Anasayfa Haber AMD RX 500 Ekran Kartları Nisan Ayında Çıkabilir

AMD RX 500 Ekran Kartları Nisan Ayında Çıkabilir

AMD’nin yeni RX 500 serisi ekran kartlarının önümüzdeki ay piyasaya çıkacağına dair güçlü söylentiler var.

AMD geçen yıl RX 400 serisi ekran kartlarını satışa çıkardığından beri, bunu takip edecek bir RX 500 serisinin olacağına dair söylentiler vardı. AMD’nin en son sürücülerinde bulunan bazı kod adları, bu yeni serinin çok yakında piyasada olacağına dair söylentileri canlandırdı.

Şirketin Mass Effect Andromeda gibi bazı yeni oyunlar için optimizasyonlar içeren yeni Crimson Relive 17.3.2 Beta sürücüsünün içinde, desteklenen ekran kartlarının listesinde bu yeni 500 serisinin isimleri de var. RX 580, RX 570 ve RX560 olarak listelenen yeni kartların bu son sürücüde yer alması, kartların Nisan ayında resmen satışa çıkacağına işaret ediyor olabilir.

AMD’nin bu yeni RX 500 serisi kartlarında da performansı bir miktar artırılmış ve güncellenmiş Polaris grafik işlemciler kullanması bekleniyor. Polaris Refresh olarak adlandırılabilecek bu yeni işlemcilerde muhtemelen saat hızları biraz daha yüksek olacak.

Ancak fiyatların RX 400 serileriyle benzer seviyede kalacağı ve bu kartların giriş ve orta seviye tüketicilere hitap edeceği tahmin ediliyor. Çok daha yüksek performans isteyen kullanıcılar ise Vega serisi işlemcileri kullanacak olan daha pahalı modellere yönlendirilecek.

 

 • Inanc Can Develi

  Hocam 490x veya 590x ne zaman çıkacak? Bizi üst seviye kartlar ilgilendiriyor. Ben şuan 1070 kullanıyorum. Coil whine var kartımda, garantiye gönderip ücret iadesi isteyeceğim. Geri alacağım para 1080 alabiliyorum. Monitörüm FreeSync desteklediği için AMD ekran kartı istiyorum ama hala daha 570-580 lerden bahsediyorlar. Tahmini bir tarih var mı? Yoksa gidip 1080 alayım mı ben?

 • Ümit Türkmen

  Kardeş bende de freesync monitör var. 390x modeli satarak 1080 aldım. Vega çıkarsa ve performans testleri beni tatmin ederse amd ye dönücem.

 • Yağız Hüseyin Özkan

  Ne kadar gereksiz bir haber. “Çıkabilir” nedir ya? Kesin tarih olmadığı sürece HİÇBİR ANLAMI YOK.

 • Tamer Uğur Tedik

  Amd ekran kartı olayında baya geri kaldı ryzenler güzel onlara uygun ekran kartlarını hala çıkarmadı.

 • Harun Karamuklu

  Evet üst segment çıkaramadı ama aslında halkın beklediğini çıkarmış oldu. Çünkü Türkiye’de fiyatlar çok pahalı olduğu için insanlarımız RX 480 dahi alamadı, 470, 460 ve daha altını alıyorlar. İşlemcide ise İnteldeki rakibini resmen yarı fiyatına geri bırakıp liderliği almayı başardı ama halk tatmin olmadı. Çünkü çok pahalı geldi. İnsanlar i3 ancak alabiliyorlar ve bu yüzden i3 rakibini bekliyorlar ne yazık ki. O yüzden ekran kartında geri kaldı demek hedeflenen doğrultuya bakılırsa yanlış olur. AMD bilerek orta ve alt segmente oynuyor. Ve belki de en doğrusunu yapıyordur. Çoğu insan 3.000 TL verip ekran kartı alamıyor maalesef…

 • Harun Karamuklu

  Kesin tarih ayrı mesele ama sürücülerde gizliden bir model numarası olması bence çok ilginç bir bilgi. Bu yüzden gayet önemli ve gerekli bir haber olarak görüyorum…

 • Altay

  En düşük Vega’nın fiyatı ne olur acaba?

 • Yağız Hüseyin Özkan

  O zaman başlığa direk “Crimson’da RX 500 serisi ekran kartları gözüktü” olabilirdi. Ve Crimson’da gözükmesi herhangi bir tarih belirtmez. Ha bu arada : https://static4.gamespot.com/uploads/original/1574/15747411/3208013-ryzen+5.png

  “APRIL 11”
  GAMESPOT’un kendi sitesinde buldum. Türkiye tarihini bilmem.

 • William Blazco

  1500 lira civarında olabilir.Daha altında fiyatla piyasaya sunmayacaklardır çünkü doğal olarak Rx480 ni piyasadan silmek istemezler.

 • William Blazco

  AMD geri kaldığını da nereden çıkardınız. AMD orta segment ile hesaplı bütçe dostu kartlar ile piyasaya girdi. Nvidia ile performans anlaında liderlik yarışına girişmedi ki zaten.

 • Ömer Kadıoğlu

  Bende xg2401 kullanıyorum rx 480 bu monitöre yetersiz kalıyor 1 yıl beklerim amd yi olmadı komple nvidia-g sync e terfi edecem sistemi

 • Ömer Kadıoğlu

  1080 in yetersiz gelen bir yaniylamı karşılaştınız

 • Ümit Türkmen

  Freesync monitöre sahip olduğumu yazdım. Yani Amd Freesync. Duymamış olabilirsiniz. Buna rağmen 1080 kullanmaktayım. Amd tarafında vega mimarisi iddialı gelirse (gtx 1080 gibi) tabiki monitörümle uyumlu bir kart kullanmak isterim. İnşallah açıklayıcı olmuştur.

 • Ömer Kadıoğlu

  Dikkatimden kaçmış ama benden size tavsiye monitör ü degiştirmeniz yönünde olacaktr şahsen bende ileride öyle yapacağım

 • Ümit Türkmen

  Pc sistemlerinde anakart ve monitör kolay değişen donanımlar değildir. Özellikle gaming monitör ise. Bu her açıdan mantıksız olur.

 • Ömer Kadıoğlu

  İmkanlara göre değişiklik gösterir

 • Devrim Ayer

  abi adamlar 1 intel e kafa tutuyor 2 nvidia ya. bırakın da geciksin bir şeyler. geride falan kalmadı amd bildiğin show yapıyor bu durumla manyak mısınız?

 • Pingback: AMD Radeon RX Vega Ekran Kartları Bu Yaz Gelecek - Technopat()

 • Tamer Uğur Tedik

  Tamam işte Nvidia ya göre geri kaldı demek istedim üst segment kartları yok hala.