Anasayfa Haber Renault Ve Qualcomm Yeni Araç Şarj Yöntemi Deniyor

Renault Ve Qualcomm Yeni Araç Şarj Yöntemi Deniyor

Qualcomm tarafından geliştirilen yeni kablosuz şarj teknolojisi, Renault tarafından test araçlarına uygulandı.

Elektrikli otomobillerin yaygınlaşmasının önündeki en büyük engellerden biri olarak şarj istasyonlarının yetersizliği gösteriliyor. Elektrik hatları modern dünyanın dört bir yanına ulaşsa da, araçları hızlı şarj etmek için yine de özel teknolojilerle donanmış şarj istasyonları kurmak gerekiyor.

Çeşitli şirketler kablosuz şarj teknolojileri üzerinde çalışarak bu kısıtlamayı aşmaya çalışıyorlar. Qualcomm tarafından geliştirilen DEVC teknolojisi bunlar için en başarılı olanlardan biri gibi görünüyor.

Renault ile Qualcomm arasındaki işbirliği sonucunda saha testlerine başlanan DEVC teknolojisi, elektrikli bir aracın giderken de şarj edilebilmesine imkan tanıyor. Denemeler DEVC şarj şeridiyle donatılmış bir pistte, Renault Kangaroo Z.E. araçla yapılmış.

Bu testlerde aracın 100 kilometre hızla giderken bile 20 kilowatt şarj alabildiği tespit edilmiş. Üstelik yolda aynı anda birden fazla araç rahatlıkla şarj alabiliyor. Testlere Fransa’da Vedecom enstitüsü tarafından devam edilecek ve uygulanabilirlik raporları hazırlanacak. Bu tür teknolojiler sayesinde elektrikli araçlar özel istasyonlara gerek kalmadan yolda şarj edilebilir.

 

 • Muhammet Furkan Çankaya

  Bu sistem eğer yaygınlaşırsa acaba nasıl bir ödeme sistemi devreye girecek? Zira ben saatte 100 km hızla giden araçların kimliklerini teker teker takip edilerek ücretlerin kişilere doğru olarak yansıtılması NFC gibi teknolojilerle zor. Ortak bir ödemede herkes aynı ücreti ödemesi adaletsiz olur. Ayrıca bu teknolojiyi yol kenarından kaçak kullananlara ne gibi bir önlem alınacak?

 • Ücretli yol gibi düşünün, girdiğiniz nokta ile çıktığınız noktada iki kez kameranın plakanızı okuması yeterli. Yolun uzunluğu ve alacağınız şarj belirli olacaktır. Hata olursa da araç bilgisayarı kayıtları ile kamera kayıtları karşılaştırılıp itiraz edilir. Köprü geçiş sistemleri gibi, yanlış kesilen cezalara yapıldığı gibi düzeltmeler yapılır.

 • Muhammet Furkan Çankaya

  Bence bu teknoloji 5g varken 4.5g ye geçmek gibi. Manyetik lavitasyonlusu gelse de şu uçan kaykayı bi görsek…

 • Ahmet Erken

  quantum levitation :)

 • Ahmet Erken

  gerçi süper iletkenler manyetik alanı ittikleri için manyetik levitasyon yanlış olmaz.