SteelSeries APEX 100 Klavye İncelemesi

SteelSeries APEX 100 Oyuncu Klavyesi İncelemesi

In Video, Video İncelemeler by Ali Güngör7 Comments

APEX 100 incelemesinde SteelSeries’in mekanik hisli, en hesaplı oyuncu klavyesinin Quick Tension Switch isimli anahtarlarına, donanım ve yazılım detayları ile özeliklerine yakından bakıyoruz…

Mekanik oyuncu klavyelerinden sonra mekanik hisli oyuncu klavyeleri kullanıcılara farklı bir alternatif sunuyor. Plastik alt devre tasarımının üzerinde, geri bildirimi daha güçlü ve hareketi daha hızlı, net bir mekanizma geliştiren SteelSeries bu anahtar türüne Quick Tension Switch ismini veriyor. Peki ne kadar başarılı? Adım adım incelememizde…

00:10 – Mekanik hisli ne demek? Hibrit.
00:44 – Kutu tasarımına bakıyoruz.
00:59 – Kutu arkası.
01:17 – Kutudan çıkartıyoruz.
01:28 – 2 Metrelik kablo ve kablo bağlantısı.
01:56 – Klavyenin alt kısmı ve yükseltme anahtarları.
02:15 – Yan profil ve tuş açıları.
02:22 – Tam boy klavye ölçüleri.
02:42 – Apex 100 ağırlığı.
02:50 – Tasarım detayları.
03:02 – Lock ışıkları.
03:14 – Işıklandırmaya bakıyoruz. Çok net ve aydınlık.
03:33 – Azalan ışık altında görünümüne bakıyoruz.
03:43 – Işıklandırma yapısı.
04:10 – SteelSeries Engine 3 yazılımını kurup açtık.
04:25 – Parlaklık ayarını değiştiriyoruz.
Üç kademe parlaklık ve kapatma seçeneği.
04:51 – Steady ve Breathe seçenekleri.
Sabit ışık ve hızı ayarlanabilir şekilde nefes efektiyle aydınlatma.
05:16 – Polling Rate ayarı.
05:39 – Region ayarı.
05:55 – Tuşların işlevlerini değiştirmek mümkün. Windows tuşunu devre dışı bırakarak örnek paylaşıyoruz.
06:55 – Makro kaydı nasıl yapılır? Detaylı makro yönetim seçenekleri.
07:35 – Text Macro nedir?
08:06 – SteelSeries Apex 100’ün tuş seslerine bakıyoruz.
08:59 – Klavyenin içini açtık. Rubber Dome ve diğer bileşenlere bakıyoruz.
09:25 – 24 Tuş Anti-Ghosting özelliği ve devre kartı.
09:51 – Alt kısımda metal plaka mevcut.
09:57 – İçi açık klavyede ışıklandırmaya, katmanlara ve yapıya bakıyoruz.
10:31 – Quick Tension Switch’lere bakıyoruz.
11:07 – Sonuç değerlendirme.

Artılar: Donanım kalitesi, erişilebilir fiyat, uzun anahtar ömrü, geri besleme hissi, canlı ışıklandırma.
Eksiler: Tek renk, tuş ortaları daha ışık geçirgen olabilirdi.

Bugün oyuncu klavyesi ya da normal klavye altında pek çok farklı fiyata, pek çok seçenek var. Ancak bu seçeneklerin çoğunda iki anahtar nokta zayıf, SteelSeries de bu noktalarda güçlü.

Bunlardan ilki güçlü yazılım desteği. SteelSeries Engine 3 bütün ekosisteme can veren, sağlam bir yazılım. Makro kaydı, bulut profil yedekleme, ışıklandırma kontrolü var. Ayrıca güncelleme alıyor.

İkincisi ise donanım detayları. Kendi tasarımlarını yapan şirket tuş kenarlarından, klavyenin desenine, aralıklardan açılara kadar rahat klavyeler üretmeyi başarıyor. Gereksiz fazlalıklardan kaçınıyor. Kritik özellik olan Anti-Ghosting’i 24 tuş seviyesinde sunuyor ve güçlü bir ışıklandırması var.

Mekanik oyuncu klavyesi mi, yoksa mekanik hisli mi, yoksa düz, normal, hani bildiğimiz klavye mi? Elbette en güçlü modeller mekanik olanlar, ancak son derece kaliteli normal plastik klavyeler, ilginç mekanik hisli modeller bulmak da mümkün. Ancak her iyi klavyeye karşılık, kalabalık oluşturan ve üretici tarafından dahi desteklenmeyen, piyasada kendi başına bırakılmış ürün var. Özetle bu sorunun yanıtı da klavyeye ve kullanıcıya göre değişecektir. Bu incelemede APEX 100 nezdinde konuyu değerlendiriyoruz.

Quick Tension Switch denilen anahtarların, mekanik anahtar hissiyatına yakın bir deneyim sunması için tasarlanan üst kısımlarına baktığımızda bu “mekanik hisli” yapıyı daha iyi anlıyoruz.

Tuş aşağıya inerken iki yanda bulunan bölümler klasik klavyelerde olmayan doygunlukta bir his sağlıyor. Tactile Feedback denilen bu geri bildirim hissi güzel.

Ancak elbette hiç bir mekanik hisli klavye, üst seviye mekanik anahtarlar ile aynı hissiyatı tam yakalayamıyor. Bu tarz klavyeler mekanik klavyeleri çok sert, klasik klavyeleri ise çok yumuşak ya da zayıf bulanlar için ideal çözüm. SteelSeries’in kendi anahtarları için 20 milyon tuş basımı ömür vaadi, Anti-Ghosting ve parlak, güzel bir ışıklandırma anahtar tercih sebepleri.

SteelSeries APEX 100 klavye Türkiye fiyatı inceleme tarihinde ortalama 169 TL. Bu fiyat onu SteelSeries’in en hesaplı klavyesi yapıyor.