Red Hat Konteyner Sağlık Endeksi Uygulaması Başladı

In Bülten, Haber, İş by Ali GüngörLeave a Comment

Linux sağlayıcısı Red Hat, konteynırlar için sağlık karnesi uygulaması başlattı. Paketli ve izole yazılımların bu sayede sağlık durumu takip edilebiliyor…

Linux Container teknolojisi konteyner olarak adlandırılan paketler oluşturmaya imkan sağlıyor. Bu sayede Runtime Enviroment yani çalıştırmak için gereken bütün dosyalar bağımsız bir pakette toplanıyor. Buradaki yalıtım da farklı geliştirme, test ve üretim aşamalarında işlevsel, kolay ve güvenli bir şekilde çalışmaya imkan sağlıyor.

Açık kaynaklı olarak tasarlanan Linux konteynerları pek çok ekip tarafından kullanılıyor. Red Hat’ın kendisi de Docker ve Kubernetes gibi kod tabanlarına büyük katkılarda bulunuyor. Burada Open Container Initiative ve Cloud Native Computing Foundation ile çalışıyor. Gelişmeleri paylaşıyor.

Red Hat’ın getirdiği yenilik de konteynerlar için sağlık durumu göstergesi oldu. https://access.redhat.com/containers adresinden erişebileceğiniz konteynerların yanındaki yeşil sağlık göstergelerinden siz de görebilirsiniz.

Red Hat’ın Türkiye’de paylaştığı bir basın bülteninden alıntıyı da sizlerle yazının devamında paylaşıyoruz:

Red Hat konteyner kataloğu

Konteyner Sağlık Endeksi, ticari olarak düzenleme yapılmış Linux konteyner görsellerinin bulunması, dağıtılması ve kullanılmasına yönelik bir hizmet olan Red Hat Konteyner Kataloğunun entegre bir parçasıdır.  Kurumsal sınıfta prodüksiyona hazır konteynerler ile bunların potansiyel olarak daha riskli muadilleri ile arasında net bir ayrım yapılmasını sağlayan Red Hat Konteyner Kataloğu, müşterilerin konteyner içerikleri ve aşağıdaki gibi diğer detaylı bilgilerle ilgili kontrol listesine kolayca erişmelerini sağlıyor.

  • Konteyner Sağlık Endeksi, kurumsal kullanıcıların, belli bir görsele ne kadar iyi bakım yapıldığını ve ne kadar güvenli olduğunu hızlıca ölçüp değerlendirmelerini sağlayan basit bir sistemdir.
  • Kapsamlı görsel metadata görsel ismi ve tanımının çok daha ötesine geçerek konteyner tüm paketinin listesinin gösterir, ortam kurar ve kayıt bilgilerini tamamlar.
  • Görsel dokümantasyonu Red Hat OpenShift Konteyner platformu veya Red Hat Satellite ile yapılan dağıtımlar gibi çoklu ortamlarda görsel kullanımın anlaşılmasına yardımcı olur.
  • Görsel danışmanlık belli bir görsel veya içerideki RPM’ler ile ilgili potansiyel sorunlar karşısından kullanıcılara hızlıca uyarı gönderir.

İş ortakları için hazır daha güvenli konteyner inovasyonu
Son on beş yıl içinde Red Hat, kurumsal sınıf yazılımlarda güvenlik saptamalarına yönelik iz takip, gözden geçirme, uyarlama ve dağıtım süreçleri bağlamında birçok iyileştirme yaptı.
Red Hat Konteyner Kataloğunun bir parçası olan Konteyner Sağlık Endeksi, görsel ölçme-değerlendirme araçları, API’ler ve otomasyon aracılığıyla bağımsız yazılım sağlayıcıları da kapsayacak bir temel kuruyor ve bu kurumların daha yüksek bir seviyede güvenlik ve süreklilikle konteyner sağlamalarına yardımcı oluyor.

Aporeto; Avi Networks; Black Duck Software; CloudBees; Collabnet; Couchbase; Dynatrace; EnterpriseDB; F5 Networks; GitLab; NGINX; Redis Labs, Inc.; Sonatype; Sysdig; Univa Corporation ilk katılan bağımsız yazılım sağlayıcıları arasında yer alıyor.

Ücretsiz “no-cost Red Hat Enterprise Linux Developer Subscription kullanıcıları dahil olmak üzere Red müşterilerinin tümü, Konteyner Sağlık Endeksi’ne şu anda Red Hat Container Catalog’un entegre bir bileşeni olarak ulaşabiliyor.

Red Hat mühendislik, OpenShift ve yönetimden sorumlu başkan yardımcısı Matthew Hicks  konuyu şöyle değerlendirdi:

“Kamu sicil kayıtları ve düzenlenmemiş veri havuzları, bazı bulut yerlisi geliştirmeler ve kavram-kanıtlama projelerinde kullanılabiliyor olsa da, prodüksiyon tüketimi için uygun içerikler veremeyebilir. Konteyner Sağlık Endeksi Red Hat’in birçok sektöre yönelik kurumsal sınıf, açık inovasyon alanındaki on beş yıllık deneyimini yansıtıyor. Burada BT ekiplerinin uyum, entegrasyon ve güvenlik ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayacak konteyner görsellerini seçebilecekleri net, kısa ve öz bir yolun altı çiziliyor.”

Basın bülteni alıntısı sonu.

Editör Yorumu: Görüleceği üzere profesyonel hizmetler temel alınsa da ücretsiz geliştirici üyeliği ile “Konteyner Sağlık Endeksi”nden yararlanmak mümkün.

Linux ile ilgileniyorsanız Technopat Sosyal Linux bölümünden yararlanabilirsiniz…