Android Nougat Alacak Telefonlar

In Makale, Mobil by Muhsin Bayram8 Comments

Google’ın en yeni mobil işletim sistemini hangi cihazlar, ne zaman alacak?

Her yeni sürümü alfabetik sırayla adlandırılan Android işletim sistemi, Nougat ile birlikte alfabenin yarısından fazlasını geride bıraktı. Google’ın en yeni mobil işletim sistemi, geçtiğimiz sonbahar aylarından itibaren çeşitli cihazlara sunulmaya başlandı.

Cihaz üreticileri bir yandan düzenli bir şekilde güncellemeleri kullanıcılara dağıtırken, Google da yeni güncellemeler çıkarmaya devam ediyor. En yeni Nougat sürümü olan Android 7.1.2 betası an itibariyle seçili cihazlarda kullanıma açıldı. Ayrıca Mayıs ayında gerçekleşecek olan Google IO 2017 etkinliğinde yeni Android O sürümünün tanıtılması bekleniyor.

Çıkış tarihi

Android Nougat resmi olarak çıktı, ancak Android’in geleneksel güncelleme sistemi sebebiyle cihazınız henüz bu güncellemeyi almamış olabilir. Güncellemeyi ne zaman alacağınız cihazınızın modeline, üretim yerine veya kullandığınız ağ operatörüne bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Eğer Google’ın yeni Pixel telefonlarından birini kullanıyorsanız Android Nougat cihazınıza yüklü bir şekilde gelecektir. Daha eski Nexus 6P, Nexus 5X, Nexus 6, Nexus 9, Google Pixel C ve Nexus Player modelleri ise güncelle seçeneği ile en yeni Android sürümüne yükseltilebilir.

Samsung

Samsung tarafında Nougat güncellemesini alan ilk modeller, geçtiğimiz Ocak ayında Galaxy S7 ve S7 Edge oldu. Bu modelleri Mart ayı içinde aldıkları güncellemeler ile Note 5, S6 ve S6 Edge takip etti.

Ne yazık ki Galaxy S5 ve daha eski Samsung modellerine sahip Android kullanıcıları Nougat güncellemesinden faydalanamayacak. Bu yıl çıkan Galaxy A3 ve A8 gibi orta seviye modellerin ise önümüzdeki haftalarda yeni güncellemeyi alması bekleniyor.

Tablet tarafında ise Galaxy Tab A S Pen sürümü ve Galaxy Tab S2 LTE modelleri Nougat güncellemesinden faydalanabilen ilk modeller oldu.

LG

LG’nin yeni amiral gemisi G6, Android Nougat yüklü bir şekilde kullanıcıların karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Öte yandan G5 kullanıcıları telefonlarını şimdi güncelleyerek en yeni Android sürümüne geçiş yapabilir.

LG G5

Daha eski G4 ve V10 modellerinin Nougat güncellemesini alacağı resmi olarak onaylanmış olsa da, dağıtım işlemi bu eski modeller için oldukça yavaş ilerliyor. Bu iki modele sahip kullanıcılar 2017’nin ortasından itibaren güncellemeyi almayı bekleyebilir.

Sony Xperia

Sony, Xperia modellerine Nougat güncellemesini oldukça cömert dağıtmışa benziyor. Sony Xperia X Performance, Xperia X Compact, Xperia XZXperia Z5, Xperia Z5 Premium, Xperia Z5 Compact ve Xperia Z3+ modelleri an itibariyle Nougat güncellemesini almış.

Ayrıca Xperia X sahipleri dilerlerse Sony Concept uygulaması aracılığı ile Nougat’ın 7.1.1 sürümünü test edebiliyor.

Xperia XA ve XA Ultra modelleri içinse henüz güncelleme tarihi belirlenmemiş.

HTC

Eğer son bir yıl içerisinde çıkmış bir HTC telefona sahipseniz, yeni Android sürümüne yakın bir zaman dilimi içerisinde ulaşabilirsiniz. HTC’nin dev 5.7 inçlik U Ultra modeli çoktan Nougat güncellemesini almış.

Şirketin HTC 10, One A9 ve HTC One M9 modelleri de kısa süre içinde yeni Android sürümüne güncellenmiş olacak. HTC One M8 sahipleri ise ne yazık ki Android Nougat sürümünden faydalanamayacak.

Motorola

Nougat güncellemesi alacak Motorola telefonların listesi bir hayli uzun. Güncelleme hali hazırda Moto G4, Moto G4 Plus, Moto Z ve Moto Z Play modelleri için çıkmış.

Nougat güncellemesi, X serisi Motorola cihazlar için kısa bir gecikmenin ardından Mayıs ayı itibariyle dağıtılmaya başlanacak.

Listenin en ilginç üyesi ise şüphesiz G4 Plus. Zira henüz Google tarafından resmi olarak duyurulmamış olmasına rağmen, Motorola yeni Android O sürümünün G4 Plus tarafından destekleneceğini duyurdu.

