiyorum diyenler için bu beyaz tonu farklı ve ferahlatıcı.

RGB Işıklandırma

Diğer önemli estetik özellik ise MSI RRGB Mystic Lighting. Mystic Light Sync ile kasa içerisine döşenen LED aydınlatmalar anakarta bağlanabiliyor. Bağladıktan sonra da MSI’ın masaüstündeki yazılımıyla olduğu gibi mobil uygulamasıyla da kontrol edilebiliyor. Odaya girip misafirinize ufak bir gösteri yapmak için telefondan bilgisayarın ışıklandırmasını değiştirmek mümkün.

Peki RGB ne demek? 16.8 milyon renk tonunu verebilmek demek. Özellikle takım renkleri, oda ışığına uygun tonlar belirlemek için gerekli. Ayrı bir RGB kontrolcü alıp kasa içerisinde monte edecek yer almaya gerek kalmadan anakart üzerine bağlantı yapabiliyorsunuz. Kutu içerisinden çıkan 80’lik uzatma kablosu ve Splitter yani ayırıcı ile iki ya da daha fazla RBG LED kablo bağlamak mümkün. 12V değerindeki çıkış son derece güçlü.

MSI Mystic Lighting için Corsair, SteelSeries, G.Skill, Cooler Master, SilverStone, In Win, Bitfenix, Geil, Kingston, Akasa ve Phanteks ile birlikte çalışma testleri de yürütmüş. Yani sistem bazında uyumlu aydınlatma vaat ediliyor. Ancak burada biz tecrübeye dayalı bir not düşelim, bu kadar çok marka ve model cihazın aydınlatmasının her zaman yüzde yüz uyumlu çalıştırılması mümkün olmayacaktır; eski ürünlerde ya da yazılım çakışmalarında senkronizasyon her zaman çalışmayabilir.

Soğutma Çözümleri: Hava ya da Sıvı

Elbette işlevsellik hepsinden önemli, 7. Nesil güçlü ve hız aşırtmaya uygun işlemciyi, yüksek frekanslı bellekleri, canavar gibi bir ekran kartını taktıktan sonra soğutmak gerekiyor. 6 Fan bağlantısı, DC/PWM modları, tam fan kontrolü ve sıvı soğutmaya hazır tasarımı ile sistemi sadece serin değil sessiz de tutmak mümkün. Bu fan bağlantıları otomatik olacak DC ya da PWM modunu algılayabiliyor. Ayrıca LED göstergeler ile fanların durumunu belirtiyor, kırmızı ışık tam kontrol, yeşil ışık ise uyumsuzluk gösteriyor.
Bu kontrol işlemini hem Windows altından, hem de BIOS altından yapmak mümkün.

Ayrıca sıvı soğutma sistemi için sunulan 2A yani 2 amper çıkışlı bağlantı, hem hazır kapalı devre sıvı soğutmaları, hem de özel soğutmaları bağlarken ve kullanırken çok yararlı. Corsair, Cooler Master, EKWB, Thermaltake, Bitspower gibi markalar ile uyumluluk belirtilse de tam bir liste paylaşılsa daha memnun olurduk.

Oyuncular İçin Neler Var?

Oyuncular için öncelikli mesele sağlam bir LAN, WiFi bağlantısı ve sorunsuz bir yazılım. Bunun hemen ardından oyunlarda yüksek ses kalitesi oluyor. MSI birkaç nesildir bu konuda devamlı gelişme kaydediyor. Ses ve internet bağlantı kalitesinin yanında ek özellikler geliştiriyorlar.

