Anasayfa Video AMD Ryzen 7 1800X İşlemci İncelemesi

AMD Ryzen 7 1800X İşlemci İncelemesi

AMD Ryzen 7 1800X İncelemesi
AMD Ryzen 7 1800X İncelemesi

AMD’nin Zen tabanlı yeni işlemcilerine yakından bakıyor ve Ryzen 7 1800X modelini inceliyoruz. İşte Ryzen 7 1800X ve Ryzen hakkında bilmeniz gerekenler…

AMD Ryzen 1800X inceleme videomuz sayfanın hemen alt kısmında yer alıyor. Testlerimiz, bilmeniz gerekenler, artılar ve eksiler sizleri bekliyor. Ancak öncesinde sizlerle Ryzen’in hikayesini paylaşıyoruz. Ardından merak edilen soruların yanıtları, teknik detaylar, test sistemimiz ve zaman çizelgesi ile videonun kendisi geliyor. En sonda ise sonuç değerlendirmeyi ve Ryzen 7 1800X, 1700X ve 1700 fiyatlarını sunuyoruz.

AMD Ryzen Test Sistemi Özellikleri

 • Detayları sistem toplama rehberimizde görebileceksiniz.

X86 Mimarisi ve 64 Bit İşlemciler

1969’da kurulduğu günden bu yana teknoloji dünyasına birçok yenilik kazandıran ve rekabetin oluşmasında önemli bir rol oynayan Advanced Micro Devices, 2003 yılından bu yana süre gelen rekabetten uzak kalma durumuna Zen mimarisi ile bir son vermek istiyor.

AMD bu bağlamda kıdemli yonga tasarımcısı Jim Keller’ı da bünyesine katarak iki milyon mühendislik saati ve dört yıl süren bir maraton sonucunda yeni işlemcilerini geliştirdi ve son kullanıcıların beğenisine sundu. Kafa Ayarı #49 – Jim Keller ve İşlemci Tasarımı

Zen mimarili işlemcilerine Ryzen adını veren firmanın bu noktaya gelmesini sağlayan hedeflerine bir göz atalım ve halihazırda faaliyet gösterdiği alanlara bir bakalım.

AMD, yüksek performanslı teknolojiler geliştirme amacı ile yola çıktığını belirten bir firma. X86 mimarisine 64 Bit komut seti desteğini ekleyerek PC dünyasını birçok kısıtlamadan kurtarmış olması firmanın bu konuda ciddi olduğunu kanıtlar nitelikte. Yine geriye dönüp baktığımızda bellek kontrolcünün işlemcinin içine taşınması, dünyanın ilk çift ve dört çekirdekli x86 sunucu işlemcilerini piyasaya sürmesi ve APU’lar ile işlemci içerisinde kullanıcılara yüksek performanslı bir GPU gücü sunması firmanın kayda değer teknolojik yenilikleri arasında yer alıyor.

2005 yılında ATI’yi satın alan firma, uzun zamandır GPU’nun gücünü de müşterilerine sunuyor. Oyunlardan yapay zekaya, sanal gerçeklikten artırılmış gerçekliğe kadar birçok alanda AMD ekran kartlarının kullanıldığını görüyoruz. Firmanın GPU departmanın ne kadar başarılı olduğu tartışmaya açık fakat şu bir gerçek ki yeni nesil konsollarda, çıkacak olan XBOX Scorpio’da, MacBook Pro’da ve daha birçok bilgisayarda AMD’nin grafik işlemcileri kullanılıyor.

AMD Ryzen

Son işlemci mimarisi Excavator’den sonra saat başına komut performansını %40 artırmayı hedefleyen AMD, çalışmalar sonucunda %52 gibi kayda değer bir artış elde etmiş. Bunun üstüne Intel’in Broadwell-E, Skylake ve hatta Kaby Lake işlemcilerinin performansına yetişen firma, Zen mimarili işlemcilerine Ryzen adını vermiş. Ryzen, İngilizce’de yükselmek anlamına gelen “risen” kelimesi ile eşsesli bir kelime. Firma bu bağlamda tekrar yükselişini sağlayacak olan bu işlemciye Ryzen adını vermiş. Tabi kelimenin içerisinde “Zen” isminin geçmesi de bir başka nokta.

Ryzen 7 Serisi

AMD, Ryzen işlemcileri üç kategoriye ayırıyor: Ryzen 3, 5 ve 7. Intel’in Core serisinden anımsanacağı gibi 3 giriş, 5 orta ve 7 de en üstü seviye işlemci ailesi. Öte yandan AMD’nin kendisinin dahi bazı ürünlerin özellik kâğıtlarına Ryzen 7 yerine Ryzen R7 yazması ilk başlarda biraz kafa karışıklığına sebep olmadı değil. Pazarlama konusunda firmanın kat etmesi gereken epey bir yol olduğu su götürmez bir gerçek.

AMD ilk etapta bu ailede üç işlemciyi piyasaya sürüyor. Bu işlemcilerin hepsi 8 çekirdekli ve SMT, yani Simultaneous Multi Threading teknolojisi ile her bir çekirdek ek bir işlem birimine sahip. Bu sayede elinizde 16 Thread oluyor.

İsimlendirme

AMD, Zen mimarili işlemcileri sadece masaüstü değil, mobil platformlara da çıkartmayı amaçlıyor. Bu bağlamda ürün gamının geniş olacağını söyleyebiliriz. Bu denli kapsamlı bir ürün gamı için kapsamlı bir isimlendirme gerektiği aşikar. Firma bu bağlamda farklı numara ve harflerle ürünleri birbirinden ayırt etmeyi planlıyor.

AMD’nin burada uygulayacağı isimlendirme politikasını daha iyi anlamak için Ryzen 1700X modelini örnek alalım. Öncelikle Ryzen, işlemcinin ailesini belirtiyor. Bu ailedeki işlemciler genel kullanıcı kitlesinden üst seviye kullanıcılara kadar geniş bir alana hitap ediyor. Peki Ryzen dışında hangi aileler olacak? Burada 7. Nesil APU’lar ve Athlon işlemciler de olacak. Yani Zen mimarisi sadece Ryzen ile sınırlı değil.

7 denildiğinde bunun en üst seviye olduğunu ve daha sonra orta seviye olan 5 ve alt seviye olan 3’ü de piyasada göreceğimizi belirtmiştik. Devam ettiğimizde 1700X’in başındaki 1 rakamı, işlemcinin jenerasyonunu belirtmekte. Örneğin ileride Zen+ mimarili işlemciler piyasaya çıktığında 2700X modellerini görmemiz olası.

1700X’in içerisindeki 7 ise işlemcinin performans seviyesini belirtiyor. Buna göre 7 ve 8 bilgisayar tutkunları ve profesyonellere hitap eden üst seviye, 4,5,6 yüksek performanslı seviye ve daha sonra duyurulacak olan alt rakamlar ise genel kullanım seviyesi olarak açıklanıyor. Model numarası içerisinde yer alan “00”lar ise ileride kullanım için bırakılmış. Örneğin frekansları biraz daha yükseltilmiş farklı ürünlerde buradaki çift sıfır yerine 20 veya 50 rakamlarını da görebiliriz.

İşlemcinin sonunda yer alan X ise en önemli kısım. Zira burada yer alan harfe göre işlemcinin güç tüketiminden kullanım alanına kadar birçok nokta anlaşılabiliyor. Liste şu şekilde:

X: Yüksek performans, XFR özellikli. XFR özellikli işlemciler daha yüksek temel frekansa, Boost frekansına ve ek olarak bir de soğutmanın yeterli olduğu sistemlerde çıkılabilen Boost’un da üstünde yer alan XFR frekansına sahipler.

AMD İşlemcilerde İsimlendirme 2017

 • -: Standart masaüstü işlemci
 • G: Grafik yongasına sahip işlemci
 • T: Düşük güç tüketimli masaüstü işlemcisi
 • S: Düşük güç tüketimli ve grafik işlemcili masaüstü işlemci
 • H: Yüksek performanslı mobil işlemci
 • U: Standart mobil işlemci
 • M: Düşük güç tüketimli mobil işlemci

Ryzen 7 1800X

Serinin şimdilik en üst modeli olan bu işlemci 8 çekirdekli. 3.6 GHz temel ve 4.0 GHz Boost frekansına sahip. 1800X, Intel tarafında X99 platforumda yer alan 6900K Broadwell-E’yi hedef alıyor. AMD’nin paylaştığı verilere göre 1800X, Cinebench çoklu çekirdek testinde 6900K’yı %9 oranında geride bırakıyor. Öte yandan bizim gerçekleştirdiğimiz testlerde durum biraz daha farklı. Evet, AMD gerçekten yüksek bir performans sunuyor lakin Intel’in yazılımdaki sonucuna baktığımızda 1474 puanın üstünde bir sonuç alındığını görüyoruz. Zira burada Intel’in Turbo Boost 3.0 teknolojisi kullanılarak 6900K da 4 GHz’te çalıştırılabiliyor. Üstüne üstlük AMD sistemlerdeki BIOS’ların Beta aşamasında olması, işlemci sıcaklığının yanlış raporlanmasına ve bu da sonuç olarak Precision Boost frekansı olan 4 GHz’e sürekli çıkılamamasına sebep olabiliyor.

