Anasayfa Haber Intel Yeni İşlemcilerin Çıkışını Hızlandırıyor

Intel Yeni İşlemcilerin Çıkışını Hızlandırıyor

Intel’in yeni platform ve işlemcilerinin çıkışını daha yakın tarihlere çektiği iddia ediliyor.

AMD’nin Ryzen işlemcileri piyasaya sürmesiyle beraber, Intel’in de çalışma planlarını değiştirdiği haberleri geliyor. Kaynak olarak Tayvanlı bilgisayar üreticilerinin gösterildiği haberlere göre, Intel yeni Basin Lake platformunun çıkışını hızlandırmış.

Intel’in Basin Lake adını verdiği yeni platform, içinde Skylake-X ve Kaby Lake-X işlemcilerinin yanı sıra, bunları destekleyecek anakartlarda kullanılacak X299 yonga setini içeriyor. Haberlere göre Intel bu platformun çıkışını en az 2 ay ileri alarak, Mayıs sonundaki Computex 2017 fuarı kapsamında tanıtmayı planlıyor.

Buna ek olarak bir sonraki 14 nm mimarisine sahip ve çok daha fazla çekirdek içermesi beklenen Coffe Lake işlemci ailesinin de çıkışının hızlandırıldığı iddia ediliyor. Intel’in bu seriyi 2018 yılının Ocak ayında tanıtması bekleniyordu. Ancak söylentiler bu işlemcilerin de 2017 yılının Ağustos ayında tanıtılacağına işaret ediyor.

Tüm bunlara ek olarak Intel’in üretimi hızlandırmak için yeni üretim bantları kurmaya da hazırlandığı bildiriliyor. Bunun için gereken tezgahların da üretici ASML şirketine sipariş edildiği bildiriliyor.

 

 • Hasan Akın

  Şu bir gerçek ki Amd 2-1 öne geçti.Ryzenler hem fiyat performans hem de desteklediği yeni teknolojilerle önde görünüyor.Bakalım intel nasıl bir hamle yapacak?

 • cem

  Intelin işi zor artık x299 platformunu çıkarsa bile aynı anda amd’nin 16 çekirdekleri geliyor tam olarak bu platforma rakip. Fiyatta yine yarı yarıya olursa tadından yenmez:))) 7 nm sürecinden önce intelden ciddi bir devrim beklemiyorum bekleyemiyorum…

 • Serkan Kalyoncu

  Açık konuşmak gerekirse orta alt klasmanı amd fethetmiş durumda.İntel de ultra pahalı işlemcilerini üst segmend kullanıcıya satar artık.

 • mert

  Mavi boğa kızmışa benziyor.

  “Haberlere göre Intel bu platformun çıkışını en az 2 ay ileri alarak,” bir hata var sanırım, geri alması gerekmiyor mu?

 • Meric

  (i) ntel = (i) phone (a) md = (a) ndroid oldu :D

 • Batsy

  Artık yeter diyorum ben. Piyasa belli bir doygunluğa ulaştı. Sürekli ürün çıkartmanın hiçbir mantığı yok. 2 yılda 1 çıksa kimse Intel e ceza yazmaz.

 • Orhan Ümit Beşinci

  Ancak İntel Malzeme Satamıyor AMD Ryzen İşlemciler İntel i Geride Bıraktı Ve Fiyat Performans da Efsane Bir Fark Var

 • Emre karagoz

  masaüstü işlemcisi bir notebooka takılabilirmi acil söyleyin lütfen

 • Alperen Kişi

  takılamaz

 • HH

  X299 platformu için AMD’nin 16 çekirdek 32 İzek’li Threadripper işlemcileri geliyor. 1800X’in sağlam bir soğutucu ve O.C. ile 10 çekirdekli 6950X’e yaklaştığını düşünürsek, Intel’in de X299 platformunda 16 ve hatta 20 çekirdekli işlemcilere yer vermesi gerekiyor.
  Aynı durum Xeon serisi için de geçerli. Xeon E7-8890v4 ve 8894v4 24 Çekirdeğe sahip işlemciler. Performans olarak 22 çekirdekli 2699v4 daha üstün olsa da, Quad-CPU ile E7 daha üstün performans veriyor. AMD’nin 32 çekirdekli Naples ailesinde de Quad-CPU desteği olacağı söyleniyor. Ki bu 32 çekirdekli işlemci 4000$ bandından gelirse, piyasada devrim yapar.
  Ryzen, Threadripper ve Naples aileleri ile server’larda da ucuzlama bekliyorum.
  Rekabet ne kadar kızışırsa, son kullanıcı o kadar karlı çıkar. :)

 • Kıvanç

  Bu saatten sonra Kabylake sistem toplanmaz.İşlemci upgrade yaparken anakart masrafı da olacağı için AM4 plarformu daha mantıklı,Ryzen işlemciler bu konuda daha avantajlı, hem zaten AMD am4 platformunu en az 2020 ye kadar destekleyeceğini açıkladı.

 • Pingback: Intel Skylake-X Serilerini Core i9 Olarak Çıkaracak - Technopat()