Anasayfa Haber Dünyanın En Büyük Yüzen Güneş Santrali Çin’de Kuruldu

Dünyanın En Büyük Yüzen Güneş Santrali Çin’de Kuruldu

Çin, güneş enerjisi santrallerine bir yenisini daha ekledi.

Dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin’in enerji ihtiyacı da her yıl katlanarak artıyor. Ağırlıklı olarak petrol ve kömür gibi fosil yakıtlara bağımlı olan ülke, bunun yarattığı kirlilikle boğuşuyor.

Çin devleti hem enerjide dışarıya bağımlılığı azaltmak, hem de giderek ölümcül seviyelere tırmanan çevre kirliliğini azaltabilmek için alternatif enerji kaynaklarına yatırım yapıyor. Uzun vadede nükleer füzyon üzerine büyük yatırım yapan Çin, bu arada güneş enerjisini de ihmal etmiyor.

Bu bağlamda Çin’in Anhui bölgesinde yer alan Huainan kenti yakınlarında kurulan yeni bir güneş enerjisi santrali, özellikleri sebebiyle kendi sınıfının en büyüğü olarak kabul ediliyor. Eskiden kömür üretilen bölgeye kurulan santral, karaya değil deniz üzerine yerleştirilmiş.

Sungrow Power Supply Co. tarafından kurulan ve işletilen santralin üretim gücü 40 MW civarında ve bölgeye enerji beslemeye başlamış. Deniz üzerine kurulması, santralin hem kullanışlı arazileri işgal etmesini önlüyor, hem de soğutmada avantaj sağlayarak verimliliği artırıyor.