Anasayfa Makale Input Lag Nedir? Giriş Gecikmesi Rehberi

Input Lag Nedir? Giriş Gecikmesi Rehberi

Input Lag Nedir? Giriş Gecikmesi Rehberi
Input Lag Nedir? Giriş Gecikmesi Rehberi

Input Lag nedir video rehberimizde monitörlerdeki giriş gecikmesi değerini ve testlerimizde nasıl ölçtüğümüzü sizlerle paylaşıyoruz…

Technopat olarak incelemelerimizde artık Input Lag ölçümü yapıyoruz. Bu yüzden sizlerle öncelikle Input Lag nedir ve neden önemlidir bunu paylaşalım. Ardından nasıl yaptığımıza ve nasıl yararlanacağınıza geçeceğiz.

Monitörün saniyede ekrana çizdiği görüntü karesi sayısı ve piksellerin renk değiştirme süresi değerlerini sizlerle zaten Refresh Rate ve Response Time yani tazeleme hızı ve tepki süresi rehberimizde aktarmıştık. Bunların haricinde bir değer olan Input Lag yani giriş gecikmesini ve farkını da bu rehberimizde aktarıyoruz.

Oyun oynarken, çizim yaparken, özetle bilgisayarı etkileşimli bir şekilde kullanırken hissedilen bir hız vardır. Bilgisayarın tepkiselliğinden sonra burada bir de monitörün tepkiselliği devreye girer. Komutlarımızın sistemde hesaplanması, uygulanması ve monitöre iletilmesinden sonra bir de monitörün bu görüntüyü ekrana getirmesi için gereken süre vardır. İşte bu aradaki gecikme giriş gecikmesidir.

Monitör HDMI, DisplayPort gibi bağlantılar üzerinden aldığı sinyali ne kadar hızlı çizerse, tepkisellik o kadar iyi olur. Bu arada sinyalin işlenmesi için gereken süreye Input Lag yani giriş gecikmesi denir. Refresh Rate ve Response Time yani tazeleme hızı ve tepki süresinden farklıdır. Zira ne çizilen kare sayısıyla, ne de piksellerin renk değiştirme hızıyla ilgilidir. Monitörün iç elektronik aksamının hızına bağlı yaşanan gecikmedir. Düşük ya da yüksek, her monitörde bir Input Lag değeri vardır.

Biz bu değeri HDMI portu üzerinden 1080p çözünürlükte standart bir ölçüm haline getiriyoruz. Cihazla yapılan ölçümde gönderilen sinyalin ne kadar süre sonra ekrana geldiğini optik algılayıcı ile ölçüyoruz.

Monitör yukarıdan aşağıya çizim yaptığı için üstte en az, ortada ortalama, altta ise en yüksek gecikmeyi göreceğiz. Orta değeri temel alacağız.

Elbette farklı çözünürlüklerde bu değer değişecektir, ancak biz her monitörde aynı ölçümü, aynı şekilde yaptığımızda elde edeceğimiz ve derleyeceğimiz bilgi havuzundaki veriler karşılaştırılabilir olacak. Yani 4K monitörde 1080p ölçüm değeri de kıyaslamalarda bize yol gösterecek.

Bu ölçümler ölçüm şartları, port, çözünürlük ve baz alından değer noktası ve ölçüm yöntemi yüzünden yayınlar arasında farklılık gösterebilir. Bu yüzden Technopat değerlerini, yine Technopat ölçümleriyle; farklı kaynaklardaki ölçümleri de aynı kaynağın kendi testleriyle kıyaslamanız size daha iyi fikir verecektir. Uluslararası bir konsorsiyum ya da küresel bir altın standart ortaya çıkarsa bunu dikkate alacağız ancak başladığımız tarihte ne yazık ki bu söz konusu değil.

Bu değer önemli zira üreticiler tarafından standartlara bağlı paylaşılmıyor, bu konuda bilgi bulmak genel araştırmacı için son derece zor oluyor. Technopat Editörleri olarak biz monitör ve TV gibi cihazları alırken buna önem veriyoruz. Bu yüzden de siz değerli okurlarımızla da standart ölçümler yapıp paylaşma kararı aldık.

Bu verileri de hem inceleme içerisinde, hem de Technopat Sosyal Input Lag veritabanı üzerinde görebileceksiniz.

 • can can

  Kimse bu incelemeye yorum atmamış ama son aylarda gördüğüm en güzel ve yurt dışı sitelerle yarışan konu ve yorumlar.

