Uçaklardaki Bilgisayar Yasağı Yaygınlaşacak

In Haber by Berker GüngörLeave a Comment

Amerika Birleşik Devletleri’ne yapılan uçuşlardaki güvenlik önlemlerinin yaygınlaşması söz konusu olabilir.

Geçtiğimiz aylarda Amerika Birleşik Devletleri tarafından uygulamaya konan bir yasakla, ABD hava limanlarına giden bazı uçuşlara yeni yasaklar getirilmişti. Bu yasaklar kapsamında yolcuların dizüstü bilgisayar ve tablet gibi cihazlarını yanlarına almaları engellenmeye başlamıştı.

Türkiye’nin de yer aldığı Orta Doğu ülkelerinde bulunan 10 şehirden yapılan uçuşlarda, yolcular cep telefonundan büyük herhangi bir cihazı uçuş esnasında kabinde bulunduramıyorlar. Cihazların uçuştan önce bagaja teslim edilmesi ve sonrasında geri alınması gerekiyor.

Amerikan İç Güvenlik Bakanlığı (Department of Homeland Security) sözcüsü Dave Lapan tarafından yapılan yeni bir açıklama ise, bu yasakların kapsamının genişleyebileceğini ortaya çıkardı. Bakanlığın henüz kesin bir karar vermediği, ancak yasağın Avrupa ülkelerini de kapsayacak şekilde genişletilmesinin düşünüldüğü ortaya çıktı.

Şimdilik bakanlığın konuyla ilgili araştırma ve görüşmelere devam ettiği söylenmekle yetiniliyor. Yetkililerin ayrıca kargo bölümüne depolanan bilgisayarları ve özellikle de bunların bataryalarını nasıl daha güvenli taşıyabileceklerini araştırdıkları da bildirildi.