Bu özellikler arasında Gaming Hotkey ile MSI uygulaması sayesinde tek tuşla hız aşırtma, profiller arası geçiş, oyunu açma, Steam’i başlatma gibi pratik işlevler var.
Oyuncu klavye ve fareleri, kulaklıkları de üretmeye başlayan MSI, yan ürünler alanında yeni olmasına karşın anakartlardaki portların sağlamlığı ve hasaslığı konusunda başta dediğimiz gibi uzun süredir geliştirmeler yapıyor. Daha kalın altın kaplama ile paslanmaya ve iletkenlik düşüşüne, aşınmaya karşı koruma, Gaming Mouse Control kısmında test alanı, Polling Rate, Macro programlama ve DPI ayarları görüyoruz.

Oyun yayıncıları için MSI Dragon Eye yazılımı sunuluyor. Kolay kayıt, canlı yayın, ses kontrolü ve uygulamalar arası bağlantı sunuyor. XSplit GameCaster yazılımı da ülkeye göre birkaç ay ücretsiz olarak pakete dahil ediliyor. Bu da bizi işin internet kısmına getiriyor.

İnternet Bağlantısı

Eskiden bilgisayara bir de ağ kartı bağlanır ve Ethernet portu buradan elde edilirdi. Günümüzde Ethernet portu her anakartta var ancak kullanılan yonganın kalitesi, yazılım desteği ve porttaki aşırı voltaj koruması fark yaratan unsurlar oluyor.

MSI yazılım kısmında güncel sürücü desteği ve ping süresini iyileştiren özel oyuncu VPN’i WTFast yazılımı da sunuyor. Bu normalde ücretli bir yazılım.

Esas düşük gecikme CPU kullanımını azaltan ağ yongası ile sağlanıyor. Xpower modelinde çift Ethernet var, Intel i219V ve 211 yongaları kullanılmış. Bunun yanında MSI Gaming LAN Manager altında uygulamaların ağ erişim önceliği belirlenebiliyor.

Bu üst seviyede anakartın berberinde ya da ona ek olarak rengine uygun bir kablosuz ağ çözümü de sunulsaydı, mobil uygulama desteğiyle birlikte bir kademe daha öteye gidilebilirdi.

Oyun Performansı

Peki oyun performansı? SLI ya da Crossfire ile çoklu ekran kartı imkanı var. Ancak malum yeni nesil ekran kartlarında kullanılan GPU’lar tek başlarına dahi son derece güçlü. Hatta en üst seviye ekran kartlarının son performansını görmemize zaman zaman işlemci performansı engeli ile karşılaşıyoruz.

Bunun çaresi de sistemi dengeli oluşturmak. Özellikle kötü kodlanmış oyunların hatalarını gidermek için de işlemcimizin tek çekirdek performansını arttırmak. Yani hız aşırtma.

Gameboost

Günümüzde her kullanıcı hız aşırtma konusunda uzman değil, bu yüzden anakart üreticileri kolay hız aşırtma seçenekleri sunuyor. 1,2,4,6,8,10 ve 11 kademelerine ayrılmış MSI Gameboost kontrolü anakartın üzerinde yer alıyor. Bu kadran ile işlemcimizde otomatik hız aşırtma yapabiliyoruz. Her işlemci aynı seviyede hız aşırtmaya müsait olmadığı için düzgün çalışanı bulmak için deneme yanılma yapmamız gerekiyor.

MSI Afterburner ve Gaming App uygulamaları ile işlemci ve GPU kullanımlarını takip edip gerektiği ölçüde hız aşırtma yapabiliyoruz. Ancak hız aşırtma yazılımsal bir işten ibaret değil, voltajlar ile oynanıyor ve zayıf anakartları, işlemcileri bozmak mümkün. Bu yüzden üretici ek önlemler alıyor.

Hız aşırtmada elektrik akımının parazitlerine karşı özel ve kalın bir PCB tasarımı kullanıyor. Ucuz anakartlar ile üst seviye anakartlar arasında esas farklardan biri aslında devre kartının malzemesinde, katman sayısında ve iç tasarımında yatıyor. Xpower serileri bu açıdan çok güçlü modeller.