Evet, Intel’de 4 GHz için ekstra bir sürücü kurup yazılım üzerinden arzu edilen programı seçip uğraşmak gerekiyor lakin AMD’de de hem yazılımların hem de BIOS’ların optimizasyon eksikliği kendisi bariz bir biçimde hissettiriyor. Bütün bunlara rağmen AMD hatırı sayılır bir performans sunuyor. Fakat firma, 3DMark test sonuçlarının ambargo bitimine kadar paylaşılmaması için harcadığı çabayı 3DMark’ın güncellenmesini sağlamak için harcasaydı, Ryzen daha ilk günden daha iyi sonuçlar alabilirdi.

AMD’nin paylaştığı bir başka test de tek çekirdek performansı. Burada da firma 6900K ile başabaş bir performans tablosu gösteriyor. Lakin gerçekleştirdiğimiz testlerde yine Cinebench içinde gelen skorların 4 GHz tabanlı olması ve BIOS’un Beta aşamasında olması AMD ile benzer sonuçları elde etmemizin önüne geçiyor. AMD’nin burada tavsiye ettiği bir başka nokta da HPET, yani High Precision Event Timer özelliğinin kapatılması. İşlemci performansını artıracak olan bu özellik BIOS’tan veya Windows altından kapatılabiliyor. Lakin firmanın burada ya anakart üreticileri ile ya da Microsoft ile görüşüp bu özelliği otomatik olarak kapattırması gerekiyordu. Zira kullanıcıların çoğu hem BIOS’ta hem de Windows’ta ek ayar yapmaktan kaçınacaktır.

Ryzen 7 1700X

PC tutkunları, oyuncular ve içerik üreticiler için tasarlanan Ryzen 7 1700X, 3.4 GHz temel frekansa sahip. İşlemcinin Boost frekansı ise 3.8 GHz. Bu performansı soğutmak için gereken soğutucu ise 95 Watt gücünde bir soğutma yapabilmeli. 95 Watt TDP, işlemci illaki 95 Watt güç tüketecek anlamına gelmiyor tabii ki. Boştaki bir Ryzen sistem 60 Watt güç tüketiyor. Zira modern işlemcilerde işlemcinin birden çok tasarruf modu mevcut ve işlemcileri gerçek zamanlı olarak saat frekanslarını değiştirebiliyorlar.

Ryzen 7 1700X, Intel’in Core i7 6800K modeli ile yarışması için tasarlanmış bir işlemci. Fakat ekstra iki çekirdeği sayesinde Cinebench çoklu çekirdek testinde 6800K’ya %40’a varan bir fark atıyor. Tabii ki bu işlemci henüz elimize geçmedi. Bunlar AMD tarafından paylaşılan rakamlar. AMD 1700X’in aynı testte 6900K’yı da %4 oranında geride bıraktığını belirtiyor. Tabii ki bütün bu iddiaları bu işlemci elimize geçtiğinde test edeceğiz.

Ryzen 7 1700

7 serisinde şu anda en altta yer alan bu modelde de 8 çekirdek ve 16 Thread mevcut. 3.0 Ghz temel frekansı olan işlemci, Precision Boost ile 3.7 GHz’e çıkabiliyor. İşlemcinin L2 ve L3 önbelleklerinin toplamı ise 20 MB.

AMD bu işlemciyi Kaby Lake 7700K ile karşılaştırmakta. Firmanın paylaştığı skorlara göre 1700, Cinebench çoklu çekirdek testinde 7700K’dan %46 daha yüksek performans sunuyor. Dört çekirdekli bir işlemcinin yarı yarıya geride kalması normal gibi gözükse de AMD’nin burada Kaby Lake mimarisi ile yarışıyor olması kayda değer. Tabii ki bu test sonuçlarını doğrulamak için Ryzen 7 1700’ü de sabırsızlıkla beklediğimizi belirtelim.

Fiyat Rekabeti

AMD, kullanıcıların %99’unun 500 dolar altı işlemcileri satın aldığını belirtiyor. Öte yandan iş içerik üretmeye geldiğinde herkes profesyoneller gibi içerik üretmek istiyor. Ryzen 7 1800X ile AMD bu fırsatı kullanıcılara sunmak istediğini vurguluyor. Firma bu bağlamda 1050 dolarlık 6900K performansını 499 dolara (ülkemizde 529 dolar) herkesin kullanımına sunuyor. Yarı yarıya daha düşük olan bu fiyat kesinlikle rekabeti körükler nitelikte.

Ryzen 7 serisindeki bütün işlemcilerin fiyat konusunda rekabetçi olduğunu görüyoruz. 8 çekirdekli 1700X de bu kervana katılan bir model. Zira burada da AMD, 8 çekirdekli bir işlemciyi 6 çekirdekli Intel rakibine göre daha uygun fiyata kullanıma sunuyor. 6800K, 425 dolara satılırken 1700X, 399 dolar fiyat etiketi ile raflardaki yerini alacak. Çoklu çekirdek kullanımı söz konusu olduğunda %40’a varan daha yüksek performansı daha uygun fiyata elde etmek kulağa hoş geliyor.

AMD’nin Kaby Lake’i hedef aldığı 1700 modeli de hem çekirdek sayısı hem de fiyat ile rekabet etmeyi amaçlıyor. Zira dört çekirdekli 7700K, 350 dolar fiyattan satılıyor. Öte yandan Ryzen 7 1700, sekiz çekirdek performansını -ki bu AMD’nin açıkladığı rakamlara bakılırsa 7700K’ya göre %46 daha yüksek- 329 dolara sunuyor. İki kata varan performans, iki katı çekirdek sayısı ve fiyat yine düşük. PC kullanıcıları daha ne isteyebilirdi ki?

Herkes İçin Sekiz Çekirdek

AMD’nin Ryzen 7 serisi ile sekiz çekirdeği bütün kullanıcıların kullanımına sunmayı amaçladığını görüyoruz. Daha önce Intel platformunda dört çekirdek üstüne çıkmak istediğiniz anda yonga seti değiştirmek zorunda olduğunu belirtmiştik. Şu anda Intel’in 6 çekirdek ve üstü işlemcileri için en güncel yonga seti X99. Ve X99 anakartlar kesinlikle uygun fiyata sahip olmaktan uzaktalar. Öte yandan AM4 platformu her ne kadar X99’un sunduğu dört kanal bellek mimarisini sunamıyor olsa da uygun fiyata sekiz çekirdeği herkesin kullanımına açıyor ve dağınık bir platform yapısı yerine bütün serileri tek bir sokette topluyor.

AMD her ne kadar şu anda en üst seviyede sadece sekiz çekirdekli işlemcileri kullanıma sunmuş olsa da bu ileride değişebilir. Ölçeklendirilebilir bir mimariye sahip olan Zen sayesinde firma ilerleyen zamanlarda AM4 platformu için daha çok çekirdeğe sahip işlemciler de piyasaya sürebilir. Zira Broadwell-E serisinde 6900K’yı hedef alan firmanın bir üst model olan 6950X için de bir şeyler hazırladığını düşünmek çok da yanlış olmaz.

Peki neden daha çok çekirdeğe sahip işlemcilere ihtiyacımız var? Ya da çekirdek sayısı arttıkça neleri hızlandırabiliyoruz? Günümüzde PC kullanım alanlarına baktığımızda üç boyutlu render, sanal gerçeklik, video düzenleme, oyun oynarken bir yandan yayın yapma ve sanallaştırma gibi farklı senaryolar görüyoruz. Bütün bu senaryolarda eğer uygulamalar destekliyorsa çoklu çekirdek kullanımı söz konusu oluyor. Ve çekirdek sayısı ne kadar yüksek ise işleminiz o kadar kısa sürede bitiyor. En son DirectX sürümü olan 12’nin de çoklu çekirdek kullanımına odaklandığını hesaba kattığımızda yeni gelen oyunlar için de çekirdek sayısının çok olmasının büyük bir avantaj sağladığını söyleyebiliriz. Yine halihazırda birçok oyun için çift çekirdekli işlemciler yetersiz kalıyor ve hatta bazı oyunlar doğrudan çalışmayı reddediyor.

Tek Çekirdek Performansı

İşlemcilerin tek çekirdek performansı halen daha önemli bir yere sahip. Ryzen bu konuda da kayda değer bir performans sunuyor. AMD’nin kendi paylaştığı verilere baktığımızda Ryzen 1800X, 3.5 GHz frekansında Broadwell-E’nin %2.7, Kaby lake’in ise %6.5 gerisinde kalıyor. Öte yandan bizim gerçekleştirdiğimiz testlerde gerek yazılımların optimizasyon eksikliği, gerek BIOS’un Beta aşamasında olması Ryzen’ın tek çekirdek performansında Haswell ile benzer skorlar almasına sebep oldu. Tabii ki bu bile AMD’nin kat ettiği yolu görebilmemiz açısından önemli bir skor. Lakin firmanın kullanıcılara daha iyi bir tek çekirdek deneyimi sunmak için hem yazılım hem de anakart üreticileri ile daha yakından çalışıp gerekli optimizasyonları tamamlaması gerekiyor.

Güç Tüketimi

AMD, Zen mimarisini geliştirmeye başlarken en büyük hedeflerinden birinin de güç tüketimi olduğunu belirtiyor. Hatta geliştirme sürecinin en başında, işlemcinin her bir noktasını tasarlarken güç tüketimini dikkate alarak tasarıma başladıklarını ifade ediyorlar. Ortaya çıkan sonuçta Ryzen, rakiplerinden çok daha düşük TDP değerlerine sahip. Tekrar etmekte fayda var: TDP işlemcinin doğrudan güç tüketimi değil. Lakin işlemcinin harcadığı güç ile TDP değeri birbiriyle ilişkili.

