AMD Radeon RX Vega Ekran Kartları Bu Yaz Gelecek

In Haber by Berker Güngör12 Comments

AMD tarafından yeni nesil Vega ekran kartlarına dair yeni bilgiler açıklandı.

AMD tarafından kısa süre önce Çin’de düzenlenen bir teknoloji seminerinde, şirketin yeni nesil Vega ekran kartlarına dair bazı açıklamalar yapıldı. Şirket yönetiminden Scott Herkelman tarafından yapılan bu açıklamalarda, Vega kartların önümüzdeki bir kaç ay içinde piyasaya çıkmaya hazır olacağı ifade edildi.

AMD’nin Nisan ayında Polaris Refresh işlemcilerle donatılmış RX 500 serilerini resmen duyurması bekleniyor. Bir sonraki nesil Vega 10 ve Vega 11 işlemcilerle donatılacak olan RX Vega serilerinin ise yaz başındaki Computex fuarı öncesi yada esnasında tanıtılacağı tahmin ediliyor.

Herkelman tarafından verilen bilgilere göre, RX Vega ekran kartlarını kullanacak olan üreticiler, farklı hafıza miktarlarına sahip modeller tasarlamakta özgür olacaklar. HBM2 türü grafik hafıza kullanılacak olan bu kartlarda 4, 8 yada 16 GB kapasiteli seçenekler olabilecek.

Buna ek olarak yeni nesil Vega grafik işlemcilerin dizüstü bilgisayarlarda da karşımıza çıkacağı Herkelman tarafından doğrulandı. AMD’nin Raven Ridge APU’larında Vega grafik çekirdeklerine yer vereceği zaten bir sır değildi. Ancak buna ek olarak kendi HBM2 hafızasını taşıyan bağımsız RX Vega grafik yongalarıyla donatılmış oyuncu ve iş dizüstülerini de piyasada görebiliriz.