HDR Format Savaşları Tüketiciyi Nasıl Etkileyecek?

In Makale by Muhsin Bayram4 Comments

HDR format savaşları devam ederken, CES fuarından gelen haberler tüketicilerin endişelerini giderebilir.

Geçen ay düzenlenen CES fuarında TV üreticileri hep bir ağızdan televizyonlarının HDR desteğine dikkat çektiler. LG, Sony, Samsung gibi teknoloji devleri yeni ürünlerini tanıtırken, bir yandan da çeşitli HDR formatlarından ve bu formatlara sundukları desteklerden bahsetti. Görünüşe göre birkaç ay önceye kadar HDR10 ve Dolby Vision arasında süren HDR format savaşlarına, HLG ve Advanced HDR adında iki yeni format daha katıldı.

Format savaşı, bazı kullanıcılar için endişe verici bir terim. Zira VHS/Betamax veya daha yeni Blu-ray/HD-DVD savaşına denk gelenler, yanlış formatı tercih etmenin ciddi bir içerik sıkıntısı yaratacağını biliyordur. Bu durum sadece tüketicileri de etkilemiyor. Microsoft, Xbox 360’ta Blu-ray yerine HD-DVD formatını tercih etmişti. O savaşı Blu-ray kazanınca, rakip konsol PS3 ciddi bir multimedya içerik avantajına sahip olmuştu.

Neyse ki söz konusu HDR olunca format savaşları için endişe etmeye gerek olmayacak gibi görünüyor. Şu anda kullanımda olan dört format da, birbirine oldukça yakın performans sunuyor. LG gibi öncü firmalar, dört formata da destek verileceğini duyurdu. Her ne kadar HDR teknolojisi farklı formatlara sahip olsa da, bu standartların görece düşük gereksinimleri, farklı üreticilerin bu formatları ürünlerine kolayca entegre etmesine olanak sağlıyor.

Şu anda popüler olan dört formatı da incelersek, formatlar arasındaki farklılıkların korkutucu seviyede olmadığını görürüz.

HDR10

En yaygın HDR formatı olan HDR10, içinde Samsung ve Sony’nin de olduğu bir grup üretici tarafından, Dolby formatına alternatif olması için geliştirildi. HDR10 an itibariyle 4K Blu-ray diskler için varsayılan format ve hem Sony, hem de Microsoft tarafından yeni nesil konsollarda kullanılıyor.

HDR10’un dezavatajı, Dolby Vision’a kıyasla daha düşük bir görüntü kalitesi sunması. HDR10 1,000 nit parlaklık sunarken, Dolby Vision formatı teoride 10,000 nit parlaklığa ulaşabiliyor. Ayrıca Dolby Vision’ın 12-bit renk seçeneğine karşılık, HDR10 sadece 10-bit renk sunabiliyor.

Dolby Vision

Dolby tarafından geliştirilen Dolby Vision, piyasadaki en iddialı HDR formatlarından. Daha açık olan HDR10 formatının aksine, Dolby Vision’ın kullanılabilmesi için televizyon ve medya oynatıcılarının Dolby Vision destekli çiplere sahip olması gerekiyor.

Ek olarak Dolby Vision gelecek teknolojiler düşünülerek tasarlanmış bir format. Dolby Vision ile iyileştirilen içeriklerin parlaklık seviyesi ve renk aralığı, en güçlü modern medya oynatıcıların dahi kapasitesinin üzerinde. Dolby Vision, dört HDR formatı arasında entegre etmesi en zor ve muhtemelen en pahalı format olmasına rağmen, görüntüyü cihazdan cihaza adapte edebilmesi sayesinde en etkileyici görsel kaliteyi sunuyor.

HLG

HLG, veya uzun adıyla Hybrid-Log Gamma, piyasadaki yeni HDR formatlarından. Ancak çalışma prensibi olarak HDR10 ve Dolby Vision’dan çok daha farklı. BBC ve NHK ortaklığıyla geliştirilen HLG formatı, canlı yayınlarda kullanılmak üzere tasarlandı.

HDR efektini düzgün gösterebilmek için içeriği önceden metaveri ile kodlayan HDR10 ve Dolby Vision’ın aksine HLG, uyumlu medya araçlarının HDR efekti için kullanabileceği verileri içinde saklıyor. Bu sayede standart televizyon yayınları, içerik düzenlemesine ihtiyaç duymadan HDR formatında görüntülenebiliyor.

HLG formatının yaygınlaşması uzun sürecek gibi görünse de, üreticiler istedikleri zaman bir yazılım güncellemesi ile bu formatı kullanılabilir kılabilecek.

Advanced HDR

Hakkında en az şey bilinen format olan Advanced HDR, yine HLG gibi televizyon yayınlarında ve standart görüntüyü HDR görüntüye yükseltme alanında kullanılmak üzere tasarlandı. Formatın her türlü HDR donanımında çalışabiliyor olması ise üreticilerin bu formata destek sunmasını kolaylaştıracak.

Formatların özelliklerinden gördüğümüz kadarıyla geçmişteki format savaşlarının aksine HDR format savaşı, bir üstünlük kurma amacı ile gerçekleşmiyor. Bütün formatlar tüketicilere farklı bir şeyle sunuyor ve bu formatların çoğu, her türlü HDR cihazda kullanılabilecek şekilde tasarlanmış.

Dolby Vision içerikler büyük ihtimalle HDR10 TV’nizde çalışabilecek, Advanced HDR içerikler için yeni bir medya oynatıcı almanıza gerek kalmayacak. Geçmişin Blu-ray ve HD-DVD formatlarının aksine, HDR formatları farklı içerikleri birbirinden sakınmıyor.


Ayrıca CES 2017’de tanılan yeni ürünler, farklı formatları aynı televizyonlarda göreceğimizin habercisi oldu. Bugüne kadar sadece HDR10 formatına destek sunan Sony, yeni televizyonlarında Dolby Vision formatını destekleyeceğini duyurdu. Öte yandan LG, 2017 ürünlerinde mevcut tüm HDR formatlarına destek sunulacağını belirtti.

Büyük TV üreticilerinden sadece Samsung tek bir formata sadık kalmış gibi görünüyor. Firmanın 2017 televizyonları sadece HDR10 formatını destekliyor. Elbette bu durum Samsung TV kullanıcılarının herhangi bir HDR içerikten mahrum kalacağı anlamına gelmiyor.

Sonuç olarak HDR televizyon çağının resmen başladığı 2017 yılında piyasaya sürülecek HDR televizyonların büyük çoğunluğu, herhangi bir içerik eksikliğine yer bırakmayacak şekilde gerekli HDR formatları destekleyecek gibi görünüyor.