Tabloya baktığımızda 6900K’ya rakip olan 1800X, 95 Watt TDP değerine sahip. 6900K ise 140 Watt TDP değeri ile bu konuda 1800X ile rekabet etmekten çok uzak. Benzer durum 1700X için de geçerli. Yine 140 Watt TDP değerine sahip olan 6800K’ya karşın bu işlemci 95 Watt TDP değeri ile büyük bir fark atıyor. Ryzen 7 1700 ise burada belki de en dikkat çeken rekabeti oluşturuyor. Sekiz çekirdeği ile 65 Watt TDP’si olan bu işlemcinin karşısında dört çekirdekli olmasına rağmen 91 Watt TDP değeri olan 7700K yer alıyor. Özetle AMD güç tüketimi konusunda yeni bir çağa girmiş ve Intel’in şu anda piyasada olan işlemcileri bu değerlerin yanına bile yaklaşamıyor.

Bellek Desteği

AMD’nin Ryzen ile birlikte yarattığı bir başka fark da bellek frekansında karşımıza çıkıyor. Firmanın Ryzen işlemcilerin bellek desteği konusundaki tablosu şu şekilde:

 • Çift Kanal / Çift Sıra / 4 DIMM: 1866 MHz
 • Çift Kanal / Tek Sıra / 4 DIMM: 2133 MHz
 • Çift Kanal / Çift Sıra / 2 DIMM: 2400 MHz
 • Çift Kanal / Tek Sıra / 2 DIMM: 2667 MHz

Görüldüğü üzere Ryzen, 2667 MHz bellek desteği sunuyor. Test sisteminde biz her ne kadar bellekleri A-XMP ile 3000 MHz’e yakın bir frekansta çalıştırsak da AMD’nin işlemci performansı için tavsiye ettiği ideal değer 2667 MHz. Kapasite olarak ise bizim tavsiyemiz 16 GB ve üstü olacaktır.

Soğutma

AMD, Ryzen daha çıkmadan evvel Kaveri ve Godavari APU dönemlerinde soğutma konusunda bazı yeniliklere gitmişti. Firmanın Wraith soğutucusunu gayet başarılı bulmuştuk. Firma bu başarıyı Ryzen işlemcilerle de devam ettiriyor. Burada üç farklı model hazırlanmış: Wraith Max, Wraith Spire ve Wraith Stealth. Yukarıdan aşağıda doğru giden bu modellerde Max ve Spire’ın kontrol edilebilir RGB aydınlatması meşhur. Bu kadar yeniliğe ek olarak AMD’nin RGB aydınlatmayı işlemci soğutucularına getirmesini de not edebilir. Bu, firmanın son yıllarda pazarlama konusunda yaptığı en büyük yeniliklerden biri bile olabilir. Soğutucular 65W ve 95W işlemciler düşünülerek tasarlanmış. Yukarıdan aşağıya 38 dBa, 32 dBa ve 28dBa sessizlik değerlerine sahipler.

AM4 soket yeni bir yapıya sahip. Bu bağlamda hâlihazırda piyasada olan soğutma çözümleri AM4 ile uyumsuz. Soğutma çözümü sunan firmalar bu bağlamda var olan ürünleri içerisinde yer alan uyum kitlerine AM4 uyumlu olanları da ekleyecekler. Öte yandan eğer klipsli bir soğutucu kullanıyorduysanız şanslısınız. Bunu yeni AMD sisteminize takabilirsiniz. Bu arada ASUS gibi bazı üreticilerin anakartlarında AM3 soket deliklerine de yer verdiğini ve bu sayede eski işlemci soğutucularına doğrudan destek sunduğunu da belirtelim.

AMD Ryzen Master

AMD’nin AM4 platformunda sunduğu en büyük özelliklerden birisi de bütün işlemcilerin çarpan kilidinin açık olması. Bu, tecrübeli kullanıcıların sistemlerinden daha fazla performans elde etmesini sağlarken tecrübesiz olanların da BIOS’tan tek tıkla daha yüksek performans elde etmesini mümkün kılıyor.

AMD burada çarpan kilidini açıp bırakmakla da kalmamış. Firma, işlemcilerin saat frekansı, voltajı ve çekirdek özelliklerini kontrol etmeye yarayan Ryzen Master uygulamasını da kullanıma sunuyor. Bu sayede sisteminize ince ayar yaparak Ryzen veya çarpan kilidi açık olan diğer işlemcilerinizden daha yüksek performans elde edebiliyorsunuz. Öte yandan yazılım şu anda Beta aşamasında. Fakat zamanla stabil sürümü de piyasaya çıkacaktır.

İşlemci Yapısı İle İlgili Ek Sunumlar:

AMD Ryzen 7 1800X Video İnceleme Zaman Çizelgesi

 • 00:10 – AMD Ryzen 7 1800X modeli haricinde Ryzen 7 1700X ve 1700 modelleri de var.
 • 00:20 – XFR nedir? Ne işe yarar?
 • 00:35 – Neden frekans aralıkları var?
 • 01:00 – Bütün Ryzen 7’ler 8 çekirdek ve 16 işlem birimine sahip.
 • 01:30 – TDP değerleri Intel muadillerinden daha iyi. Yani daha az enerji tüketiyorlar ve daha az ısı ortaya çıkartıyorlar.
 • 02:00 – Skylake, Kaby Lake ve Haswell-E yani Z170, Z270 ve X79, X99 platformlarına karşı tek birleşik platform: Ryzen ve AM4 soketli platform.
 • 03:15 – Eski AMD sisteme Ryzen takılır mı?
 • 03:35 – AM4 uzun ömürlü olur mu? Yenilikler neler?
 • 04:35 – PCI Express 3.0, M.2 ve USB 3 sonrası destek.
 • 05:55 – Ryzen ailesinin ve AM4’ün geleceği, Athlon’lar, APU’lar, Ryzen 5’ler ve ekonomik modeller.
 • 06:15 – Ryzen 7 serisinde dahili grafik yok.
 • 06:45 – Bütün yeni AMD işlemcilerin çarpan kilidi açık olacak: Hız aşırtma açık.
 • 07:25 – Hız aşırtma aracı.
 • 07:40 – AM4 ne zaman değişir?
 • 08:30 – AMD geri döndü.
 • 08:55 – Yonga setleri ve destekleyen anakartlar.
 • X370, B350 hız aşırtmaya uygun. X370 SLI ve Crossfire da destekli.
 • 11:10 – AMD işlemcilerle Nvidia ekran kartı kullanılır mı? Evet, SLI bile yapılır.
 • 11:45 – Küçük sistemler için X300 ve A300 yonga setli anakartlar geliyor.
 • 12:45- 14 Nanometre FinFet üretim teknolojisi.
 • 13:25 – 8 Çekirdek 16 Thread, 3.6 GHz temel 4.0 GHz Precision Boost ve ötesi için XFR yani Extended Frequency Range. Genişletilmiş frekans aralığı soğutmanız yeterliyse devreye giriyor.
 • 15:00 – İşlemci çekirdek sayısı arttıkça performans kazanımının eşit armasını sağlayan temel mimari tasarım.
 • 16:20 – İşlemci kendi güç tasarrufunu Pure Power ile yapabiliyor.
 • 17:00 – Precision Boost açıklaması.
 • 17:25 – XFR hangi işlemcilerde var?
 • 17:52 – Neural Net Prediction: İşlemcinin içerisinde kendisini optimize eden bir yapay zeka var. Bu çalışan uygulama için önbelleklerin verimli kullanımını sağlıyor ve performansı arttırıyor.
 • AMD Ryzen işlemcilerde silikon dahili takip ve karar mekanizmalarıyla kendi performansını ölçüyor ve buna göre frekans ayarlıyor. 4’lü işlemci birimleri arasında L3 önbelleği verimli bir şekilde kullanabiliyor. Her çekirdeğin kendi önbellek erişimi yanında ölçeklendirme için ortak havuzlara eşit erişimi var. Özetle daha önceki mimarilerde tek çekirdek performansını düşüren etkenler ortadan kaldırılmış. Gelecek nesiller ve modeller için performans artışının önü açılmış.
 • 19:20 – 24 PCI Express hattının 16 tanesini ekran kartı için kullanabiliyoruz.
 • 20:00 – PCIe NVMe M.2 için ayrılmış hatlar var.
 • 20:20 – Ufak anakartlarda işlemci ve yonga seti iletişimi için özel bir hat kullanılıyor. Bu sayede 4 PCI Express hattı daha kullanıma açılıyor.
 • 21:00 – Güncellemelerimiz olacak.
 • 21:27 – Test sisteminin özellikleri.
 • Windows 10 64 Bit kullanıyoruz.
 • Ryzen 7 1800X işlemci. Hız aşırtma yok, BIOS varsayılan ayarlarda.
 • MSI X370 Xpower Gaming Titanium anakart.
 • 2×8 GB Corsair DDR4 RAM çift kanal.
 • 2933 MHz’de A-XMP ile çalışıyorlar. AMD’nin AM4 üzerinde temel bellek frekansı 2666 MHz. Ancak çok daha yukarı çıkmak mümkün. XMP kapalıyken bellekler 2133 MHz’de çalışıyor.
 • Samsung Evo 960 M.2 PCIe SSD: 1 Terabyte
 • Toshiba P300 2 Terabyte 7200 RPM sabit disk.
 • MSI GeForce GTX 1080 Gaming X 8 GB ekran kartı.
 • Son sürüm sürücüler ve temiz kurulum.
 • 23:30 – Kasanın güç tüketimini prizden ölçüyoruz.
 • Boşta tüketim 60 Watt, hafif masaüstü kullanımda 100 Watt’a geliyor.
 • 24:12 – AIDA64 ile bellek ve işlemci testleri yaparak puan tablolarında Ryzen 7 1800X’in konumuna bakıyoruz.
 • 28:48 – GPGPU testi. Bu testte de uyarı alıyoruz.
 • 30:00 – 3DMark Time Spy testi.
 • 31:12 – Cinebench R15’te yaptığımız testlerin  çoklu çekirdek ve tekli çekirdek puanlarına bakıyoruz.
 • 33:00 – İşlemci yoğun testte sistem güç tüketimi 180 Watt oldu.
 • 33:30 – AMD, Intel’in iş için kullanılan güçlü işlemcilerini Watt/Performans konusunda ve frekansa bağlı performans üzerinde yakalamış.
 • 35:00 – 4K ultra oyun testlerimize Total War: Warhammer ile başlıyoruz. DirectX 12.
 • Performans güzel ancak grafik dalgalı.
 • 36:10 – Rise of the Tomb Raider 4K performans testi.
 • 38:50 – Far Cry Primal 4K performans testi.
 • Performans ve grafik stabil.
 • 40:30 – Counter Strike Global Offensive üzerinde farklı çözünürlüklere bakıyoruz.
 • GTX 1080 gibi güçlü ekran kartlarında 4K altı çözünürlüklerde ekran kartının tam kullanılmadığı senaryolar ile karşılaşıyoruz. Intel işlemcili testlerde de benzer durumlarla karşılaştık.
 • 42:25 – Sonuç değerlendirme.
 • Artılar: Yüksek tek çekirdek ve çok çekirdek performansı, düşük TDP, Watt/Performans, çok rekabetçi fiyat, uzun ömürlü platform, 8 çekirdek ve 16 işlem birimi, güncel teknolojiler,
 • Eksiler: BIOS, sürücü ve test yazılımlarının hepsinin güncellenmesi gerekiyor.

