Anasayfa Mobil LG V20 İncelemesi

LG V20 İncelemesi

LG V20 İncelemesi

LG V20 metal gövdeli, çift ekranlı ve çift kameralı bir sancak gemisi. İnceleme videomuzda tasarım, donanım, yazılım, kamera ve performans gibi önemli detaylara yakından bakıyoruz…

LG V20 modeli Güney Koreli teknoloji devinin V serisinde ikinci önemli akıllı telefonu. LG G4, V10, G5 ve V20 ile bir G serisi, bir de V serisi şeklinde sıralama yaparak yeni akıllı telefon modellerini kullanıcılara sunuyor. G modelleri her yılın anahtar akıllı telefonu olurken, V serisi telefonlar değişik tasarım ve ek özellikler ile fark oluşturuyor, seriyi geliştiriyor.

LG V20 de sıradışı özelliklerle gelen bir akıllı telefon. V10’da olduğu gibi çift ekran ve çift kamera ile geliyor. Ancak bu sefer LG G5’te olduğu gibi çift ana kamera ve bir ön kameraya sahip. Bunun yanında metal gövdesi çok daha belirgin bir şekilde ortada. MIL-STD düşme ve şok testlerinden geçen V ailesi, dayanıklılık açısından da daha vurgulu.

Piyasaya çıktığı haliyle dahili DAC’ı ile dikkat çeken V10 ve ek aksesuar ile bunu sağlayan G5 gibi V20 de Hi-Fi ses konusunda iddialı. Telefonun kampanyalı satışında sunulan Hi-Fi modül kafanızı karıştırmasın, V20’ye aksesuar takıp çıkartmıyorsunuz, Hi-Fi yongası içerisinde geliyor. Ek olarak sunulan modül bilgisayara takmak ya da diğer cihazlarda kullanmak için hediye ediliyor. Aynı şekilde Bang & Olufsen’in H3 kulaklıkları ve LG 360 CAM de sunuluyor. Bu dikkat çekici bir paket içeriği, tek tek fiyatlara bakıldığında zaten telefon kadar tutuyorlar. Sonuç değerlendirmede bu kısma tekrar değineceğiz.

LG V20 Kampanya Fiyatı için tıklayın…

İnceleme videomuzda bütün artı ve eksileri ile V20’yi test ediyoruz. İyi seyirler dileriz…

00:05 – LG V20’nin öne çıkan özellikleri: Metal gövde, çift kamera, çift ekran.
00:35 – Android 7.0 Nougat ile geliyor.
00:50 – Yeni özellikler.
Çoklu pencere ve mesajlara hızlı, ekran değiştirmeden yanıt verme gibi verimlilik geliştirmeleri Android 7.0’nin karakterini oluşturuyor.
01:30 – Ana ekran seçenekleri.
02:00 – World of Tanks ile oyun performansına, görüntü kalitesine ve ses seviyesine bakıyoruz.
06:10 – Birden fazla oyun sonrası telefon sıcaklık ölçümleri.
06:45 – Sentetik testlerde de yüksek puanlar aldık.
Antutu, Androbench, Geekbench 4 puanları hem işlemci, hem depolama, hem de grafik performansın yüksek olduğunu gösteriyor.
08:00 – Donanım özellikleri.
Snapdragon 820 işlemci, Andreno 530 grafik yongası, 4 GB RAM ve 64 GB depolama alanı. 51.91 GB kullanılabilir alan.
09:05 – Epic Citadel testi ve parlaklık.
LG V20 güneşli havalarda rahatlıkla kullanılabilecek, parlaklık sondayken aşırı parlak bir ekrana sahip.
10:30 – Çift kameraya bakıyoruz.
Lazer ve faz algılamalı odaklamanın yanında kontrast farkı da ölçülüyor. Çift ton flaş mevcut.
İki kamera farklı değerlere ve açılara sahip. Peki normal açı ve geniş açı kameraları nerede, nasıl kullanırsak en iyi deneyimi elde ederiz? Diyafram değerleri ne ifade eder?
12:00 – Optik görüntü sabitleme ve video çözünürlükleri.
12:32 – FLAC ses kayıt ve ESS Sabre Quad DAC.
Ses yongası bugüne kadar geliştirilmiş en ileri seviye donanımsal mobil ses çözümü. Bunun yanında mikrofonlarda özel filtreleme teknolojileri kullanılmış.
12:55 – Alt kısımdaki bağlantılar.
13:20 – Üst ön kısım ve ön kamera.
V10 modelinde tek ana ve iki ön kamera vardı, burada iki arka kamera ve bir ön kamera tercih edilmiş. Tek lens olmasına karşın geniş ve dar açı özçekim seçenekleri ayar ile korunmuş.
13:44 – Yan kısımlara ve alüminyum gövde detaylarına bakıyoruz. Üst ve alt kısım ise darbelere dayanıklı.
14:25 – Arka kapağı çıkartıp V20’nin bataryasını değiştirebiliyoruz.
15:02 – 3200 mAh batarya ne kadar gidiyor?
15:35 – Arka kapak açma mekanizması, arka kapak kilitleri ve telefonun iç montaj kalitesi.
Tamiri son derece kolay bir telefon ortaya çıkmış.
16:16 – Su ve toz yalıtımı yok.
16:30 – Ergonomi, ölçüler, kullanıcı deneyimi.
17:22 – Ekran ve ekran kenarlarına yakından bakış.
17:30 – Kameranın ayarlarına ve kullanımına bakıyoruz. Otomatik, Manual yani elle ayar seçenekleri.
LG V20 muazzam ayarlar sunuyor. 21:9 sinematik çekim modu, farklı kare hızı ayarları, Bit Rate değiştirme, özel Hi-Fi ses ayarları, yüksek kalite formatlar. 60 FPS ve 120 FPS hızlı çekim modları da bulunuyor.
Hi-Fi destekleyen uygulama ve donanım kullanmadan sesi dinlerseniz fark hissetmezsiniz. Ancak paket ile birlikte gelen Hi-Fi Plus modülünü dinlediğiniz cihaza takarsanız kalite farkını anlarsınız.
21:14 – Bang & Olufsen H3 kulaklığı V20’ye taktık ve Hi-Fi ses ayarları açıldı. Bu kulaklıklar normalde 800 TL civarında bir satış fiyatına sahip. V20 kampanyası ile ücretsiz sunuluyorlar.
22:45 – DAC ile ilgili daha fazla detay paylaşıyoruz. Bu Quad DAC tabiri aslında ne demek? Cevabı bu kısımda.
FLAC gibi kayıpsız formatlar destekleniyor.
Analog Volume Control (AVC), HyperStream II, 124dB DNR ve -112dB THD+N, 2Vrms çıkış, Master/Slave modlarında 32-bit 384 kHz PCM ve DSD512 veri imkanı ES9218 Hi-Fi SoC’nin anahtar noktaları.
25:10 – LG V20 inceleme tarihinde ses tutkunları için alınabilecek en iyi akıllı telefon.
25:25 – FM Radyo’ya bakıyoruz.
25:50 – LG V20 basın mensupları gibi içerik üreticileri için tasarlanmış.
26:20 – Eksiler, neler daha iyi olabilirdi?
27:21 – Tasarım ve üretim kalitesi değerlendirmesi.
28:10 – Infrared portu özellikleri ve kullanımları.
28:50 – LG V20 ayarlarına bakıyoruz, Android ayarları bu telefonda nasıl uygulanmış? Android 7.0 Nougat kaynaklı doğal ve LG tarafından eklenen ek ayarlar, özellikler.
33:54 – Sonuç değerlendirme ve LG V20 ile G5 arasında karar verme aşaması.

