NVIDIA, GeForce GT 1030 Modelini Çıkarabilir

In Haber by Berker Güngör9 Comments

NVIDIA’nın yeni bir giriş seviyesi ekran kartını piyasaya çıkarmaya hazırlandığı iddia ediliyor.

Nvidia halen GTX 1000 serisi ekran kartlarıyla çok geniş bir fiyat yelpazesinde seçenek sunuyor. Ancak AMD’nin Polaris Refresh grafik işlemcileriyle donatılmış RX 500 serilerini piyasaya sürmesi, özellikle giriş seviyesi ekran kartlarındaki rekabeti daha da artırdı.

Buna karşılık vermek isteyen Nvidia’nın, GT 1030 adlı yeni bir ekran kartını çıkarmaya hazırlandığı iddia ediliyor. Pascal grafik işlemci mimarisiyle üretilen GP108 yongasını kullanacağı iddia edilen GT 1030 modelinin, performans olarak GTX 750 Ti modelinden biraz daha güçlü olacağı da fısıldanıyor.

2 ve 4 GB GDDR5 hafızalı modellerinin çıkacağı iddia edilen kartın GO108 işlemcisinde 512 adet CUDA çekirdeğinin bulunacağı söyleniyor. Yeni kartın güç tüketiminin 30 Watt civarında olacağı da iddialar arasında.

Bu söylentilerdeki en ilginç yan ise GT 1030 modelinin olası fiyatıyla ilgili olan kısım. İddialara göre Nvidia bu kartı 59 ila 69 dolar arasında fiyatlarla satmayı hedefliyor. Eğer bu gerçekleşirse, AMD ve Nvidia arasındaki rekabetin daha da ısınacağına şüphe yok.