Videomuzun Sonuç itibariyle sadece oyuncuların değil, özellikle işlemci ihtiyacı yüksek olan uygulamaları kullananların alabileceği en iyi fiyat performans oranına sahip işlemci Ryzen 7 1800X oldu.

Rakibi Intel’in Core i7 7700K gibi güçlü tek çekirdek performansı sunan ama az çekirdekli işlemcilerine rahatlıkla cevap verebiliyor, öte yandan Core i7 6900K gibi çok çekirdekli ve tek çekirdek performansına daha az önem veren işlemcilerle de savaşabiliyor. Intel’in bu rekabet karşısında kaçınılamaz olan fiyat düşüşünü avantajınıza dönüştürerek X99 platformuna da yönelebilirsiniz. Dört kanal bellek desteği, oturmuş bir platform ve daha fazla PCI Express hattı kazancınız olacak lakin daha fazla güç tüketimi ve yine anakartlardan dolayı daha yüksek bir maliyetle karşılaşacağınızı da belirtmekte fayda var. Pek çok senaryoda Ryzen rakiplerini geçiyor, bazı senaryolarda ise rakiplerine az farkla geçiliyor ancak bütün bunları çok daha hesaplı sunuyor.

Daha hiç optimizasyon almamış, yeni çıkmış ve test yazılımları, BIOS’u güncellenmemiş donanımlarla denenen bir işlemci için muhteşem sonuçlar. Kullanıcılar rahatlıkla AM4 platformuna yatırım yapabilir, en üst seviye grafiklerle oyun oynayabilir, video kaydedip yayınlayabilir. Akla gelen herhangi bir üretkenlik senaryosunda Ryzen 7 artık güncel anakartlar ve platform yapısı ile burada.

Sonuç Özeti

Herkesin merak ettiği soru: Ryzen GTA 5 oynatır mı? Her ne kadar bu sorunun cevabı evet olsa da asıl merak edilen soru şu: Ryzen almalı mıyım?

Öncelikle AMD, Ryzen serisi ile sekiz çekirdek için devasa meblağlar ödemek zorunda olmadığımızı gösteriyor. Bu gerçekten takdir edilmesi gereken bir nokta. Bir yanda 4700 TL’ye satılan bir işlemci ve öbür tarafta benzer performansı 2300 TL’ye sunan Ryzen 7 1800X. Bundan daha da önemlisi, 4700 TL’ye satılan işlemcinin TDP değeri 140 Watt iken 1800X’in TDP değeri sadece 95 Watt. Yani daha kolay soğutabileceğiniz, daha düşük güç tüketen ve yarı yarıya daha ucuz bir işlemci var elimizde.

Tabii ki 1800X gibi bir işlemci ve buna uygun anakart, ekran kartı ve bellek alacağınız zaman cebinizden 5000 TL’ye yakın bir para çıkıyor. İster istemez bu sistem beni ne kadar götürür ya da yükseltme yapabilir miyim sorusu akıllara geliyor. Burada da AM4 makalemize bakabilirsiniz. Yerleşik USB 3.1 desteği sunan ve 2020’ye kadar geçerliliğini sürdürecek olan bu platform, yatırım yapmak için şu anda en ideal platformlardan birisi.

Sonuç olarak her ne kadar BIOS’lar Beta aşamasında olsa da, piyasadaki yazılımların bir çoğu yeni çıkan bu işlemci ailesi için optimize edilmemiş olsa da Ryzen kayda değer bir performans sunmayı başarıyor. Her şeyin rayına oturması için biraz beklemeniz gerekebilir fakat bunun sonucunda sekiz çekirdekli, düşük güç tüketen, çarpan kilidi açık ve fiyat/performans oranı yüksek bir işlemci elde etmiş olacaksınız.

AMD Ryzen 7 1800X Fiyatı…
AMD Ryzen 7 1700X Fiyatı…
AMD Ryzen 7 1700 Fiyatı…

 • berk

  apu serileri tahminen ne zaman çıkar

 • Hüsnü Karçık

  Recep Bey merhabalar,
  ben geçtiğimiz Aralık ayında i7 6850k işlemci, deluxe 2 anakart ve Asus gtx 1080 ekran kartlı bir sistem toplayıp satın aldım.
  Takdir edersiniz ki Grafik animasyoncu olduğum için iyi bir sisteme sahip olmam gerekiyor.
  Videonuzu izlediğimde benim kullandığım 6850k 6 çekirdekli işlemci cinebench testleriniz de Ryzen 7 1800x işlemcinin biraz gerisinde kalıyor, sizce işlemcimi bu test ettiğiniz işlemci ile revize etmelimiyim Teşekkürler

 • Taha Genç

  şimdi ben bu işlemciyi asus x370 crosshair kart ile 2x16gb 3000mhz ddr4 ram kullanabilir miyim? bunu cevaplamanız çok önemli çünkü bu bellekleri iade etmem gerekecek

 • Markie

  2017-03-01 Tarihli yeni bios yayınlanmış umarım bahsi geçen sorunlar düzeltilmiştir. Zevkle takipteyim. Kolay gele.

 • Kindnéss

  Elinize, kolunuza, ağzınıza sağlık, neredeyse kafadaki tüm soru işaretlerine cevap verilmiş durumda, tabi ki güncellemelerden sonraki testleri de incelemek lazım.Burada herkesin net olarak anlaması gereken bir şey var.İster Intel sevdalılarına ister Amd sevdalılarına çok güzel bir haber bu, artık son teknoloji ve rekabetlerle hem cebimize hem de oyun ve performans deneyimlerimize muazzam iyileştirmeler olacak.Gelişmeler için takipteyiz, Technopat Ailesi sizi çok seviyor!

 • BluePhantom

  Muhteşem bir video olmuş. Sizden daha azını beklemezdim zaten. Ancak dediğiniz gibi bu daha başlangıç. İzlemeye devam edeceğiz.

 • wedsa1905

  Keşke 4.5 Ghz’e overclock edip test etseydiniz.

 • xert58x

  Hic gerek yok elinizdeki islemci gayet guclu sifirdan toplasaydiniz Ryzen alabilirdiniz

 • Murtaza Sarıtürk

  Oyun testlerini keşke X99 V2.0 ile karşılaştırsaydınız. :)

 • can can

  4k testin amacı nedir işlemci fps artıkça zorlanır 4 k yapılan testin işlemciyi test etmediğini düşünüyorum daha ziyada gtx 1800 testi gibi olmuş en azından 1440p testi yapsanız ne varmış anlardık 4k 60 hz monitörü kim alıp oyun oynar şüpheliyim hem nerdeyse tüm sistemin parası monitör hemde 60 hz oyuculuk:? oyuncu ya 1440p yada 1080p oynar o zaman r5 bak diyecekler r5 lerin frekansları daha düşük olduğu söyleniyor o zaman hiç yetmeyecek 8 çekirdek frekanslarınında daha yüksek olması sebebiyle daha cazip duruyor

  testi açtım 4k yı gördüm kapatıp yabancı kanallara geçtim

 • Serkan Doğan

  Süper video. Çok bekliyorduk. Ryzen R7 1800X, resmen tokatlıyor Core i7 6900K’yı. Hem çok daha ucuza satılıyor hem daha az güç tüketiyor hem de bir miktar daha iyi performans sunuyor. Daha ne istersin ki. ama ben özellikle R7 1700 incelemesini bekliyorum.

