Anasayfa Haber Intel, Arizona Fabrikasını Açmaya Hazırlanıyor

Intel, Arizona Fabrikasını Açmaya Hazırlanıyor

Fab 42 olarak adlandırılan tesisin tamamlanması ve üretime geçmesi için harekete geçildi.

Intel tarafından 2011 yılında duyurulan ve Fab 42 adı verilen yeni fabrika, Amerika’nın Arizona eyaletindeki Chandler kenti yakınlarında kurulacaktı. Intel fabrikanın kurulumunu hayli ilerletmiş, ancak 2014 yılında projeyi askıya almıştı.

Dünyanın farklı ülkelerindeki fabrikalarında üretim yapan Intel, Arizona’daki tesisin açılışını ertelemesini, o dönem PC pazarında yaşanan durgunluğa bağlamıştı. Yeni üretim kapasitesine gerek duymayan şirket, bir süre önce Fab 42’yi tamamlama kararı aldı.

Aslında 2016 başlarında alınan karar, kısa süre önce yeni ABD başkanı Trump’ın ofisindeki bir toplantıda yapıldı. Projenin Trump yönetimiyle alakası olmamasına rağmen, Intel’in duyuruyu böyle yaparak yeni yönetimin desteğini almaya çalıştığı söyleniyor.

Sonuç olarak Intel’in Fab 42’yi devreye sokması hemen gerçekleşmeyecek. Tesislerin tamamlanması için en az dört yıl daha süre ve 7 milyar dolardan fazla yatırım gerekiyor. Tamamlandığında yaklaşık 3,000 kişiye istihdam sağlayacak olan Fab 42, Intel’in 7 nm işlemcilerini üreteceği fabrika olarak belirlenmiş.