  İnputl ag ölçüm cihazıyla ölçüm nedir nasıl yapılır.Ve bunla ilgili düzenli bir şekilde incelemeyi aynı platforma yapma gayreti içinde olacağınızın beyan edilmesi. yani şimdi bir monitör incelenecek inpu lagı bu cihazla ölçülecek sonraki incelemede aynı cihaz deneneceği için karşılaştırma yapılabilecek şahsen ben Türk sitelerinde böylesine önemli bir konuyu cihaz ile göstererek işleyen tük sitesi duymadım görmedim elinize sağlık.

 • fat

  neden yorum yazılmamış? Çünkü milleti forumlarda yorumlarda bıktırdılar! Kalın yazmayın,büyük harf kullanmayın yok türkçeye uymayan durum gibi vırt zırt milleti günlerce banlıyorlar! kaldırın kardeşim kalın yazım butonunu ordan ozaman, ayrıca siz türkçe öğretmeni deilsiniz ! bu sebeplerde takipçi sayısı az!!!

 • Kemal Karslı

  Yarı alakalı bir soru ve istekte bulunmak istedim.Bende Acer Predator Xb271hu var.Sorum Gsync kullanım senaryoları ile alakalı oyundan oyuna farklı ayarmı olması lazım? nvidia panel ayarlarının nasıl olması lazım? Bu Gsync’le ilgili de bir video hazırlasanız gerçekten 10 numara olur.Buna internette çok bakındım düzgün bir türkçe kaynak ya da anlatım yok.Yabancı forumlarda da herkes başka birşey yazmış bende bilen birilerine istekte bulunayım dedim.

 • Teşekkür ederiz :)

 • Kurallara uymamak için gösterilen çabaya ve verilen tepkilere hayranım. Keşke bu çabanın ufak bir kısmı, yazılanları okuyanlara saygı göstermek için harcansaydı.

  Yazım kuralları Technopat Sosyal üzerinde ilk üyeden bu yana var. O zaman da “bu kurallarla büyüyemezsiniz” diyerek giden üyelerimiz olmuştu, saygılarla güle güle demiştik. Demeye de, büyümeye de devam edeceğiz.

  Size de saygılar, sevgiler ancak kurallarımızı değiştirmeyeceğiz.

 • Senaryolar biraz oyunlara göre değişiyor ancak not aldık, özellikle gerekli noktaları kullanımda not alıp çeşitli vasıtalarla paylaşacağız.

 • Kemal Karslı

  İlginize teşekkürler şimdiden ✔

 • Berkay

  merhabalar, şu yazıyı çok beğensem de son zamanlarda çok karşılaştığım bir hatayı siz de yapmışsınız.
  “Zira ne çizilen kare sayısıyla, ne de piksellerin renk değiştirme hızıyla ilgili değildir” bu cümlede kullanılan “ne… ne…” bağlacı zaten kendinden olumsuzluk anlamı kattığından cümlenin “ilgilidir” ile bitmesi gerekir. umarım mesajım dikkate alınır

 • okoca

  bu cihazı beyaz ışığa tutarak cihazın kendi iç lagını ölçebilirmisiniz?
  bu konuyu merak ettim, çıktıyı (ms) yine lcd üzerinden görebilirsiniz.

 • İsmet

  Aynı şekilde Freesync için de bir video hazırlayabilirseniz çok güzel olur Ali bey. :)

 • fat

  kurallarını değiştirmeyeceksen arkadaşım, siteni ona göre yapılandır…ilk ilan veya yorum girecek arkadaş büyük/küçük harf veya kalın yazı butonları orda olmazsa sizin kurallarınıza göre yazmış olur…böyle bir saçmalık olamaz

 • rota

  Evet saçma bir uygulama,dersinizki imla ve yazılım sınavı yapılıyor.

 • lori

  Bir şey soracağım konu ile ilgili. HDMI, DVI, DP, VGA …. Sizce hangisi ile en iyi performans alınır. (Monitörüm 144 hz hepsi ile 144 alıyorum)

 • Pingback: Samsung LU28E590DS/UF 4K Monitör İncelemesi - Technopat()

 • Selim

  en iyi DP

 • Pingback: Samsung CF581 Kavisli Monitör İncelemesi - Technopat()

 • Ömer Kadıoğlu

  size bir sorum olacak ali bey gsync kartına baktığım zaman üzerinde hafıza yongaları görüyorum buda bende şu düşünceyi oluşturuyor görüntü hafızada tutulup bir miktar gecikmeli olarak (lag) ekrana yansıtılıyor buda yırtılmaların önüne geçmeyi sağlıyor.böyle ise eğer gsync fps oyuncularına yönelik faydadan çok zarar sağlar bunuda ancak gsync kapalı ve açık modda iken ayrı ayrı input lag testi yaparak anlayabiliriz bu konuya bir açıklık getirmenizi rica ederim.