AMD Ryzen 7 1800X İncelemesi

AMD Ryzen 7 1800X İşlemci İncelemesi

In Video, Video İncelemeler by Recep Baltaş134 Comments

AMD’nin Zen tabanlı yeni işlemcilerine yakından bakıyor ve Ryzen 7 1800X modelini inceliyoruz. İşte Ryzen 7 1800X ve Ryzen hakkında bilmeniz gerekenler…

AMD Ryzen 1800X inceleme videomuz sayfanın hemen alt kısmında yer alıyor. Testlerimiz, bilmeniz gerekenler, artılar ve eksiler sizleri bekliyor. Ancak öncesinde sizlerle Ryzen’in hikayesini paylaşıyoruz. Ardından merak edilen soruların yanıtları, teknik detaylar, test sistemimiz ve zaman çizelgesi ile videonun kendisi geliyor. En sonda ise sonuç değerlendirmeyi ve Ryzen 7 1800X, 1700X ve 1700 fiyatlarını sunuyoruz.

AMD Ryzen Test Sistemi Özellikleri

 • Detayları sistem toplama rehberimizde görebileceksiniz.

X86 Mimarisi ve 64 Bit İşlemciler

1969’da kurulduğu günden bu yana teknoloji dünyasına birçok yenilik kazandıran ve rekabetin oluşmasında önemli bir rol oynayan Advanced Micro Devices, 2003 yılından bu yana süre gelen rekabetten uzak kalma durumuna Zen mimarisi ile bir son vermek istiyor.

AMD bu bağlamda kıdemli yonga tasarımcısı Jim Keller’ı da bünyesine katarak iki milyon mühendislik saati ve dört yıl süren bir maraton sonucunda yeni işlemcilerini geliştirdi ve son kullanıcıların beğenisine sundu. Kafa Ayarı #49 – Jim Keller ve İşlemci Tasarımı

Zen mimarili işlemcilerine Ryzen adını veren firmanın bu noktaya gelmesini sağlayan hedeflerine bir göz atalım ve halihazırda faaliyet gösterdiği alanlara bir bakalım.

AMD, yüksek performanslı teknolojiler geliştirme amacı ile yola çıktığını belirten bir firma. X86 mimarisine 64 Bit komut seti desteğini ekleyerek PC dünyasını birçok kısıtlamadan kurtarmış olması firmanın bu konuda ciddi olduğunu kanıtlar nitelikte. Yine geriye dönüp baktığımızda bellek kontrolcünün işlemcinin içine taşınması, dünyanın ilk çift ve dört çekirdekli x86 sunucu işlemcilerini piyasaya sürmesi ve APU’lar ile işlemci içerisinde kullanıcılara yüksek performanslı bir GPU gücü sunması firmanın kayda değer teknolojik yenilikleri arasında yer alıyor.

2005 yılında ATI’yi satın alan firma, uzun zamandır GPU’nun gücünü de müşterilerine sunuyor. Oyunlardan yapay zekaya, sanal gerçeklikten artırılmış gerçekliğe kadar birçok alanda AMD ekran kartlarının kullanıldığını görüyoruz. Firmanın GPU departmanın ne kadar başarılı olduğu tartışmaya açık fakat şu bir gerçek ki yeni nesil konsollarda, çıkacak olan XBOX Scorpio’da, MacBook Pro’da ve daha birçok bilgisayarda AMD’nin grafik işlemcileri kullanılıyor.

AMD Ryzen

Son işlemci mimarisi Excavator’den sonra saat başına komut performansını %40 artırmayı hedefleyen AMD, çalışmalar sonucunda %52 gibi kayda değer bir artış elde etmiş. Bunun üstüne Intel’in Broadwell-E, Skylake ve hatta Kaby Lake işlemcilerinin performansına yetişen firma, Zen mimarili işlemcilerine Ryzen adını vermiş. Ryzen, İngilizce’de yükselmek anlamına gelen “risen” kelimesi ile eşsesli bir kelime. Firma bu bağlamda tekrar yükselişini sağlayacak olan bu işlemciye Ryzen adını vermiş. Tabi kelimenin içerisinde “Zen” isminin geçmesi de bir başka nokta.