Huawei

Şimdilik Huawei tarafında sadece Huawei Mate 9 modeli Nougat güncellemesini almışa benziyor. Huawei geçtiğimiz yıl Mate 8 ve P9 modellerinin en geç Mart sonu itibariyle Nougat güncellemesini alacağını duyurmuştu. Ancak her ne kadar Çin’de bu iki model için Nougat güncellemesi yayınlanmış olsa da, ülkemizdeki kullanıcıların bir miktar daha beklemesi gerekebilir.

Diğer markalar

Honor 8, markanın yeni Android güncellemesini alan ilk modeli oldu. Yeni 6X modelinin ise yakın bir süre içerisinde güncellemeyi alması bekleniyor.

OnePlus 3 ise bir süredir devam eden beta sürecinin ardından Nougat güncellemesini almış. OnePlus 3T modelini satın alan kullanıcılar ise Android Nougat’ı cihazlarında yüklü bir şekilde bulacak. Şirketin en popüler modellerinden biri olan OnePlus 2 de ilerleyen aylarda Nougat güncellemesini alacak.

Nougat güncellemesinden faydalanabilen bir diğer Çin menşeli telefon ise ZTE Axon 7. Üstelik bu modele sahip kullanıcılar aynı zamanda yeni Daydream VR teknolojisine hazır olacak.

Android Nougat neler sunuyor?

Yukarıda Nougat’ın yeni özelliklerinden faydalanan ve kısa bir süre içinde faydalanacak cihazları yazdık. Peki nedir bu yeni özellikler?

Çoklu pencere desteği

Samsung ve LG gibi firmaların kendi Android arayüzlerinde bir süredir kullanıma sunmuş olduğu çoklu pencere özelliği, nihayet ham Android sistemine entegre ediliyor.

Ek olarak çoklu pencere ekranına eklenen tümünü temizle butonu ile açık olan bütün pencereler kapatılabiliyor ve hızlı geçiş özelliği açık uygulamalar arasında seri geçişler yapılmasına olanak sağlıyor.

Hızlı cevap

iOS 8 ile birlikte Apple cihazlarına sunulan hızlı cevap özelliği, Nougat ile birlikte Android semalarına da uğramışa benziyor.

Artık bildirim ekranına düşen mesajları cevaplamak için ilgili uygulamayı açmak yerine, bildirim ekranının hızlı cevap özelliğini kullanarak mesajlara anında cevap verilebilecek. Üstelik bu özellik iOS’te Mesajlar uygulaması ile sınırlıyken, Google hızlı cevap özelliğini üçüncü parti geliştiricilere de sunmuş.

Hızlı ayar menüsü

Google, Nougat ile birlikte yeni bir hızlı ayar menüsü tanıttı. Her ne kadar yeni hızlı ayar menüsü, hali hazırda Samsung, LG gibi firmaların kendi arayüzlerinde kullandığı menülere oldukça benzese de, stok Android için yeni bir özellik sayılır.

Gruplandırılmış bildirimler

Bildirim ekranında yapılan bir diğer yenilik ise, aynı uygulamadan gelen bildirimlerin gruplandırılması oldu. Kullanıcılar dilerlerse gruplandırılmış bildirimlerin üzerine dokunarak detayları görebilecek. Bu sayede ekran alanından kazanç sağlanması bekleniyor.

Ayrıca dilerseniz bildirimlerin üzerinde basılı tutarak gelecek bildirimleri susturabilecek veya tamamen devre dışı bırakabileceksiniz.

Doze 2.0

Android Marshmallow’un oldukça beğenilen güç tasarrufu özelliği olan Doze, Nougat ile birlikte yeni numaralar öğrenmişe benziyor. Doze 2.0 ile birlikte cihazınızın ekranı kapalı olduğu sürece arka plan işlemlerinin çalışması neredeyse tamamen durduruluyor.

Performans geliştirmeleri

Google, Vulkan desteği sayesinde Nougat’ın grafik performansı konusunda dev bir sıçrama sunacağını iddia ediyor. Geliştiricilere GPU üzerinde daha fazla kontrol sağlayacak olan bu gelişme ile birlikte daha iyi çalışan ve daha iyi görünen mobil oyunların önü açılıyor.

Ek olarak JIT derleyicisine uygulanan yeni optimizasyon sayesinde görev hızları %30 ile %600 arasında hızlanmış.

Son olarak güvenlik güncellemelerinin otomatik olarak indirilmesi ve Android güncelleniyor bildiriminin ortadan kalkması, güncelleme sürecini daha akıcı bir konuma getirmişe benziyor.

Diğer özellikler

  • Nougat’ın çıkışı ile birlikte Google Now sesli asistanı, Google Assistan uygulaması ile değişti.
  • Yakında sunulacak bir güncelleme ile Google’ın sesli asistanına yazarak komut verilebilecek.
  • Yeni Launcher kısayolları, basınç duyarlı görüntüleme teknolojisine uygun bir şekilde güncellenmiş.
  • Güvenlik konusunda dosya bazlı şifreleme ve Direct boot özellikleri, hem cihazınızı hızlandıracak hem de güvenliğinizi artıracak.
  • Nougat ile birlikte Unicode 9 desteği ve beraberinde 72 yeni emoji kullanıcılara sunuluyor.