Anasayfa Makale Android Virüsleri Nasıl Temizlenir

Android Virüsleri Nasıl Temizlenir

Android telefonunuzda virüs bulunduğundan şüpheleniyorsanız, bu rehberimizle zararlı yazılımları kaldırmayı deneyebilirsiniz.

Android ekosisteminde zararlı yazılımların cihazınıza bulaşması düşük bir ihtimal olsa da mümkün. Malware, bot-net gibi zararlı yazılımlar genellikle cihaza dışarıdan yüklenen uygulamalar ile sisteme bulaşır. Eğer Google Play mağazasının sınırları dışına çıkmadıysanız, zararlı yazılım konusunda endişelenmenize çok gerek yoktur.

Ancak bazı kullanıcılar için Google Play kataloğu yetersiz kalabiliyor. Bu gibi durumlarda kullanıcılar çareyi dışarıdan .apk dosyaları aracılığıyla yüklenen uygulamalarda buluyor. Bu yöntem her ne kadar kullanışlı olsa da, beraberinde zararlı yazılım bulaştırma riskini de taşıyor.

Bu rehberimizde cihazınızı nasıl güvenli moda alıp sisteminize bulaşmış olabilecek zararlı yazılımları kaldırabileceğinizi göstereceğiz. Ayrıca gelecekte cihazını zararlı yazılımlardan nasıl koruyacağınıza dair ipuçlarını da yazımızda bulabilirsiniz.

Zararlı yazılımlar nasıl bulaşır?

Geçtiğimiz yıllarda Android kullanıcılarının başını ağrıtmış Gunpoder, Ghost Trojan, Googlian ve Godless gibi zararlı yazılımlar yukarıda belirttiğimiz gibi dışarıdan yüklenen uygulamalar nedeniyle Android cihazlara bulaşmıştı. Mazar gibi zararlı yazılımlar ise SMS aracılığıyla dağıtılan linklerin açılması sonucunda Android’e sızıyordu.

Yakın zamanlarda ise Google Play üzerinde bulunan FIFA ve Pokemon Go hile uygulamaları FalseGuide botnet zararlı yazılımının sızmasına sebep oldu. Checkpoint yazılım teknolojilerinin yayınladığı bir rapora göre bu zararlı yazılımlar bileşenlerinin zararsız görünmesi sebebiyle Google Play mağazasının güvenlik kontrollerinden geçebiliyor.

Bu tip kötü niyetli uygulamalar genellikle kurulum esnasında kullanıcıdan yönetici izinleri talep eder. Böyle durumlarda şüpheli uygulamalara bu yetkileri vermek, sonraki aşamalarda uygulamanın kaldırılmasını zorlaştırabilir. Bu nedenle tamamen güvenmediğiniz uygulamaların izinlerini dikkatle gözden geçirmeniz gerekmektedir.

Zararlı yazılımlara karşı hangi önlemler alınmalı?

Zararlı yazılımlarla mücadelenin en etkili yolu, gerekli önlemleri almaktır. Söz konusu Android güvenliği olduğunda ise alınacak önlemler oldukça basittir.

  • Google Play mağazası dışında bulunan, kaynağı belirsiz uygulamaları yüklemeyin. Android sistemi, varsayılan olarak dışarıdan uygulama yüklemeyi engellemektedir. Ancak emin olmak istiyorsanız Güvenlik>Bilinmeyen uygulamalar konumunda bu özelliğin etkin olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.
  • Klon uygulama yüklemekten kaçının. Google Play mağazası her ne kadar zararlı yazılımlara karşı önlem alsa da, her zaman başarılı olamayabiliyor. Bu nedenle popüler başka bir uygulamanın çok benzer kopyası olan alternatiflerden sakınmaya çalışın.
  • Uygulama izinlerine dikkat edin. Bazı uygulamalar kurulumdan önce kullanıcıdan çeşitli izinler isteyebilir. Uygulamalara hangi izinleri verdiğinizi mutlaka kontrol edin. Hiçbir uygulamaya yönetici yetkisi vermemelisiniz zira bu yetkiye sahip uygulamalar normal şartlarda silinemiyor.
  • Android sisteminizi güncel tutun. Uygulamaları ve sistemi genel olarak güncel tutmak dış etkilere karşı cihazınızı her zaman daha güvende tutacaktır.

Zararlı yazılım nasıl ortadan kaldırılır?

Eğer sisteminizde zararlı bir yazılımın var olduğuna dair şüpheleriniz varsa, şüphelendiğiniz uygulamaları kaldırmak isteyebilirsiniz. Öncelikle cihazınızı güvenli moda almalısınız. Bu modda üçüncü parti uygulamalar ve doğal olarak zararlı yazılımlar devre dışı kalacaktır.

Güvenli moda giriş yöntemi cihazdan cihaza değiştiği için kısa bir Google araması ile cihazınızın güvenli moduna nasıl gireceğinizi öğrenebilirsiniz. Güvenli moda girdikten sonra sol alt köşede Güvenli mod yazısını göreceksiniz.

Bu aşamada yapmanız gereken tek şey uygulama listesini açıp zararlı yazılım olduğunu düşündüğünüz uygulamayı kaldırmak olacaktır. Eğer kaldırmak istediğiniz uygulamanın kaldır butonu kullanılamıyorsa, zararlı yazılıma yönetici yetkisi vermiş olabilirsiniz. Öncelikle bu yetkiyi kaldırmanız gerekecektir.

Yönetici yetkisine sahip uygulamaları görüntülemek için Cihaz yöneticileri menüsünü bulmanız gerekiyor. Çoğu cihazda bu menü Kilit ekranı ve güvenlik veya Gizlilik ve güvenlik menülerinin altında bulunmaktadır.

Cihaz yöneticileri menüsüne girdikten sonra cihazdaki yönetici yetkisine sahip olan uygulamaları göreceksiniz. Kaldırmaya çalıştığınız uygulama listedeyse, basitçe yönetici yetkisini kapatın ve uygulama menüsüne geri dönüp kaldırma işlemini tamamlayın.