Ryzen 7 Serisi

AMD, Ryzen işlemcileri üç kategoriye ayırıyor: Ryzen 3, 5 ve 7. Intel’in Core serisinden anımsanacağı gibi 3 giriş, 5 orta ve 7 de en üstü seviye işlemci ailesi. Öte yandan AMD’nin kendisinin dahi bazı ürünlerin özellik kâğıtlarına Ryzen 7 yerine Ryzen R7 yazması ilk başlarda biraz kafa karışıklığına sebep olmadı değil. Pazarlama konusunda firmanın kat etmesi gereken epey bir yol olduğu su götürmez bir gerçek.

AMD ilk etapta bu ailede üç işlemciyi piyasaya sürüyor. Bu işlemcilerin hepsi 8 çekirdekli ve SMT, yani Simultaneous Multi Threading teknolojisi ile her bir çekirdek ek bir işlem birimine sahip. Bu sayede elinizde 16 Thread oluyor.

İsimlendirme

AMD, Zen mimarili işlemcileri sadece masaüstü değil, mobil platformlara da çıkartmayı amaçlıyor. Bu bağlamda ürün gamının geniş olacağını söyleyebiliriz. Bu denli kapsamlı bir ürün gamı için kapsamlı bir isimlendirme gerektiği aşikar. Firma bu bağlamda farklı numara ve harflerle ürünleri birbirinden ayırt etmeyi planlıyor.

AMD’nin burada uygulayacağı isimlendirme politikasını daha iyi anlamak için Ryzen 1700X modelini örnek alalım. Öncelikle Ryzen, işlemcinin ailesini belirtiyor. Bu ailedeki işlemciler genel kullanıcı kitlesinden üst seviye kullanıcılara kadar geniş bir alana hitap ediyor. Peki Ryzen dışında hangi aileler olacak? Burada 7. Nesil APU’lar ve Athlon işlemciler de olacak. Yani Zen mimarisi sadece Ryzen ile sınırlı değil.

7 denildiğinde bunun en üst seviye olduğunu ve daha sonra orta seviye olan 5 ve alt seviye olan 3’ü de piyasada göreceğimizi belirtmiştik. Devam ettiğimizde 1700X’in başındaki 1 rakamı, işlemcinin jenerasyonunu belirtmekte. Örneğin ileride Zen+ mimarili işlemciler piyasaya çıktığında 2700X modellerini görmemiz olası.

1700X’in içerisindeki 7 ise işlemcinin performans seviyesini belirtiyor. Buna göre 7 ve 8 bilgisayar tutkunları ve profesyonellere hitap eden üst seviye, 4,5,6 yüksek performanslı seviye ve daha sonra duyurulacak olan alt rakamlar ise genel kullanım seviyesi olarak açıklanıyor. Model numarası içerisinde yer alan “00”lar ise ileride kullanım için bırakılmış. Örneğin frekansları biraz daha yükseltilmiş farklı ürünlerde buradaki çift sıfır yerine 20 veya 50 rakamlarını da görebiliriz.

İşlemcinin sonunda yer alan X ise en önemli kısım. Zira burada yer alan harfe göre işlemcinin güç tüketiminden kullanım alanına kadar birçok nokta anlaşılabiliyor. Liste şu şekilde:

X: Yüksek performans, XFR özellikli. XFR özellikli işlemciler daha yüksek temel frekansa, Boost frekansına ve ek olarak bir de soğutmanın yeterli olduğu sistemlerde çıkılabilen Boost’un da üstünde yer alan XFR frekansına sahipler.

AMD İşlemcilerde İsimlendirme 2017

 • -: Standart masaüstü işlemci
 • G: Grafik yongasına sahip işlemci
 • T: Düşük güç tüketimli masaüstü işlemcisi
 • S: Düşük güç tüketimli ve grafik işlemcili masaüstü işlemci
 • H: Yüksek performanslı mobil işlemci
 • U: Standart mobil işlemci
 • M: Düşük güç tüketimli mobil işlemci

Ryzen 7 1800X

Serinin şimdilik en üst modeli olan bu işlemci 8 çekirdekli. 3.6 GHz temel ve 4.0 GHz Boost frekansına sahip. 1800X, Intel tarafında X99 platforumda yer alan 6900K Broadwell-E’yi hedef alıyor. AMD’nin paylaştığı verilere göre 1800X, Cinebench çoklu çekirdek testinde 6900K’yı %9 oranında geride bırakıyor. Öte yandan bizim gerçekleştirdiğimiz testlerde durum biraz daha farklı. Evet, AMD gerçekten yüksek bir performans sunuyor lakin Intel’in yazılımdaki sonucuna baktığımızda 1474 puanın üstünde bir sonuç alındığını görüyoruz. Zira burada Intel’in Turbo Boost 3.0 teknolojisi kullanılarak 6900K da 4 GHz’te çalıştırılabiliyor. Üstüne üstlük AMD sistemlerdeki BIOS’ların Beta aşamasında olması, işlemci sıcaklığının yanlış raporlanmasına ve bu da sonuç olarak Precision Boost frekansı olan 4 GHz’e sürekli çıkılamamasına sebep olabiliyor.