Sonuç itibariyle LG V20 geniş ekranı, çift kamerası, çift ekranı, değiştirilebilir bataryası, gövde sağlamlığı ve materyal hissi ile çok başarılı bir telefon. Düşmeye ve darbelere dayanıklı yapısı yanında ek bellek kartı takabilmek, gerektiğinde batarya değiştirebilmek önemli artılar. Teknik özellikleri ve donanımın yazılım ile bütünlüğü de sancak gemisi tabirini hakediyor.

Telefonun parmak izi okuyucusu son derece hızlı çalışıyor. LG ve bazı diğer markaların uzun süredir bu tuşu arkada konumlandırması bazı kullanıcılar için ek bir alışma süresi demek.

V20’nin kameraları ve mikrofonu üst seviye. LG, G4 ve G5 ile kamera performansında çağ atlamıştı. V10 da bu özellikleri geliştiriyordu, ancak V20 daha da öteye taşımayı başarmış Özellikle manuel ayarlar ile muazzam çekimler yapmak mümkün, geniş açı modu tatil ve gezilerde harika iş çıkartıyor. Porteler ve yüz detayları için ise normal açıdan şaşmayın.

LG V10’a göre baktığımızda yanlardaki paslanmaz çelik kenarların ortadan kalkması, özellikle bu kısımları beğenen kullanıcılar için bir eksi olmuş. Buna karşılık üst ve alt kısım güçlendirilmiş, yanlar daha ince çerçeve görünümü sağlamış.

LG G5’e göre baktığımızda çift ana kamera korunurken odak özellikleri daha da geliştirilmiş. G5’e göre kasa hissiyatı çok daha güzel, zira doğrudan metali hissedebiliyorsunuz.

G5’in modüler yapısı V20’de yok. Kutu içeriğinde de kulaklık bulunmuyor. Buna karşılık zaten telefon ihtiyaç duyulan yüksek batarya kapasitesi, ses kalitesi gibi unsurları zaten kutudan çıkar çıkmaz sunuyor. Kampanya paketi ile normalde hiç bir telefon ile gelmeyen üst seviye bir kulaklığı, ayrıca 360 derece kamerayı getiriyor.

Temel olarak iki telefon arasında karar verirken telefonun boyutlarını göz önüne almanızda fayda var, LG G5 bir tek el telefonu, LG V20 ise çift el telefonu.

Telefon hem içerik üreten, hem içerik tüketen kullanıcılar için ses, görüntü ve işlev olarak son derece başarılı. Yüksek ses ve görüntü kalitesi, şu an kampanyada sunulan kulaklık, 360 derece kamera ve diğer cihazlarda Hi-Fi ses oynatma özelliği sunan harici DAC ile birleştiğinde fiyatı da çekici hale geliyor. Özellikle yaşadığımız kur değişimi döneminin ardından yeni sancak gemisi akıllı telefonların fiyatlarında artış olacağı için şu an alışveriş için dönemsel bir fırsat olduğunu da belirtelim. Şu an üst seviye V20’yi zengin bir aksesuar paketi ile 3000 TL altına alabiliyoruz, ancak yeni gelecek üst seviye akıllı telefonlara bu seviyeden erişim mümkün olmayabilir. Doğal olarak LG V20 kendi segmentinde yani fiyat aralığında en iyi Fiyat/Performans telefonu konumunda. Normalde her telefonda kampanya yapılabilir ancak V20 kampanya dışı bir şekilde zaten satılmıyor, bu bağlamda ülkemiz için değerlendirdiğimizde, fiyat ve stoklar sürdüğü sürece bu ödül geçerli olacaktır.

LG V20 Kampanya Fiyatı için tıklayın…