Anasayfa Makale Hayat ROBOKAN’17

ROBOKAN’17

ROBOKAN’17
ROBOKAN’17

Technopat olarak Okan Üniversitesi Mekatronik Kulübü’nün organize ettiği robot yarışmalarını izledik, okurlar ile buluştuk. Basın sponsoru olarak desteklediğimiz Robokan’dan bazı anları videomuzda, izlenimlerimizi ise yazımızda bulabilirsiniz…

21, 22 ve 23 Nisan tarihlerinde Okan Üniversitesi’nin Tuzla Kampüsü’nde gerçekleşen ROBOKAN’17 pırıl pırıl gençlerle doluydu. Çok farklı okullardan, farklı yaşlarda öğrenciler robotlarıyla değişik kategorilerde yarışmak için gelmişti.

Biz 22 Nisan günü “Çizgi İzleme”, “Mini Sumo”, “Labirent” gibi kategorilerde yarışmacıların hazırladıkları robotların yarışmasını izledik. Sıralamada yukarılarda bitiren çok iyi robotlar olduğu kadar, aksaklıklar yüzünden sıralamada çok yukarı çıkamamasına karşın farklı avantajları olan modeller de gördük.

Bir robot yarışması da olsa, bizim için esas mesele bu robotları geliştiren insanlar oldu. Zira mekatronik alanında sadece robot üretimi değil, bu robotların labirentleri haritalamasını, yolunu bulmasını, diğer robotları ring dışında itmesini sağlayacak programlama da işin önemli bir parçası. Yarışmacılar tasarım yaparken pratik bir şekilde, zaman ve maliyet baskısı altında problem çözme yeteneklerini geliştirdiler.

Pek çok takımın sponsor bulma konusunda sıkıntı yaşadığını öğrendik. Aslında ufak destekler ile robotların çok daha güçlü, çok daha hızlı ve yetenekli hale getirilmesi mümkün. Bu robotlar yarışmada eğlence amaçlı kullanılmalarına karşın geliştiren öğrencilerin amaçlarına baktığımızda çok pratik konular ortaya çıkıyor: Arama ve kurtarma, güvenlik, sağlık, akıllı şehirlerde yaşam. Mekanik, elektronik ve bilgisayar konularında karma bilgi gerektiren mekatronik, aslında robotların ağırlık kazanacağı yakın geleceğin dünyasında çok önemli bir alan.

Burada en büyük kazanım, yarışmaya katılanların bir araya gelmiş ve birbirinden öğrenmiş olması diyebiliriz. Sorunlara farklı yaklaşımları, sahada iyi performans gösteren tasarımları öğrenen yarışmacılar çok şey kazandılar. Bu tür etkinliklerde olup bitenleri okuyabilme, analiz edip daha sonra uygulayabilme becerisi de çok önemli.

Bu etkinlik sayesinde biz de robot geliştiren sayısız okurumuz ile yüzyüze konuşma imkanı bulduk. Kendi sistemini toplayan yarışmacı sayısının bu kadar yüksek olması bizleri mutlu etti. İster yüzyüze konuşma imkanı bulmuş olalım, ister şimdilik karşılaşmamış olalım; çalışan, düşünen, üreten herkese sevgi ve saygıyla selamlarımızı gönderiyoruz. Bu etkinlikte yer alan, düzenleyen ve sponsor olan herkese teşekkürler.

Ek detayları görmek için OMK sayfasına bakabilirsiniz…

Okan Üniversitesi Mekatronik Bölümü internet sayfası…

Okan Mekatronik Kulübü internet sayfası ve Robokan 2017 bilgileri…