Evet, Intel’de 4 GHz için ekstra bir sürücü kurup yazılım üzerinden arzu edilen programı seçip uğraşmak gerekiyor lakin AMD’de de hem yazılımların hem de BIOS’ların optimizasyon eksikliği kendisi bariz bir biçimde hissettiriyor. Bütün bunlara rağmen AMD hatırı sayılır bir performans sunuyor. Fakat firma, 3DMark test sonuçlarının ambargo bitimine kadar paylaşılmaması için harcadığı çabayı 3DMark’ın güncellenmesini sağlamak için harcasaydı, Ryzen daha ilk günden daha iyi sonuçlar alabilirdi.

AMD’nin paylaştığı bir başka test de tek çekirdek performansı. Burada da firma 6900K ile başabaş bir performans tablosu gösteriyor. Lakin gerçekleştirdiğimiz testlerde yine Cinebench içinde gelen skorların 4 GHz tabanlı olması ve BIOS’un Beta aşamasında olması AMD ile benzer sonuçları elde etmemizin önüne geçiyor. AMD’nin burada tavsiye ettiği bir başka nokta da HPET, yani High Precision Event Timer özelliğinin kapatılması. İşlemci performansını artıracak olan bu özellik BIOS’tan veya Windows altından kapatılabiliyor. Lakin firmanın burada ya anakart üreticileri ile ya da Microsoft ile görüşüp bu özelliği otomatik olarak kapattırması gerekiyordu. Zira kullanıcıların çoğu hem BIOS’ta hem de Windows’ta ek ayar yapmaktan kaçınacaktır.

Ryzen 7 1700X

PC tutkunları, oyuncular ve içerik üreticiler için tasarlanan Ryzen 7 1700X, 3.4 GHz temel frekansa sahip. İşlemcinin Boost frekansı ise 3.8 GHz. Bu performansı soğutmak için gereken soğutucu ise 95 Watt gücünde bir soğutma yapabilmeli. 95 Watt TDP, işlemci illaki 95 Watt güç tüketecek anlamına gelmiyor tabii ki. Boştaki bir Ryzen sistem 60 Watt güç tüketiyor. Zira modern işlemcilerde işlemcinin birden çok tasarruf modu mevcut ve işlemcileri gerçek zamanlı olarak saat frekanslarını değiştirebiliyorlar.

Ryzen 7 1700X, Intel’in Core i7 6800K modeli ile yarışması için tasarlanmış bir işlemci. Fakat ekstra iki çekirdeği sayesinde Cinebench çoklu çekirdek testinde 6800K’ya %40’a varan bir fark atıyor. Tabii ki bu işlemci henüz elimize geçmedi. Bunlar AMD tarafından paylaşılan rakamlar. AMD 1700X’in aynı testte 6900K’yı da %4 oranında geride bıraktığını belirtiyor. Tabii ki bütün bu iddiaları bu işlemci elimize geçtiğinde test edeceğiz.

Ryzen 7 1700

7 serisinde şu anda en altta yer alan bu modelde de 8 çekirdek ve 16 Thread mevcut. 3.0 Ghz temel frekansı olan işlemci, Precision Boost ile 3.7 GHz’e çıkabiliyor. İşlemcinin L2 ve L3 önbelleklerinin toplamı ise 20 MB.

AMD bu işlemciyi Kaby Lake 7700K ile karşılaştırmakta. Firmanın paylaştığı skorlara göre 1700, Cinebench çoklu çekirdek testinde 7700K’dan %46 daha yüksek performans sunuyor. Dört çekirdekli bir işlemcinin yarı yarıya geride kalması normal gibi gözükse de AMD’nin burada Kaby Lake mimarisi ile yarışıyor olması kayda değer. Tabii ki bu test sonuçlarını doğrulamak için Ryzen 7 1700’ü de sabırsızlıkla beklediğimizi belirtelim.

