Anasayfa Haber Renault Ve Qualcomm Yeni Araç Şarj Yöntemi Deniyor

Renault Ve Qualcomm Yeni Araç Şarj Yöntemi Deniyor

Qualcomm tarafından geliştirilen yeni kablosuz şarj teknolojisi, Renault tarafından test araçlarına uygulandı.

Elektrikli otomobillerin yaygınlaşmasının önündeki en büyük engellerden biri olarak şarj istasyonlarının yetersizliği gösteriliyor. Elektrik hatları modern dünyanın dört bir yanına ulaşsa da, araçları hızlı şarj etmek için yine de özel teknolojilerle donanmış şarj istasyonları kurmak gerekiyor.

Çeşitli şirketler kablosuz şarj teknolojileri üzerinde çalışarak bu kısıtlamayı aşmaya çalışıyorlar. Qualcomm tarafından geliştirilen DEVC teknolojisi bunlar için en başarılı olanlardan biri gibi görünüyor.

Renault ile Qualcomm arasındaki işbirliği sonucunda saha testlerine başlanan DEVC teknolojisi, elektrikli bir aracın giderken de şarj edilebilmesine imkan tanıyor. Denemeler DEVC şarj şeridiyle donatılmış bir pistte, Renault Kangaroo Z.E. araçla yapılmış.

Bu testlerde aracın 100 kilometre hızla giderken bile 20 kilowatt şarj alabildiği tespit edilmiş. Üstelik yolda aynı anda birden fazla araç rahatlıkla şarj alabiliyor. Testlere Fransa’da Vedecom enstitüsü tarafından devam edilecek ve uygulanabilirlik raporları hazırlanacak. Bu tür teknolojiler sayesinde elektrikli araçlar özel istasyonlara gerek kalmadan yolda şarj edilebilir.