 • Ümit Türkmen

  Revize etmeniz gereksiz. Sisteminiz gayet iyi.

 • Serkan Doğan

  Eğer elinizdeki işlemci ve anakartı 3.500 TL’ye yada 3.200 TL’ye satabilirseniz durmayın satıp hemen Ryzen R7 1800X + Asus Crosshair VI Hero AMD X370 sistem toplayın. RAM’ler zaten uyuyor. 140 Watt yerine 95 Watt tüketen, Çoklu Çekirdek performansında çok iyi olan bir işlemci almış olursunuz. Ama dediğim gibi tek mesele 3.500 yada 3.200 TL’ye satabilmeniz o 2 parçayı.

 • Serkan Doğan

  Eğer elindeki parçaları satabilirse bence direk geçsin.

 • Emre

  4k yanlış bir seçim olmuş gibi. Çoğu yabancı sitede 1080p’de geride kaldığını görüyoruz oyunlarda.

 • Harun Karamuklu

  Testlerdeki eşit başarı hatta AMD’nin önde olması, TDP değeri ve özellikle aradaki iki kat fiyat farkı ile İ7 6900K resmen bitmiştir.
  Halen ısrarla iki kat para verip 6900K alan birisinin beyninde bir sorun olabilir. Doktora görünmek fayda sağlayabilir.

 • Harun Karamuklu

  Arkadaşın dediği gibi o fiyatlara satabilirseniz elbette geçebilirsiniz. Ancak kullandığınız sistem yeterli geliyorsa onu kullanmaya devam da edebilirsiniz derim ben.
  Bir zaman Nvidia’da aynı durum olmuştu. Gtx980 alan birisi 2-3 ay sonra aynı fiyat aralığında 1080 satıldığını öğrenince kriz geçirmişti. Bazen olabiliyor böyle durumlar. Ama size yeterli gelecektir sisteminiz diye düşünüyorum.

 • Berkay Yekta Bostan

  Çok güzel bir anlatım oldu çok teşekkürler. TDP farkı çok dikkat çekti performansı süper. Ama ben X99 platformumu doldurmak istiyorum ve işlemcim hala eksik örneğin 5960x in ön incelemesini yapıp performans testleri ile ilgili bir video gelmedi İntel tarafında çok merak edilen ülkemizde 5960x ve 6950x gibi işlemciler için bir test videosu bulunmamakta :( teknopat ekibinin sesimizi duyacağından eminim :)

 • Lactuca

  Videoda 32.32 de Ali abinin matematiği ölüyor. 140-95=55 demiş sanırsam. :D

 • Hüsnü Karçık

  Arkadaşlar değerli yorumlarınızı paylaştığınız için öncelikle teşekkür ederim.
  Bu değerli yorumlarınız bana ilerisi için de fikir veriyor. Şu anda benim sistemim benim için son derece yeterli şu anda. Ben 2 sene bu işlemciyi kullanıp sonrasında 6950x veya daha iyi bir işlemci düşünmüyor da değilim. Ryzen yeni bir işlemci olduğu için ileride ne gibi sıkıntılar cikartabilecegini de kestirmek mümkün değil. İnşallah note 7 gibi bir facia yaşatmaz ve intelin fahiş fiyat politikasını yerle bir edip kullanıcılara rahat bir nefes aldırır.

 • momer44

  Edit yaparken Rise Of The TombRaider’ın 2k testini unutunuz herhalde.

 • Hasan Akın

  Rzen 5 ve 3 ü merak ediyorum.birde apulu ryzen ları.Fiyatları i5 lere göre daha uygun olacağından direk tercihim olabilirler.

 • Selim

  Yine cook guzel bir incelem olmus.
  Bir ara z270 chip setitnde calismiyacak sandi korktum ama sora rahatladim ve calisiyomus . Tesekurler techopat …

 • Selim

  Xa sormaya unutum su an b250 kulaniyorum bios gicelemesi yapip onda kulana bilirmiyim ????

 • B250 Intel’dir, çalışmaz.

 • X370 ve B350 AM4’tür AMD içindir, Z270 Intel’di malesef çalışmaz.

 • Aynen biz de Ryzen 5’i bekliyoruz.

 • Çekimde hata olmuştu, seste ya da görüntüde sorun olursa videodan çıkartıyoruz. Verileri kaydediyoruz test düzgünse, makalede ya da bir başka güncellemede veriyoruz.

 • 45 Olarak düzeltelim :) Teşekkürler.

 • Intel Core i7 6950X merak ediyorsanız: https://www.technopat.net/2017/02/02/phoenix-technopat-edition-testi/
  Intel Core i7 5960X https://www.technopat.net/2016/01/07/technopat-x99-test-sistemi-v2-0/
  İlkinde test var, ikincisi zaten ofiste. Ryzen da şu an kurulu, ek testler fırsat buldukça yapacağız.

 • 1440p ve 1080p testleri için GTX 1080 her zaman uygun olmayabiliyor. Intel test sisteminde de X99’da GTX 1080 incelemesinde Far Cry Primal 1080p’de GPU kullanımı düşüktü. Yine de farklı testler yapacağız.

 • 65 Watt TDP çok çekici :)

 • Güle güle.

 • Aşağı yukarı yakın FPS’ler var, kimi yerde X99 V 2.0 3-5 FPS öne geçiyor, kimi yerde geri kalıyor. Ancak Ryzen için BIOS daha ham durumda, X99 çok oturmuş bir sistem. UZun vade daha sağlıklı olacak.

 • BIOS güncellemesi bekliyoruz, 4.20, 4.25’e çıkartmak kolay ama test yapabilecek istikrara gelmesi gerekiyor ayarların hepsinin.

 • Teşekkür ederiz :)

 • Eksik olmayın :) Yazılım güncellemeleri için, özellikle testleri hazırlayanlarla görüşüyoruz şu an.

 • BIOS ve Chipset sürücüleri güncel şekilde yaptık testimizi, böylece çoğu sorun ortadan kalktı. Aslında iki belki üç kez inceledik, bazı testleri defalarca tekrarladık diyebiliriz, bir güncellemede dağlar kadar fark oldu. Sonraki güncellemelerde çok daha büyük farklar olabilir. Teşekkür ederiz.

 • Varsayılan frekans 2666 MHz, biz 2993 MHz’de çalıştırdık A-XMP açarak. Siz de 3000 MHz bellekleri 3000 ya da 2993’te kullanabilirsiniz muhtemelen. Ancak durum biraz anakartın BIOS’unda bitiyor. Aynı bellek ve anakart ikilisini denemeden kesin yanıt vermek yanıltıcı olur.

 • birgezgin

  detaylı ve güzel bir anlatım olmuş. am4 ana kartlarda özellikle wi-fi özellikleri olan ana kartlardan bahsetmenizi rica ediyorum.

 • Çok güzel bir sistem toplamışsınız. Sisteminizi bir süre daha kullanıp aylık sistem tavsiyelerimizi takip edin. BIOS’lar kısa süre içerisinde stabil hale gelecektir. Özellikle grafik animasyon işlerinde Ryzen 7 1800X, Intel Core i7 6850 ve 6900K gibi işlemcilerden daha güçlü. 6950X çok yüksek fiyatlı ancak platform değiştirmeden geçiş için o da bir seçenek. Zira platform maliyeti var işin içerisinde bir de. Bu yüzden sıfır alacağınızda kesinlikle Ryzen 7 1800X tavsiye ederiz ancak yükseltme yapacak kullanıcılar toplam maliyet ve faydayı hesaplamalı.

 • İncelemeye gelirler yakında :) Teşekkür ederiz.

 • Emre

  Yapıştırın AA’yı falan :) Şaka bir yana avg yanında min fps’yi ve bu değere düştüğü sıklığı da belirtirseniz severim. AMD’nin sorunlu olduğu mevzuları ne kadar düzeltebildiğini görmek istiyorum.

 • Memet Kaycan

  merhaba ASUS CROSSHAIR VI HERO AMD X370 anakartta am3 sogutucu calısıyor.
  asus PRIME X370-PRO anakartta da am3 sogutucu kullanılabilecekmi?

 • Selim

  Yanitiniz icin tesekurler.
  X370 en ust ana kardi hangisidir ozel sivi sogutma yonelikli

 • Gökhan

  Ali bey; yanıtınızın içeriğinden maada hareketinizi (ve sabrınızı) beğendim. Üstelik bir önceki cevabınıza rağmen gayretiniz, takdire şayan. Yoksa “hamili kart yakinimdir” gibi bir durum mu var?

 • Lactuca

  GTX 1080 yerine “GTX 1800” yazdığını görünce bende okumayı bıraktım.

 • ilker kaptan

  İyi çalışmalar,
  -X olmayan bir işlemciyi oc ile, x takısı olan işlemci performansına ulaşılabilirmi? Cevap hayırsa arasındaki performans, fiyat farkına değermi? X takılı işlemcilerin 100 mhz boost frekanstan başka ne gibi bir katkısı vardır?
  – İşlemcinin max ram destek frekansını tam anlayamadım. Bir yerde 2667 mhz oldugu ancak xmp ile 3000 e cıkarıldıgı bahsedildi. İleriyi düsünecek olursak, anakart destekledigi sürece işlemcinin ram frekans limiti varmıdır?