Fiyat Rekabeti

AMD, kullanıcıların %99’unun 500 dolar altı işlemcileri satın aldığını belirtiyor. Öte yandan iş içerik üretmeye geldiğinde herkes profesyoneller gibi içerik üretmek istiyor. Ryzen 7 1800X ile AMD bu fırsatı kullanıcılara sunmak istediğini vurguluyor. Firma bu bağlamda 1050 dolarlık 6900K performansını 499 dolara (ülkemizde 529 dolar) herkesin kullanımına sunuyor. Yarı yarıya daha düşük olan bu fiyat kesinlikle rekabeti körükler nitelikte.

Ryzen 7 serisindeki bütün işlemcilerin fiyat konusunda rekabetçi olduğunu görüyoruz. 8 çekirdekli 1700X de bu kervana katılan bir model. Zira burada da AMD, 8 çekirdekli bir işlemciyi 6 çekirdekli Intel rakibine göre daha uygun fiyata kullanıma sunuyor. 6800K, 425 dolara satılırken 1700X, 399 dolar fiyat etiketi ile raflardaki yerini alacak. Çoklu çekirdek kullanımı söz konusu olduğunda %40’a varan daha yüksek performansı daha uygun fiyata elde etmek kulağa hoş geliyor.

AMD’nin Kaby Lake’i hedef aldığı 1700 modeli de hem çekirdek sayısı hem de fiyat ile rekabet etmeyi amaçlıyor. Zira dört çekirdekli 7700K, 350 dolar fiyattan satılıyor. Öte yandan Ryzen 7 1700, sekiz çekirdek performansını -ki bu AMD’nin açıkladığı rakamlara bakılırsa 7700K’ya göre %46 daha yüksek- 329 dolara sunuyor. İki kata varan performans, iki katı çekirdek sayısı ve fiyat yine düşük. PC kullanıcıları daha ne isteyebilirdi ki?

Herkes İçin Sekiz Çekirdek

AMD’nin Ryzen 7 serisi ile sekiz çekirdeği bütün kullanıcıların kullanımına sunmayı amaçladığını görüyoruz. Daha önce Intel platformunda dört çekirdek üstüne çıkmak istediğiniz anda yonga seti değiştirmek zorunda olduğunu belirtmiştik. Şu anda Intel’in 6 çekirdek ve üstü işlemcileri için en güncel yonga seti X99. Ve X99 anakartlar kesinlikle uygun fiyata sahip olmaktan uzaktalar. Öte yandan AM4 platformu her ne kadar X99’un sunduğu dört kanal bellek mimarisini sunamıyor olsa da uygun fiyata sekiz çekirdeği herkesin kullanımına açıyor ve dağınık bir platform yapısı yerine bütün serileri tek bir sokette topluyor.

AMD her ne kadar şu anda en üst seviyede sadece sekiz çekirdekli işlemcileri kullanıma sunmuş olsa da bu ileride değişebilir. Ölçeklendirilebilir bir mimariye sahip olan Zen sayesinde firma ilerleyen zamanlarda AM4 platformu için daha çok çekirdeğe sahip işlemciler de piyasaya sürebilir. Zira Broadwell-E serisinde 6900K’yı hedef alan firmanın bir üst model olan 6950X için de bir şeyler hazırladığını düşünmek çok da yanlış olmaz.

Peki neden daha çok çekirdeğe sahip işlemcilere ihtiyacımız var? Ya da çekirdek sayısı arttıkça neleri hızlandırabiliyoruz? Günümüzde PC kullanım alanlarına baktığımızda üç boyutlu render, sanal gerçeklik, video düzenleme, oyun oynarken bir yandan yayın yapma ve sanallaştırma gibi farklı senaryolar görüyoruz. Bütün bu senaryolarda eğer uygulamalar destekliyorsa çoklu çekirdek kullanımı söz konusu oluyor. Ve çekirdek sayısı ne kadar yüksek ise işleminiz o kadar kısa sürede bitiyor. En son DirectX sürümü olan 12’nin de çoklu çekirdek kullanımına odaklandığını hesaba kattığımızda yeni gelen oyunlar için de çekirdek sayısının çok olmasının büyük bir avantaj sağladığını söyleyebiliriz. Yine halihazırda birçok oyun için çift çekirdekli işlemciler yetersiz kalıyor ve hatta bazı oyunlar doğrudan çalışmayı reddediyor.

