Anasayfa Haber NVIDIA, Kamyon Pazarına PACCAR İle Girdi

NVIDIA, Kamyon Pazarına PACCAR İle Girdi

Otonom sürüş sistemleri üzerinde çalışan NVIDIA, kamyon pazarında da PACCAR ile işbirliği yapıyor.

NVIDIA denince çoğumuzun aklına ekran kartları gelse de, şirketin ilgi alanları GTA 5 çalıştırmaktan çok daha geniş bir yelpazeyi kapsıyor. Derin öğrenme ve yapay zeka konularında da çalışmalar yürüten şirket, buradan yola çıkarak otonom sürüş sistemleri üzerinde de çalışıyor.

Gelecekte otomotiv pazarında söz sahibi olmayı hedefleyen NVIDIA, bunun için Drive PX serisi sürüş bilgisayarlarını uzun süredir geliştiriyor. Bir süre önce tanıtılan yeni nesil Drive PX 2 bilgisayarı, pek çok otomobil üreticisinden sonra, şimdi de dünyanın en büyük kamyon şirketi PACCAR’ın araçlarında kullanılmaya hazırlanıyor.

PACCAR bünyesinde Peterbilt, Kenworth, DAF gibi markaları barındıran Amerika kökenli bir şirket. Gelecekte kendini süren otonom kamyonların standart olacağını düşünen şirket, bu konuda çalışmak için NVIDIA ile işbirliğine gitme kararı almış.

Kararın açıklanmasıyla birlikte yayınlanan tanıtım videosunda ise, Drive PX 2 ile donatılmış bir test kamyonunun otonom sürüşü görülebiliyor. Bu kamyonlar henüz yollara çıkmayacak, ancak önümüzdeki 5 yıl içinde bunun mümkün olması bekleniyor.

Technopat YouTube Kanalına Abone Olmak İçin Tıklayın