 • Nadsiro Maltriax

  tahminimce xli olmayan xli performansına ulaşsa bile x modellerdeki xfr boostuna yetişemez. Ram destek frekansı konusu şuan intel işlemciler z170-270 altındaki anakartlarda 2133mhz destekliyor. XFR ile 3000mhz destekliyor anladığım kadarıyla amd işlemcilerde 2133 yerine 2667mhz desteği var.

 • Nadsiro Maltriax

  Şuan bios ve işlemci uyumluluğu tam oturmadığınızı belirtmişsiniz. Nedense bana bu optimizasyonun oturtulması çok yakında olacak gibi gelmedi. ios 10 bugları misali ne kadar güncelleme gelsede oturamaması gibi. Aylarca buglu kalan oyunlar gibi.

 • Samet Caymaz

  Ellerinize sağlık güzel bir inceleme olmuş. AMD dizüstü bilgisayarlar için Ryzen işlemciler çıkarmayı planlıyor mu? Bununla ilgili kesin ya da duyum olarak bir bilgi var mı?

 • Nadsiro Maltriax

  Kesin duyum varmı bilmiyorum ama büyük ihtimal zen mimarili modeller çıkaracaktır.

 • Samet Caymaz

  Çıkar umarım, dizüstüler için TDP değerlerinin düşük olması daha da önemli. Ek olarak AMD’nin driver ve yazılım güncelleme desteğini iyi yapıp yapmayacağını merak ediyorum. Zamanla göreceğiz. Geçmişe bakacak olursam pek de umutlu değilim.

 • mito

  İnceleme güzelde keşke sistemi de biraz gösterseydiniz.

 • muhammet can

  Aldığınız sonuçlar nedense diğer test yapanlarınki ile uyuşmuyor. Sanırım sizin inceleme tarihiniz epey erken olmuş. Çünkü diğer incelemelerde optimize olmadığı belirtilen uygulamalar(bir kaç oyun haricinde) pek yoktu. Umarım 1700X ve 1700 incelemesini daha stabil yazılımlar ile gerçekleştirirsiniz. Ellerinize sağlık:)

 • mito
 • Anıl

  Dostum 2017 son çeyrek-2018 ilk çeyreği bekle orda da inteli imha edecek

 • Anıl

  Dostum 2017 son çeyrek-2018 ilk çeyreği bekle orda da inteli edecek

 • Karakaplan

  Userbenchmark com sonuçlarına göre i7700K ile R7-1800X karşılaştırmasında tek çekirdek performansı ve gpu performansında Intel önde görünüyor. Amd ise çoklu çekirdek testinde önde. Ve Amd 2350TL civarında iken Intel 1650TL ile 700TL daha ucuz.
  Acaba 6900K ile kıyaslamak son kullanıcı açısından ne kadar doğru? Hangisini almalıyım bu 2017 ürünlerden, bilemedim.
  https://uploads.disquscdn.com/images/c3bb29d825da853a7364a3b9646c8c79a11c47a561318b8a28e20e64006e2fdd.png

 • Selim

  Cevap icin tesekurler.
  Yani iyi guzel cikartii AMD ama burda bozdu iste secenek yok insh ilerde Formula 9 gibi ana karlarda zen islemciyi destekler

 • Cengiz Köksal Keleş

  Öenmli olan sıcaklık degeri deyilmi o gozukmuyor

 • Nadsiro Maltriax

  tek çekirdek performansı bu tür işlemcilerde zaten öncelikli kriter değildir. 7700k 4.2 x 4 yani tek çekirdekte 4.2-4.6 verirken r7 1800x 3.6-4.1 veriyor bu konuda üst seviye xeon işlemciler bile tek çekirdekte yüksek sonuçlar veremeyebilir bu doğal. Asıl kıyaslama için 1 ay sonraki oyun testlerine bak ryzen optimizasyonu henüz oturmuş sayılmaz.

 • mito

  AMD yıllardır aynı sokette yani am3 artık am4 e geçmesi normal asıl intel sürekli soket değiştirip insanları zorluyor. seçenek var asus msi gigabayte asrock gibi. bahsettiğin model intel için yanlışım yoksa ve intel soket uyumludur

 • Nadsiro Maltriax

  Sağ alttan bakarsan 26.02.2017 tarihinde yapılmış geçen pazar yani 5 gün öncenin testi o zamandan şu ana kadar tahminimce eksik bazı destekler gelmiştir.

 • Kapgan

  Merhaba . Oyun testlerinde 7700k yı geçiyor mu geçemiyor mu?

 • Burak Aykan

  Dual veya quad bellek tam olarak nedir? Hangi işlemlerde daha fazla verimlilik sunar?

 • Berkay Sezer

  Çoklu çekirdek, Cinebench gibi testlerde rakibi 6900k olurken özellikle gaming söz konusu olduğunda, 1800x nedense 7700k’nın bile altında kalıyor ki bu AMD’nin en güçlü işlemcisi pratik ve teoride. Linus, Paul’s Hardware, Technopat ve bilimum kayda değer youtube kanallarından çeşitli videolar izledim ve sonuç hepsinde aynı.
  Bu bir optimizasyon sebebi midir?
  R7 1800x, 7700k’nın altında kalacaksa R5 ailesinin en güçlü üyesi kimin rakibi olacak? @RecepBaltaş @aligngr:disqus

 • Selim

  Evet su an cok kararsizim islh yakinda uste seviye ozel sivi sogutma secenekleri olan ana kartlar gelir yoksa yine intel sisem toplayacam. ve sunu soylemek isterim ki gorunume cok onem veren birisiyim.. o yuzden boyle secenek olmamasina uzuldum…

 • Selim

  Sistem toplama rehberini ne zmn gore bilicez ??

 • Taha Genç

  8 çekirdekli işlemci 8 çekirdeğe. 4 çekirdekli 4 çekirdeğe karşı. 1800x oyun değil iş cpusu daha çok. yoksa 7700k 6900k dan yine aynı şekilde tek çekirdekte güçlü.

 • Bu tür siteler her zaman güvenilir olmuyor. Daha önce Intel – AMD rekabetinin yoğun olduğu zamanlarda pek çok ilginç ve şaibeli olay olmuştu. Tazminatlar ödendi sonra ama iş işten geçmişti. Bir gün iç işleyini öğrenirsek sitenin o zaman güvenilirliği konusunda iyi bir yorum yapabiliriz. Bu istatistikler normal göründü gözüme, bir şaibe yok gibi.

 • Ayrı video gelecek :)

 • Berkay Sezer

  Demek istediğimi yanlış anlamışsınız sanırım. Şöyle izah edeyim; Watch Dogs 2 testinde 6900k Stock hızda 120fps verirken 1800x 84.5 fps vermiş.
  Şimdi sizin dediğinize göre 6900k da iş cpu’su fakat gaming’de en üst sırayı almayı başarmış.
  Burada amd’nin başardığı fiyat/performans’a, cinebench ve benzerleri gibi sentetik teslere eyvallah da, gaming konusunda gerçekten bir performans sıkıntısı görüyorum ben, onu sormak istedim.
  Bu sıkıntının sebebi eğer optimizasyon, bios update’leri falan değil de tek çekirdek sıkıntısı ise r5 ailesi için de aynı gaming performansı göreceğiz bence, bu da ufak çaplı bir felaket olabilir AMD için. Kaldı ki türkiye’de şu an 7700k 1700x’den ucuz.

 • Berkay Sezer
 • Polat Alemdar

  Hiçbiri geçemiyor

 • Lactuca

  Dual ikili, quad ise 4 lü bellek kombinasyonları için kullanılır. Bu da RAM lerin daha uyumlu çalışmasını sağlar. Performansta ahım şahım bir etkisi olmaz diye biliyorum. İşlemcilerin ise kendilerine has bellek kanalı sayısı vardır. Dual channel ise 2, quad channel ise 4 adet RAM almak daha mantıklıdır.

 • Lactuca

  Technopat ekibi bu işlemciyi oyun testlerinde 6900K ile karşılaştırıyor.

 • BIOS güncellemesi gerekiyor, sensörümüzden düzgün veri çekemedik. Isı tabancamız var ölçüm yapan, onunla da anlık takip zor, aralıklı baktık, 36, 50, 60 dereceler gördük çok yüksek sıcaklık görmedik. İnternette bazı incelemelerde var, sürüm farkından ölçemeyenler de var. Yeni testlerimizi bekleyin.

 • Murad

  Ben bu XFR’ın tam olarak ne işe yaradığını anlamadım.. Aslında ne gerek var onu merak ediyorum..

 • Murad

  Genel olarak söylediklerinize katılıyorum aslında. Yine de bu tarz yorumları yapmak için daha erken sanırım bakalım bekleyip göreceğiz. Ancak bu üstteki hangi test acaba? Eğer bir oyun testi ise işlemciye bağlı olarak 40-50 fps değişmesi 1080’in ne kadar kuvvetli bir GPU olduğunu gösterir sanırım.

 • eren

  geçiyor fark atıyor bile yabancı sitelerde bulabilirsin.

 • Murad

  Hocam işlemcinin belleklerle konuşabildiği maksimum kanal sayısını ifade eder. Dolayısıyla işlemci ile bellek haberleşmesi çok daha geniş bir veri yolu bulmuş oluyor kendine. Daha uyumlu çalışması falan gibi şeyler söz konusu değil. Uyumlu ise uyumludur, değilse değil zaten bunun dahası falan olmaz. Lakin sormak istediğiniz eğer oyunlardaki performansa etkisi ise hemen hemen hiç bir performans etkisi söz konusu değildi. Bundan yaklaşık 3 nesil önceye kadar en azından durum buydu. Haluk Bey bu konuyla ilgili o zamanlar detaylı bir çalışma yapmıştı. Nerede etkisini gösterecek derseniz de daha çok CPU bazlı render vb. işlemlerinde bellekten okuma-yazma yaparken etkisini gösterecektir diye tahmin ediyorum.

