Anasayfa Makale Input Lag Nedir? Giriş Gecikmesi Rehberi

Input Lag Nedir? Giriş Gecikmesi Rehberi

Input Lag Nedir? Giriş Gecikmesi Rehberi
Input Lag Nedir? Giriş Gecikmesi Rehberi

Input Lag nedir video rehberimizde monitörlerdeki giriş gecikmesi değerini ve testlerimizde nasıl ölçtüğümüzü sizlerle paylaşıyoruz…

Technopat olarak incelemelerimizde artık Input Lag ölçümü yapıyoruz. Bu yüzden sizlerle öncelikle Input Lag nedir ve neden önemlidir bunu paylaşalım. Ardından nasıl yaptığımıza ve nasıl yararlanacağınıza geçeceğiz.

Monitörün saniyede ekrana çizdiği görüntü karesi sayısı ve piksellerin renk değiştirme süresi değerlerini sizlerle zaten Refresh Rate ve Response Time yani tazeleme hızı ve tepki süresi rehberimizde aktarmıştık. Bunların haricinde bir değer olan Input Lag yani giriş gecikmesini ve farkını da bu rehberimizde aktarıyoruz.

Oyun oynarken, çizim yaparken, özetle bilgisayarı etkileşimli bir şekilde kullanırken hissedilen bir hız vardır. Bilgisayarın tepkiselliğinden sonra burada bir de monitörün tepkiselliği devreye girer. Komutlarımızın sistemde hesaplanması, uygulanması ve monitöre iletilmesinden sonra bir de monitörün bu görüntüyü ekrana getirmesi için gereken süre vardır. İşte bu aradaki gecikme giriş gecikmesidir.

Monitör HDMI, DisplayPort gibi bağlantılar üzerinden aldığı sinyali ne kadar hızlı çizerse, tepkisellik o kadar iyi olur. Bu arada sinyalin işlenmesi ve ekrana gelmesi esnasında geçen sürede oluşan gecikmeye Input Lag yani giriş gecikmesi denir. Refresh Rate ve Response Time yani tazeleme hızı ve tepki süresinden farklıdır. Zira ne çizilen kare sayısıyla, ne de piksellerin renk değiştirme hızıyla ilgilidir. Monitörün iç elektronik aksamının hızına bağlı yaşanan gecikmedir. Düşük ya da yüksek, her monitörde bir Input Lag değeri vardır.

Input Lag Ölçümü

Biz bu değeri HDMI portu üzerinden 1080p çözünürlükte standart bir ölçüm haline getiriyoruz. Leobodnar’ın cihazıyla yapılan ölçümde gönderilen sinyalin ne kadar süre sonra ekrana geldiğini optik olarak ölçüyoruz.

Monitör yukarıdan aşağıya çizim yaptığı için üstte en az, ortada ortalama, altta ise en yüksek gecikmeyi göreceğiz. Orta değeri temel alacağız.

Elbette farklı çözünürlüklerde bu değer değişecektir, ancak biz her monitörde aynı ölçümü, aynı şekilde yaptığımızda elde edeceğimiz ve derleyeceğimiz bilgi havuzundaki veriler karşılaştırılabilir olacak. Yani 4K monitörde 1080p ölçüm değeri de kıyaslamalarda bize yol gösterecek.

Bu ölçümler ölçüm şartları, port, çözünürlük ve baz alından değer noktası ve ölçüm yöntemi yüzünden yayınlar arasında farklılık gösterebilir. Bu yüzden Technopat değerlerini, yine Technopat ölçümleriyle; farklı kaynaklardaki ölçümleri de aynı kaynağın kendi testleriyle kıyaslamanız size daha iyi fikir verecektir. Uluslararası bir konsorsiyum ya da küresel bir altın standart ortaya çıkarsa bunu dikkate alacağız ancak başladığımız tarihte ne yazık ki bu söz konusu değil.

Bu değer önemli zira üreticiler tarafından standartlara bağlı paylaşılmıyor, bu konuda bilgi bulmak genel araştırmacı için son derece zor oluyor. Technopat Editörleri olarak biz monitör ve TV gibi cihazları alırken buna önem veriyoruz. Bu yüzden de siz değerli okurlarımızla da standart ölçümler yapıp paylaşma kararı aldık.

Bu verileri de hem inceleme içerisinde, hem de Technopat Sosyal Input Lag veritabanı üzerinde görebileceksiniz.