Tek Çekirdek Performansı

İşlemcilerin tek çekirdek performansı halen daha önemli bir yere sahip. Ryzen bu konuda da kayda değer bir performans sunuyor. AMD’nin kendi paylaştığı verilere baktığımızda Ryzen 1800X, 3.5 GHz frekansında Broadwell-E’nin %2.7, Kaby lake’in ise %6.5 gerisinde kalıyor. Öte yandan bizim gerçekleştirdiğimiz testlerde gerek yazılımların optimizasyon eksikliği, gerek BIOS’un Beta aşamasında olması Ryzen’ın tek çekirdek performansında Haswell ile benzer skorlar almasına sebep oldu. Tabii ki bu bile AMD’nin kat ettiği yolu görebilmemiz açısından önemli bir skor. Lakin firmanın kullanıcılara daha iyi bir tek çekirdek deneyimi sunmak için hem yazılım hem de anakart üreticileri ile daha yakından çalışıp gerekli optimizasyonları tamamlaması gerekiyor.

Güç Tüketimi

AMD, Zen mimarisini geliştirmeye başlarken en büyük hedeflerinden birinin de güç tüketimi olduğunu belirtiyor. Hatta geliştirme sürecinin en başında, işlemcinin her bir noktasını tasarlarken güç tüketimini dikkate alarak tasarıma başladıklarını ifade ediyorlar. Ortaya çıkan sonuçta Ryzen, rakiplerinden çok daha düşük TDP değerlerine sahip. Tekrar etmekte fayda var: TDP işlemcinin doğrudan güç tüketimi değil. Lakin işlemcinin harcadığı güç ile TDP değeri birbiriyle ilişkili.

Tabloya baktığımızda 6900K’ya rakip olan 1800X, 95 Watt TDP değerine sahip. 6900K ise 140 Watt TDP değeri ile bu konuda 1800X ile rekabet etmekten çok uzak. Benzer durum 1700X için de geçerli. Yine 140 Watt TDP değerine sahip olan 6800K’ya karşın bu işlemci 95 Watt TDP değeri ile büyük bir fark atıyor. Ryzen 7 1700 ise burada belki de en dikkat çeken rekabeti oluşturuyor. Sekiz çekirdeği ile 65 Watt TDP’si olan bu işlemcinin karşısında dört çekirdekli olmasına rağmen 91 Watt TDP değeri olan 7700K yer alıyor. Özetle AMD güç tüketimi konusunda yeni bir çağa girmiş ve Intel’in şu anda piyasada olan işlemcileri bu değerlerin yanına bile yaklaşamıyor.

Bellek Desteği

AMD’nin Ryzen ile birlikte yarattığı bir başka fark da bellek frekansında karşımıza çıkıyor. Firmanın Ryzen işlemcilerin bellek desteği konusundaki tablosu şu şekilde:

 • Çift Kanal / Çift Sıra / 4 DIMM: 1866 MHz
 • Çift Kanal / Tek Sıra / 4 DIMM: 2133 MHz
 • Çift Kanal / Çift Sıra / 2 DIMM: 2400 MHz
 • Çift Kanal / Tek Sıra / 2 DIMM: 2667 MHz

Görüldüğü üzere Ryzen, 2667 MHz bellek desteği sunuyor. Test sisteminde biz her ne kadar bellekleri A-XMP ile 3000 MHz’e yakın bir frekansta çalıştırsak da AMD’nin işlemci performansı için tavsiye ettiği ideal değer 2667 MHz. Kapasite olarak ise bizim tavsiyemiz 16 GB ve üstü olacaktır.

Soğutma

AMD, Ryzen daha çıkmadan evvel Kaveri ve Godavari APU dönemlerinde soğutma konusunda bazı yeniliklere gitmişti. Firmanın Wraith soğutucusunu gayet başarılı bulmuştuk. Firma bu başarıyı Ryzen işlemcilerle de devam ettiriyor. Burada üç farklı model hazırlanmış: Wraith Max, Wraith Spire ve Wraith Stealth. Yukarıdan aşağıda doğru giden bu modellerde Max ve Spire’ın kontrol edilebilir RGB aydınlatması meşhur. Bu kadar yeniliğe ek olarak AMD’nin RGB aydınlatmayı işlemci soğutucularına getirmesini de not edebilir. Bu, firmanın son yıllarda pazarlama konusunda yaptığı en büyük yeniliklerden biri bile olabilir. Soğutucular 65W ve 95W işlemciler düşünülerek tasarlanmış. Yukarıdan aşağıya 38 dBa, 32 dBa ve 28dBa sessizlik değerlerine sahipler.