 • İlker Özgüngör

  Cevaplarsanız çok mutlu olacağım öncelikle vede ben ryzen 1800x işlemci alacağım ama aklıma takılan tek bir soru var oda anakart am4 x370 anakart alacağım anakart
  ram olarak 3200 mhz destekliyor fakat işlemcim bu hızları kısıtlarmı yoksa 3200 mhz alacağım ramler ile işlemcim uyumlu şekilde çalışır mı ?

 • Berkay Sezer

  Watch Dogs 2 benchmarkı yukarıda attığım. Kafamda çok değişik sorular oluşuyor haliyle. Amacı oyun oynamak olan bir kullanıcının isteyeceği tekli çekirdek performansı oluyorsa, ailenin en güçlü üyesi 1800x, 7700k performansı vermiyor bariz bir şekilde.

  Technopat haber yapmış R5 ailesinden iki yeni işlemci tanıtıldı diye, onlara bakıyorum saat değerleri yine aynı ve AMD sadece çoklu çekirdek için % performansı belirtmiş.
  Intel’in de indirime gitmesiyle amacı oyun olan kullanıcının şu an için seçmesi gereken yine intel tabanlı sistem olur diye düşünüyorum ama bunlar daha ilk düşüncelerim çünkü Ryzen henüz çok yeni. Eğer bir fark varsa bu ancak 1-2 ay içerisinde belli olur bence.

  Edit: AMD’nin yaptığı AM4 platformu 2020’ye kadar değiştiremeyeceğiz açıklaması benim için pek bir anlam ifade etmiyor açıkçası, 6 yıldır i5 2500k Sandy Bridge sistem kullanıp hala gaming için yeterli performans alan biri olarak.

 • mito

  Teşekkür ederim asus anakart incelemenizi de bekliyoruz :)

 • mito

  ASUS CROSSHAIR VI HERO AMD X370 anakartın kullanım kılavuzun da 2 soğutucuda gösteriliyor tavsiyem asus PRIME X370-PRO nun kılavuzuna bakın varsa destek mutlaka gösterir

 • HH

  Hocam Watch Dogs’da ve bir oyunda daha uçurum bir fark oluyor. 6900K bile 120 civarı FPS değerine ulaşırken 1800X 80’lerde kalıyor. Ben optimizasyon sıkıntısı olarak görüyorum şahsen. Ve testi nereden aldınız? Eğer tek çekirdek performansına dayanan bir oyun ise, 5.1Ghz’deki 7700K’nın 6900K’nın gerisinde kalması imkansıza yakın. Ve teste 6900K yazılırken kalan işlemcilerin(6800K, 6850K vb.) yazılmaması da ilginç geldi.
  Dediğim gibi, tek çekirdek performansına dayanan bir testte 6900K’nın 7700K@5.1Ghz‘i geçmesi imkansız bir şey. Stock hızlarda bile tek çekirdek performansında 7700K yaklaşık 50 puan fark atıyor 6900K’ya. Bir gariplik söz konusu.
  2. olarak da, 7700K’nın karşısına gelecek olan R5 1600X modeli. AMD’nin çıkardığı R7 serisi çok çekirdek kullanımına ve Intel’in X99 platformuna yönelik bir seri.
  Umarım kalan birçok optimizasyon sorunu da kısa süre içerisinde giderilir, biz de gönül rahatlığı ile alabiliriz.

 • Murat Can Terzi

  İki katı daha ucuz bir işlemci değil yarı yarıya daha ucuz bir işlemci olacak doğrusu.

 • Cengiz Köksal Keleş

  Ali bey çok saol un sizide yordum cevabınız düşüncelerimi olumlu yönde ilerletti.
  İyi güler ve Devamınızı beklerim

 • Anakartınızın güncel BIOS ve RAM uyumluluğuna bağlı. İşlemciniz üst seviye, herhangi bir şeyi kısıtlamaz.

 • Soğutmanız yeterliyse otomatik olarak performansınız artıyor.

 • Yüklenir yüklenmez yayınlayacağız.

 • Daha önceki FX işlemciler 4-5 yıllık teknolojilerdi ve tasarımları sebebiyle tek çekirdek performansları çok düşüktü. Bu yüzden APU hariç AMD oyun sistemi toplamadık.

  Şimdi Ryzen ile birlikte çekirdek başına ve frekansa bağlı performans Intel sistemler ile aynı seviyeye geldi.

  Şimdi soruya gelelim, madem AMD 1800X’i çıkarttı, neden Core i7 7700K’nın FPS değeri daha iyi? Ana sebep 7700K’nın frekansı yüksek bir işlemci olması. Intel Haswell, Haswell Refresh, Skylake, Kaby Lake diye birkaç nesildir benzer bir yapı üzerinde ilerliyor. Doğal olarak 7700K’da artık frekansı iyice arttırabildiler.

  AMD ise 1800X ile bu yeni nesile ilk kez adım attı. Frekans arttırmaları sonraki işlemci üretimlerinde gerçekleşecek. Buna karşın daha ilk seride Intel’in bir iki modeli hariç tek çekirdek performansında cevap verdiler. Çoklu çekirdekte ise hem performans, hem fiyat olarak sağlam bir piyasayı salladılar.

  Şu an 5 ila 10 FPS daha yüksek almak isteyen, her ufak performans artışında işlemcisini satıp yeni işlemci alan kullanıcılar yüksek frekans 6700K ve 7700K alacaklar. Geniş bir kullanıcı kitlesi ise oradaki birkaç FPS’ye karşılık çok daha büyük üretim, kullanım kapasitesi için 1800X’i tercih edecek. Zira AM4 üzerine kurulu platform aynı anda hem Intel’in genel serisine, hem de profesyonel serisine cevap veriyor. AMD tarafı artık hem oynayan, hem üreten kitleye “Prosumer” olarak adlandırıyor. Birleşik platformda rekabet ediyor.

  Keşke Ryzen 7’de özel olarak bir modeli frekans olarak 7700K üzerine konumlandırabilselerdi. Ancak ilk seride bunu yapmak kolay değil dediğim gibi. Uzun vadeli oyun ve iş yatırımında AMD sunduğu büyük paket ile avantaj yakaladı, yeni modeller ile de artık ciddi ciddi rekabet edecek. Zira eski serilerde olduğu gibi tek çekirdek performansı sürünmüyor. AMD yüzde 10 civarında bir iyileştirmeyi rahatça yeni serilerinde yapabilir. Bundan sonrası yüzde 10 oradan, yüzde 5 buradan çarpışmasından ibaret.

  90’lı yıllardan bu yana üretilmiş olan hemen hemen her Intel ve AMD platformu kullandım. Çalıştığım şirketler sayesinde mi, yüzünden mi desem bilemedim :) Technopat’ta çok daha fazlasını test etme imkanımız oldu. Şahsen şu an hem oynayan, hem üreten bir kullanıcı olarak AM4’ü daha mantıklı ve paramın karşılığında verimli buluyorum. Tek isteğim hızlı yazılım güncellemeleri.

 • Berkay Sezer

  Test GamersNexus’un 1800x youtube incelemesinden alındı. Makale olarak sitelerinde de mevcut.
  Bugün Linus’un yaptığı bir videoda AMD’nin bu duruma bir cevabı varmış onu okudu. Yaklaşık 5 yıldır işlemci piyasasını Intel domine ettiği için oyunlar Ryzen’a tam anlamıyla hazır değilmiş, 3.000’in üzerinde çalışan şu an tam performans alınabilmesi için çalışıyormuş gibi şeyler söyledi.
  Umutluyum, umutluyuz. :)

 • mito

  Başka söze gerek yok gayet açıklayıcı olmuş teşekkürler.

 • mito

  Oturmuş bir sisteme karşı yeni çıkan ve bir çok test programı bile uyumsuz olan artı henüz 2 bios çıkarıp biri beta olan anakartlara takılı bir işlemci için başarısız demek için çok erkendir kaldı ki bu eksiklere rağmen gayet başarılıdır bence

 • İlker Özgüngör

  ROG CROSSHAIR VI HERO ile CORSAIR 32GB (2X16GB) DOMINATOR Platinum DDR4 3200Mhz CL16 Dual Ram Kit sizce uyumlu olur mu?

 • mito

  4 x DIMM, Max. 64GB, DDR4 3200(O.C.)/2933(O.C.)/2666/2400/2133 MHz ECC olmayan, Arabelleksiz Bellek karta oc yapman gerek

 • Tibaldo

  Bu Noctua NH U12S SE-AM4 işlemci soğutucusu yeterli mi? AMD Ryzen 1800X için @aligngr:disqus

 • İlker Özgüngör

  Öncelikle cevapladığın için çok teşekkür ederim fakat tam olarak anlayamadım. Sizce ” CORSAIR 32GB (2X16GB) DOMINATOR Platinum DDR4 3200Mhz CL16 Dual Ram Kit ” bu ram ile dediğiniz işlem yapıla bilir mi ? Tam olarak ramlere nasıl o.c yapılacağnıda bilemiyorum bu anlamda ne yapmalıyım ?

