Anasayfa Haber AMD Ryzen İşlemciler, Rakiplerinden Daha Küçük Olacak

AMD Ryzen İşlemciler, Rakiplerinden Daha Küçük Olacak

AMD mühendislerinin raporları, Ryzen işlemcilerin rakip Intel modellerinden daha küçük olacağını gösteriyor.

Kısa süre önce Amerika’nın San Francisco kentinde düzenlenen International Solid-State Circuits Conference (ISSCC) etkinliğinde, AMD mühendisleri yeni nesil Ryzen işlemciler hakkında bir rapor yayınladı. Bu rapordaki verilere göre yeni Ryzen işlemcilerin, Intel’in 6. nesil Core işlemcilerinde göre bazı avantajları olacak.

Dört çekirdekli Ryzen işlemciler söz konusu olduğunda, 14 nm teknolojisyle üretilen bu modellerin Intel’in 6. nesil dört çekirdekli işlemcilerinden yaklaşık %10 daha küçük bir yapıda olacağı anlaşılıyor. Dört çekirdekli modeller, giriş ve orta seviye Ryzen işlemcilerin temelini oluşturacak. Ancak burada söz konusu Intel işlemcilerin tümleşik grafik yongalarının da bulunduğu dikkate alınmalı.

Yeni Ryzen işlemciler konusundaki daha önemli diğer detay ise, bunların benzer Intel işlemcilere göre iki kat daha fazla L2 önbelleğinin bulunacağıdır. Tam mimari özellikler henüz bilinmese de, daha fazla L2 önbellek kullanımı genellikle olumlu bir detaydır.

Bu rapordan uzmanların çıkardığı en önemli sonuç ise, AMD’nin tasarım ve üretim konusunda en sonunda Intel tarafından belirlenen endüstri standartlarını yakalamayı başardığı olmuş. Tabii bunun gerçekte performansa ne kadar yansıyacağını ve kullanıcıları ne kadar memnun edeceğini, yakında hep beraber göreceğiz.

 

M.Berker Güngör 1997 yılında Level dergisinin kurucu editörü olmuştur, Herkes için Bilgisayar ile Türkiye'de 500.000 aylık satış rakamına ulaşan ilk popüler bilgisayar eğitimi dergisini hazırlamış, Chip dergisinin ilk günlerinde, IT Business'ta emek vermiştir. Technopat'ı kurmadan önce son olarak PC Magazine Dergisi Yazı İşleri Müdürlüğü'nü yürütmüştür. Köklü yayıncılık ve bilişim kariyerini Technopat'ta "Boss" olarak sürdürmektedir...