İşlemci Güç Beslemesi

16 Fazlı bir tasarıma sahip anakartın işlemci güç beslemesi, RAM yolları ve yine güç beslemesi en üst seviyede. Titanium Choke, Dark Cap ve Dark Choke kullanımı hem uzun ömürlü ve enerji verimli, hem de işlemci çevresinde farklı soğutmalar için az alan kullanımı demek. Nem, sıcaklık, devre, ESD ve EMI korumaları önemli özellikler.

Burada esas kalite belirleyici ve hız aşırtma için güven verici unsurların başında ise International Rectifier’ın IR3555 entegre sürücülerinin kullanılmış olması. Bu MOSFET’ler uç noktada kalite sunuyor. İşlemci ve DDR belleklerin gerektirdiği düşük voltaj çıkışlarında son derece verimli çalışabiliyorlar, kendi iç tasarımları hızlı soğutmaya uygun ve aynı zamanda kendi akım, aşırı sıcaklık koruma ve raporlama sistemleri var.

Her işlemci aynı performansta olmadığı gibi frekans aralıklarını ve voltajı ayarlarken son MHz’e kadar çıkmak her zaman mümkün olmuyor. Ancak OC Engine 2 ismi verilen saat frekansı oluşturucu yonga, BCLK değerlerini daha hassas aralıklarla değiştirme imkanı veriyor. Jitter denilen titreşimleri, oynama ve frekansta kaymaları azaltıyor. Bu da sistemin daha stabil çalışmasını, daha az çökmesini sağlıyor.

Daha da Ötesi…

Peki çökerse, hatta açılmazsa ne olacak? MSI burada BIOS Flashback+ ile işlemci, bellek, GPU olmadan yeni BIOS’a güncelleme ve sorun giderme özelliği sunuyor. Ayarları servise pek gerek kalmadan düzeltebiliyorsunuz.

Daha da deneysel yollara giren, işlemciyi azot ile aşırı soğutan kullanıcılar da JSLOW 1 anahtarı ile anakartın yavaş modunu devreye sokarak açılmayan sistemi açabiliyorlar.

OC Dashboard üzerinde yine farklı tuşlar kolaylık sağlıyor. Doğrudan hız aşırtma tuşları, kolay mod, Complete Discharge ile sorun gireme özellikleri var. Bu Clear CMOS ayarından daha sağlam bir fabrika ayarlarına sıfırlama yapıyor. 2 Saniye basılı tutunca her şey siliniyor. Buna ihtiyacınız yoksa GO2BIOS tuşu ile doğrudan BIOS’a geçiş yapabiliyorsunuz. Basın, reset ya da aç kapat yapın, BIOS’a geçeceksiniz.

Benchmark esnasında gerçek zamanlı Base Clock yani taban saat frekansı ve Multiplier Ratio yani çarpan oranı ayarlanabiliyor.V-Check Points üzerinden ölçüm cihazı bağlanarak 3 multi-metre ile aynı anda ölçüm yapılabiliyor.

Depolama

Bu kadar uygulama ve oyun içerisinde hem bol SATA portu ile arşivlik mekanik disklerimizi bağlamamız, hem de daha hızlı SSD’ler ile uzun yükleme ekranlarından kurtulmamız gerekiyor. İşter oyun, ister iş için kullanın Xpower Gaming Titanium üzerinde RAID yapılabilen 3 adet M.2 portu yer alıyor.

Bu portlara Samsung 960 Pro ya da Evo gibi süper hızlı M.2 SSD’leri bağladığınızda performans coşuyor. Bu M.2 portları PCI Express hatlarını kullanıyor, Z270 yonga setinde daha önce Z170’te bulunandan daha fazla hat var. 4 Ekstra hat depolama özelinde de, ek PCI Express cihaz bağlantılarında da Skylake anakartlara göre büyük avantaj. Ancak bu iyileştirme X99 platformunun yerini alacak çapta değil. Halen pro iş istasyonlarında X99 gücü devam ediyor.