 • mito

  Ramlere değil anakarta oc yapılırsa ram 3200 mhz de çalışır henüz anakartı kullanmadım o yüzden tam bilgi veremiyorum ama mevcut haliyle ram slotları kaç mhz deyse o mhz de çalışır ram çalışmam diyeceğini sanmıyorum

 • İlker Özgüngör

  Anladım Teşekkür ederim tekrardan anakartın o.c özelliği varya tanımlı rog serisi oluşundan bende biraz ona güveniyorum :D çünki fark ettiğin üzre pek bi o.c konusunda deneyimim yada bilgim yok bakalım bende artık bu ay sonunda sistemimi toplayacağım

 • Sıvı soğutma daha iyi olacaktır.

 • Olur öyle.

 • mito

  Bende hiç oc yapmadım ama bu Kartın programları var oc için zor değildir bence.. bende bu kartı alacağım kısmetse ama acele etmeyeceğim zaman geçsin hem fiyat düşer hem de testleri görürüz. şimdiden size hayırlı olsun.

 • mito

  Boşta ki değer 40 c değildir umarım ?çünkü benim 7 yıllık emektar AMD 965 x4 bile ilk macunu ve stok fanıyla boşta 32 derece :)

 • kursadacar

  Kardeş ne di10

 • Efra

  Ryzen 5 ve Ryzen 3’ün ne zaman çıkmasını bekliyorsunuz acaba?

 • Sanırım siz o sıcaklığı Speccy ile görüyorsunuz. Boşta 32 derece o işlemci için pek mümkün değil :) Hatalı raporlama var gibi :)

 • Yazın olabilir.

 • mito

  CPUID HWMonitor dahil tüm sıcaklık ölçen programlarda aynı ısı gösteriyor ilk açılışta direk biosdan bakınca sabit 42 c pc açılınca da 42 gösterse de bekleyince 32 c oluyor bilemem tüm programlar mı yanlış yıllardır :)
  https://uploads.disquscdn.com/images/0f41bbde171131b1359daaef559664b19874f09c310a91071989446b122933cf.jpg

 • Pingback: AMD Ryzen PC Toplama Rehberi - Technopat()

 • Alper Hızlı

  Sistem tavsiyeleri ne zaman gelecek?

 • Alper Hızlı

  @Recep Baltaş

 • Recep bey maşallah donanım bilginizi yine döktürmüşsünüz. Ayrıca bir şey soracağım. 2004 2005 li yıllarda bir forum sayfasından sizi hatırlıyorum ama sayfanın adını tam çıkaramadım. Yine donanım ve yazılımlar üzerine güzel bir forumdu.

 • Karakaplan

  Birçok yabancı youtube kanalında da 1800X ile 7700K karşılaştırılıyor. 6900K ile karşılaştıran çok daha az.
  Bence AMD, 1800X ile 6900K karşılaştırın diyerek pazarlama taktiği yapıyor. Çünkü 6900K çok pahallı. Ancak anladığım kadarıyla millet uyanmış ve aslında 7700K ile daha denk düştüğü için bu ikisinin karşılaştırılmasının daha uygun görmüş. Zaten performans olarak bakıldığında 1800X’in 7700K ile 6900K arasında konumlandığını düşünüyorum. Ayrıca yine 7700K den eksi olduğu yönleri olduğu gibi 6900K dan artılarıda var.

 • Öncelikle X olmayan bir işlemci OC ile X modelden bile yukarıya çekilebilir.

  Bellek frekansı varsayılan olarak 2133 MHz. İşlemci 2667 MHz destekliyor. Ama A-XMP ile 3000 MHz açılabiliyor. Bu durumda da 2993 MHz’te çalışıyor. Ama A-XMP ile 4000 MHz’e kadar çıkılabiliyor. Tabi bunun için hızlı bellek, stabil BIOS ve destekleyen anakart lazım.

 • Oyunların optimize edilmesi 3 ay sürebilir.

  AIDA testlerinde gerçek dünyaya uygun olsun istedik. İşlemci ısınıp frekans düşürüyorsa son kullanıcıda da bu olacaktır. AMD, Noctua soğutucuyu MSI anakartta takıp test edip gönderecekti. Varsayılan olarak soğutucu 500 RPM’de çalışıyor. Biz bunu sonradan fark edip BIOS’a ince ayar yaptık. Bu testte Turbo frekanslar ısınmadan dolayı her zaman devreye girmedi. Zaten yazılımlar güncellenince tekrar test edeceğiz işlemcileri. AMD dersine daha iyi çalışmalıydı. Olay en güçlü soğutucuyu kutuya koymakla bitmiyor maalesef…

 • Öncelikle en büyük sorun AMD’nin Noctua soğutucuyu MSI anakart ile test etmeden yollamış olması. Soğutucu MSI anakarta takılıp RPM değerlerine bakılmamış. Bu yüzden 500 RPM’de çalışıyordu. Zaten ilk sürüm BIOS’ta sıcaklıklar 67 derece idi boşta. BIOS güncellemesi bu hatayı giderdi ama RPM’i düzeltmedi. Bu incelemede işlemci her zaman Boost frekansına çıkamadı bu yüzden. Öte yandan bu bir gerçek dünya senaryosu olduğundan incelemenin doğruluğuna bir gölge düşürmüyor.

 • 7700K’nın tek çekirdek performansı daha güçlü. Tek çekirdeğin önemli olduğu oyunlarda geçemiyor. İşlemcinin tek çekirdek performansı Haswell ile eşit.

 • Geldi :)

 • CHIP Online Forum olmalı.

 • mito

  Teşekkür ederim. yararlı bilgi olmuş fakat benim anakart 7 yıllık ASUS M4A88TD-V EVO/USB3 modeli ve işlemci x4 965 fanı stok fan hiç oc yapılmadı ayrıca onboard ekran kartını kullanırken ısı daha da düşüktü sonradan harici ekran kartı takınca 5 derece arttı sadece yani kısaca ısının hatalı olduğunu sanmıyorum anakart Biosu tüm güncellemeleri yaptım hatalı ölçüm yapacağını düşünmüyorum yani. zaten son güncelleme 2012 yılında gelip bir daha çıkmadı… Neyse siz ihtimal vermeseniz de bu işlemci temiz bakılırsa bence bu ısılarda kalabiliyor 7 yıldır ısıdan kapandığını görmedim en fazla 55 c gördüm. ama tabi ki forumlarda çok ısınıyor kapanıyor yazanları gördüm. benim başıma hiç gelmedi. Saygılar.

 • Pingback: Ryzen, Ölçülenden 20 Derece Daha Serin - Technopat()

 • Nurettin Inal

  Bence bu sorun fazla cekirdegin fazla voltaj ile frekans problemi 1700 u 3.9 ghz ile nerdeyse 7700k e rakip oluyor hatta 1800x u gectigi oluyor anca 4 cekirdeklerde oc potansiyeli daha iyi olur diye dusunuyorum. Xfr ile 2 cekirde 4.1 butun cekirdekler 3.7 ye cikiyor. Neyse bios ve yazilimlar olgunlasinca yuzde 10 a kadar daha performans iyilesmesi artı stabilitesi olur diye tahmin etmekteyim

 • Nurettin Inal

  Lisa su musterileri dinlemeyi bildi ilk coolerleri degistirdi ust segmen karti gecici olarak birakti cikarttigi karti orta segment belirleyip iyi bir basari yakaladi intelde 4 cekirdek karsisina 8 cekirdegi daha ucuza getirdi pazarlama konusunda iyi oldugunu dusunuyorum gpu olsun cpu olsun piyasada kimildanma sagladi diger yoneticilere gore piyasa know how’unu konusturdu. Bolgesel yonetimi de oturtsa ozel bundle paketler ve tanitimlar yapsa oem ureticileri ile malum tr de alim gucu zayif ve cok eski sistem kullanan insan cok. Ucuz bundle paketler fiyat indirimleri sunsa guzel olacak

 • Yok level, chip falan değildi. Avatardan hatırlıyorum çünkü. Ama oralar değildi.

 • AlternatifBlog :)

 • Pingback: Ashes of the Singularity için Ryzen Güncellemesi - Technopat()

 • Barış Gürer

  Recep hocam merhaba, bu toplamış olduğunuz sisteme çok yakın özelliklerde bir sistem topladım, msi x370 xpower gaming titanium, ryzen 7 1700 x, Radeon RX 480 vs… Hocam yalnız kafama takılan bir şey var msi x370 xpower gaming titanium ana kart üzerinde bazı kırmızı ışıklar canımı sıkıyo, çok araştırdım ama yanıtını bulamadım, ya da ben araştıracağım doğru yeri bulamadım, bu ışıklar normalmidir, ve neyi işaret eder ? Teşekkürler İyi çalışmalar.

 • Video dışı sorularınız için: https://www.technopat.net/sosyal/

 • Barış Gürer

  Teşekkürler Recep hocam yazdım zaten daha sonra. İlgilenirseniz sevinirim. İyi çalışmalar.

  https://www.technopat.net/sosyal/konu/msi-x370-xpower-gaming-titanium-yanan-kirmizi-led-nedir.433751/#post-2416962

 • Israfil önal

  Recep bey merhaba;

  Ryzen 1800x kullanıyorum. Corsair 2×16 gb 3000 mhz ram kullanıyorum, anakartım msi gaming carbon x370 ve cm 650m güç kaynağım var. Ne yaptıysam ramleri 3000 mhz ye çıkaramadım. Sistemi ancak 2667 mhz de çalıştırabiliyorum. Yardım edebilir misiniz?