Anasayfa Haber Ryzen, Ölçülenden 20 Derece Daha Serin

Ryzen, Ölçülenden 20 Derece Daha Serin

Sıcaklık
Sıcaklık

AMD, kendi blogunda yaptığı açıklamada Ryzen işlemcilerin ölçülenden 20 derece daha soğuk çalıştığını duyurdu…

AMD bir süre önce yeni nesil Zen mimarisi üzerine kurulan Ryzen işlemcilerini resmen tanıtmıştı. Mart başında da Ryzen 1800X, 1700X ve 1700 kodlu ilk işlemciler dünya çapında satışa çıkmıştı.

Gerçekleştirdiğimiz testlerde bir gariplik fark ederek AMD’ye bu konuda resmi olarak ulaşıp yanıt istedik. Bu yanıt resmi bir blog yazısı ve detaylı bir teknik açıklama olarak karşımıza çıktı.

Öncelikle soru neydi? Soru, inceleme esnasında yazılımların gösterdiği sıcaklık değeri ile kendi termal ölçüm cihazlarımızın gösterdiği değerler arasında büyük bir fark vardı. Bizim cihazımız 37 derece ölçerken, AMD yazılım araçları ve harici yazılımlar 57 derece gösteriyordu. Bu yüzden izleyicilerimize henüz yazılımların doğru değer vermediğini ve sıcaklık ölçümlerine bu konu netleştiğinde yer vereceğimizi söylemiştik.

Aynı durumu sadece Technopat değil, pek çok test eden editör ve son kullanıcı da yaşadı. Harici bir cihaz ile ölçüm yapanlar yazılım hatası olduğu bilgisini zaten paylaştı. Pek çok kullanıcı ise işlemcilerinin sıcak çalıştığını düşündü. Özellikle kullanıcılar Ryzen 1800X ve 1700X işlemcilerin çalışma ısılarının normalin çok üzerinde göründüğünden şikayet ediyorlardı.

Peki Sebep Neydi?

AMD tarafından yapılan bir açıklama, bu şikayetlerin sebebini ortaya çıkardı. Anlaşılan AMD mühendisleri Ryzen 1800X ve Ryzen 1700X işlemcilerin ısı okumasından fazladan 20 derece gösterecek şekilde bir ayarlama yapmışlar.

Ryzen işlemcilerde “T Control” olarak bilinen ısı algılayıcılar, işlemci ana çekirdeğinin üzerinde, kullanıcının gördüğü dış korumanın altına yerleştirilmiş. Buradan alınan ısı ölçümü, işlemcinin başka yerlerinden daha farklı.

AMD mühendisleri geçici bir önlem olarak ısı okumasını fazladan 20 derece gösterecek şekilde ayarlamayı uygun görmüşler. Ancak bunu en baştan açıklamamış olmaları, tabii ki kafaların karışmasına sebep oldu.

AMD mühendisleri kullanıcılara bu fazladan 20 dereceyi hesaba katmalarını öğütlüyor. Yani Ryzen 1800X işlemcinizin sıcaklığı 58 derece olarak görüntüleniyorsa, aslında çekirdekte okunan gerçek değer 38 derece olacak.

İleride güvenlik maksatlı bırakılan bu büyük payın güncellemelerle kaldırılması planlanıyor. Bu arada Ryzen 1700 kullanıyorsanız, bu işlemci için ısı ölçümlerinde güvenlik payı bırakılmadığını da dikkate alın.

AMD Ryzen 7 1800X İşlemci İncelemesi

AMD Ryzen PC Toplama Rehberi