Burada takdire şayan bir yenilik var. M.2 Shield ile M.2 yuvalarında altında termal ped olan metal bir koruma tasarlanmış. Isındıkça performansı düşen M.2 SSD’leri daha iyi soğutan ve olası darbelerden, tozdan koruyan bu kapak son zamanlarda gördüğümüz en güzel özellikler arasında yer alıyor. M.2 ısınması konusunda özellikle Samsung 960 Pro incelemesinde sizlerle yenilikleri paylaşmıştık.

Ayrıca henüz piyasada olmasa da Intel Optane desteği, hiç kullanmasak da U.2 portu da bulunuyor.

Bu hızlı depolama cihazlarından harici disklere USB 3.1 Gen 2 ile hızlı aktarım yapabiliyoruz. Hatta uyumlu kasalarda ön USB 3.1 Gen 2 çıkışı bile dahil edilmiş. MSI kendi USB portlarına Lightning USB adını veriyor, yeni ASMEDIA 2142 kontrolcü yüksek hızda aktarım yapabiliyor. XBoost özelliğini açarsanız da daha hızlı telefon, kulaklık vb. şarj ediyor.

Ayrıca anakarttaki USB portlarında sigortalar ve gerekli yerde güçlendiriciler sinyali istikrarlı tutuyor. ESD yani elektrostatik boşalıma karşı da anakartı koruyor.

VR Ready

MSI’ın yeni ürün serilerinin hepsinde VR Ready ibaresi görüyoruz. Sanal gerçekliğin, HTC Vive ve Oculus gibi VR cihazlarının popülerliğinin bir yansıması.

MSI taşınabilir sırt çantası şeklinde VR bilgisayarı ile burada zaten dikkat çekmeyi başardı. Şimdi anakartlar üzerinde VR Boost kısmı var. VR Ready USB 3.0 portları özellikle VR cihazları için ekstra güçlü ve stabil bir bağlantı sunuyor.

Elbette herkes VR cihazlarına yatırım yapmıyor, ancak VR için bir sistem toplayan kullanıcının ilgisini çekecek özelliklerden biri de bu detay olacaktır.

Ses Özellikleri

Ayrı ses kartı alma alışkanlığının son derece düşük olduğu bir devirdeyiz. Bu yüzden üst seviye anakartlar, üst seviye ses yongaları, aslında ses kartı çözümü sunuyorlar.
Fiziksel olarak anakart üzerine yer almasına karşın PCB yalıtımı ile ayrılan bu kısımda 120 dB SNR/32-bit değerlerini sunan ve 600 ohm embedans değerine kadar yüksek kalite kulaklık destekleyen bir çözüm var.

Bunun yanında Chemi-Con ses kapasitörleri yüksek kalitede ses için destek sunuyor. Audio Boost 4 adını alan yeni ses çözümü önceki nesillere göre daha da geliştirilmiş durumda. Bir de üzerine Nahimic 2’nin sunduğu ayarları eklediğinizde ortaya çok güzel bir manzara çıkıyor. Sanal Surround, otomatik akıllı ses seviyesi, konuşma netleştirme gibi özellikler ismen yaygın olsalar da Nahimic bu konuda gerçekten çok iyi.

Artılar: M.2 Shield ve bağlantı çokluğu, hız aşırtma potansiyeli ve OC özellikleri, güçlendirilmiş portlar, sağlamlık, uygulama desteği, ışıklandırma, soğutma desteği
Eksiler: Titanium Backplate yani arka plaka Xpower modeline dahil edilebilirdi.

Sonuç itibariyle hız aşırtma tutkunları için Kaby Lake’te Editör’ün seçimi olan bu anakart hem işlevsel, hem de estetik açıdan yeniliklerle dolu. Sadece hız aşırtma yetenekleri için bile alınabilecek bu kart, ek kutu içeriği, yazılım desteği ve ilk kez bu işe adım atacak kullanıcılar için sunduğu kolaylıklar ile muazzam bir başarı olmuş.