AM4 soket yeni bir yapıya sahip. Bu bağlamda hâlihazırda piyasada olan soğutma çözümleri AM4 ile uyumsuz. Soğutma çözümü sunan firmalar bu bağlamda var olan ürünleri içerisinde yer alan uyum kitlerine AM4 uyumlu olanları da ekleyecekler. Öte yandan eğer klipsli bir soğutucu kullanıyorduysanız şanslısınız. Bunu yeni AMD sisteminize takabilirsiniz. Bu arada ASUS gibi bazı üreticilerin anakartlarında AM3 soket deliklerine de yer verdiğini ve bu sayede eski işlemci soğutucularına doğrudan destek sunduğunu da belirtelim.

AMD Ryzen Master

AMD’nin AM4 platformunda sunduğu en büyük özelliklerden birisi de bütün işlemcilerin çarpan kilidinin açık olması. Bu, tecrübeli kullanıcıların sistemlerinden daha fazla performans elde etmesini sağlarken tecrübesiz olanların da BIOS’tan tek tıkla daha yüksek performans elde etmesini mümkün kılıyor.

AMD burada çarpan kilidini açıp bırakmakla da kalmamış. Firma, işlemcilerin saat frekansı, voltajı ve çekirdek özelliklerini kontrol etmeye yarayan Ryzen Master uygulamasını da kullanıma sunuyor. Bu sayede sisteminize ince ayar yaparak Ryzen veya çarpan kilidi açık olan diğer işlemcilerinizden daha yüksek performans elde edebiliyorsunuz. Öte yandan yazılım şu anda Beta aşamasında. Fakat zamanla stabil sürümü de piyasaya çıkacaktır.

İşlemci Yapısı İle İlgili Ek Sunumlar:

AMD Ryzen 7 1800X Video İnceleme Zaman Çizelgesi

 • 00:10 – AMD Ryzen 7 1800X modeli haricinde Ryzen 7 1700X ve 1700 modelleri de var.
 • 00:20 – XFR nedir? Ne işe yarar?
 • 00:35 – Neden frekans aralıkları var?
 • 01:00 – Bütün Ryzen 7’ler 8 çekirdek ve 16 işlem birimine sahip.
 • 01:30 – TDP değerleri Intel muadillerinden daha iyi. Yani daha az enerji tüketiyorlar ve daha az ısı ortaya çıkartıyorlar.
 • 02:00 – Skylake, Kaby Lake ve Haswell-E yani Z170, Z270 ve X79, X99 platformlarına karşı tek birleşik platform: Ryzen ve AM4 soketli platform.
 • 03:15 – Eski AMD sisteme Ryzen takılır mı?
 • 03:35 – AM4 uzun ömürlü olur mu? Yenilikler neler?
 • 04:35 – PCI Express 3.0, M.2 ve USB 3 sonrası destek.
 • 05:55 – Ryzen ailesinin ve AM4’ün geleceği, Athlon’lar, APU’lar, Ryzen 5’ler ve ekonomik modeller.
 • 06:15 – Ryzen 7 serisinde dahili grafik yok.
 • 06:45 – Bütün yeni AMD işlemcilerin çarpan kilidi açık olacak: Hız aşırtma açık.
 • 07:25 – Hız aşırtma aracı.
 • 07:40 – AM4 ne zaman değişir?
 • 08:30 – AMD geri döndü.
 • 08:55 – Yonga setleri ve destekleyen anakartlar.
 • X370, B350 hız aşırtmaya uygun. X370 SLI ve Crossfire da destekli.
 • 11:10 – AMD işlemcilerle Nvidia ekran kartı kullanılır mı? Evet, SLI bile yapılır.
 • 11:45 – Küçük sistemler için X300 ve A300 yonga setli anakartlar geliyor.
 • 12:45- 14 Nanometre FinFet üretim teknolojisi.
 • 13:25 – 8 Çekirdek 16 Thread, 3.6 GHz temel 4.0 GHz Precision Boost ve ötesi için XFR yani Extended Frequency Range. Genişletilmiş frekans aralığı soğutmanız yeterliyse devreye giriyor.
 • 15:00 – İşlemci çekirdek sayısı arttıkça performans kazanımının eşit armasını sağlayan temel mimari tasarım.
 • 16:20 – İşlemci kendi güç tasarrufunu Pure Power ile yapabiliyor.
 • 17:00 – Precision Boost açıklaması.
 • 17:25 – XFR hangi işlemcilerde var?
 • 17:52 – Neural Net Prediction: İşlemcinin içerisinde kendisini optimize eden bir yapay zeka var. Bu çalışan uygulama için önbelleklerin verimli kullanımını sağlıyor ve performansı arttırıyor.
 • AMD Ryzen işlemcilerde silikon dahili takip ve karar mekanizmalarıyla kendi performansını ölçüyor ve buna göre frekans ayarlıyor. 4’lü işlemci birimleri arasında L3 önbelleği verimli bir şekilde kullanabiliyor. Her çekirdeğin kendi önbellek erişimi yanında ölçeklendirme için ortak havuzlara eşit erişimi var. Özetle daha önceki mimarilerde tek çekirdek performansını düşüren etkenler ortadan kaldırılmış. Gelecek nesiller ve modeller için performans artışının önü açılmış.
 • 19:20 – 24 PCI Express hattının 16 tanesini ekran kartı için kullanabiliyoruz.
 • 20:00 – PCIe NVMe M.2 için ayrılmış hatlar var.
 • 20:20 – Ufak anakartlarda işlemci ve yonga seti iletişimi için özel bir hat kullanılıyor. Bu sayede 4 PCI Express hattı daha kullanıma açılıyor.
 • 21:00 – Güncellemelerimiz olacak.
 • 21:27 – Test sisteminin özellikleri.
 • Windows 10 64 Bit kullanıyoruz.
 • Ryzen 7 1800X işlemci. Hız aşırtma yok, BIOS varsayılan ayarlarda.
 • MSI X370 Xpower Gaming Titanium anakart.
 • 2×8 GB Corsair DDR4 RAM çift kanal.
 • 2933 MHz’de A-XMP ile çalışıyorlar. AMD’nin AM4 üzerinde temel bellek frekansı 2666 MHz. Ancak çok daha yukarı çıkmak mümkün. XMP kapalıyken bellekler 2133 MHz’de çalışıyor.
 • Samsung Evo 960 M.2 PCIe SSD: 1 Terabyte
 • Toshiba P300 2 Terabyte 7200 RPM sabit disk.
 • MSI GeForce GTX 1080 Gaming X 8 GB ekran kartı.
 • Son sürüm sürücüler ve temiz kurulum.
 • 23:30 – Kasanın güç tüketimini prizden ölçüyoruz.
 • Boşta tüketim 60 Watt, hafif masaüstü kullanımda 100 Watt’a geliyor.
 • 24:12 – AIDA64 ile bellek ve işlemci testleri yaparak puan tablolarında Ryzen 7 1800X’in konumuna bakıyoruz.
 • 28:48 – GPGPU testi. Bu testte de uyarı alıyoruz.
 • 30:00 – 3DMark Time Spy testi.
 • 31:12 – Cinebench R15’te yaptığımız testlerin  çoklu çekirdek ve tekli çekirdek puanlarına bakıyoruz.
 • 33:00 – İşlemci yoğun testte sistem güç tüketimi 180 Watt oldu.
 • 33:30 – AMD, Intel’in iş için kullanılan güçlü işlemcilerini Watt/Performans konusunda ve frekansa bağlı performans üzerinde yakalamış.
 • 35:00 – 4K ultra oyun testlerimize Total War: Warhammer ile başlıyoruz. DirectX 12.
 • Performans güzel ancak grafik dalgalı.
 • 36:10 – Rise of the Tomb Raider 4K performans testi.
 • 38:50 – Far Cry Primal 4K performans testi.
 • Performans ve grafik stabil.
 • 40:30 – Counter Strike Global Offensive üzerinde farklı çözünürlüklere bakıyoruz.
 • GTX 1080 gibi güçlü ekran kartlarında 4K altı çözünürlüklerde ekran kartının tam kullanılmadığı senaryolar ile karşılaşıyoruz. Intel işlemcili testlerde de benzer durumlarla karşılaştık.
 • 42:25 – Sonuç değerlendirme.
 • Artılar: Yüksek tek çekirdek ve çok çekirdek performansı, düşük TDP, Watt/Performans, çok rekabetçi fiyat, uzun ömürlü platform, 8 çekirdek ve 16 işlem birimi, güncel teknolojiler,
 • Eksiler: BIOS, sürücü ve test yazılımlarının hepsinin güncellenmesi gerekiyor.

Videomuzun Sonuç itibariyle sadece oyuncuların değil, özellikle işlemci ihtiyacı yüksek olan uygulamaları kullananların alabileceği en iyi fiyat performans oranına sahip işlemci Ryzen 7 1800X oldu.

Rakibi Intel’in Core i7 7700K gibi güçlü tek çekirdek performansı sunan ama az çekirdekli işlemcilerine rahatlıkla cevap verebiliyor, öte yandan Core i7 6900K gibi çok çekirdekli ve tek çekirdek performansına daha az önem veren işlemcilerle de savaşabiliyor. Intel’in bu rekabet karşısında kaçınılamaz olan fiyat düşüşünü avantajınıza dönüştürerek X99 platformuna da yönelebilirsiniz. Dört kanal bellek desteği, oturmuş bir platform ve daha fazla PCI Express hattı kazancınız olacak lakin daha fazla güç tüketimi ve yine anakartlardan dolayı daha yüksek bir maliyetle karşılaşacağınızı da belirtmekte fayda var. Pek çok senaryoda Ryzen rakiplerini geçiyor, bazı senaryolarda ise rakiplerine az farkla geçiliyor ancak bütün bunları çok daha hesaplı sunuyor.

Daha hiç optimizasyon almamış, yeni çıkmış ve test yazılımları, BIOS’u güncellenmemiş donanımlarla denenen bir işlemci için muhteşem sonuçlar. Kullanıcılar rahatlıkla AM4 platformuna yatırım yapabilir, en üst seviye grafiklerle oyun oynayabilir, video kaydedip yayınlayabilir. Akla gelen herhangi bir üretkenlik senaryosunda Ryzen 7 artık güncel anakartlar ve platform yapısı ile burada.

Sonuç Özeti

Herkesin merak ettiği soru: Ryzen GTA 5 oynatır mı? Her ne kadar bu sorunun cevabı evet olsa da asıl merak edilen soru şu: Ryzen almalı mıyım?

Öncelikle AMD, Ryzen serisi ile sekiz çekirdek için devasa meblağlar ödemek zorunda olmadığımızı gösteriyor. Bu gerçekten takdir edilmesi gereken bir nokta. Bir yanda 4700 TL’ye satılan bir işlemci ve öbür tarafta benzer performansı 2300 TL’ye sunan Ryzen 7 1800X. Bundan daha da önemlisi, 4700 TL’ye satılan işlemcinin TDP değeri 140 Watt iken 1800X’in TDP değeri sadece 95 Watt. Yani daha kolay soğutabileceğiniz, daha düşük güç tüketen ve yarı yarıya daha ucuz bir işlemci var elimizde.

Tabii ki 1800X gibi bir işlemci ve buna uygun anakart, ekran kartı ve bellek alacağınız zaman cebinizden 5000 TL’ye yakın bir para çıkıyor. İster istemez bu sistem beni ne kadar götürür ya da yükseltme yapabilir miyim sorusu akıllara geliyor. Burada da AM4 makalemize bakabilirsiniz. Yerleşik USB 3.1 desteği sunan ve 2020’ye kadar geçerliliğini sürdürecek olan bu platform, yatırım yapmak için şu anda en ideal platformlardan birisi.

Sonuç olarak her ne kadar BIOS’lar Beta aşamasında olsa da, piyasadaki yazılımların bir çoğu yeni çıkan bu işlemci ailesi için optimize edilmemiş olsa da Ryzen kayda değer bir performans sunmayı başarıyor. Her şeyin rayına oturması için biraz beklemeniz gerekebilir fakat bunun sonucunda sekiz çekirdekli, düşük güç tüketen, çarpan kilidi açık ve fiyat/performans oranı yüksek bir işlemci elde etmiş olacaksınız.

AMD Ryzen 7 1800X Fiyatı…
AMD Ryzen 7 1700X Fiyatı…
AMD Ryzen 7 1700 Fiyatı…