AM4 Platformu İçin Yeni BIOS Güncellemesi Duyuruldu

In Haber by Muhsin Bayram9 Comments

AGESA 1.0.0.6 içeren yeni BIOS sürümleri ile DDR4 bellekler 4000 MHz frekansına kadar overclock edilebilecek.

AMD, yeni platformu AM4’ü geliştirmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde duyurulan AGESA 1.0.0.6 yazılım güncellemesi hem bellek uyumluluğunu arttırıp overclock sınırını yükseltecek, hem de bir süredir beklenen sanallaştırma konusunda yenilikler sunacak.

AGESA (AMD Generic Encapsulated System Architecture), AMD AM4 anakartların BIOS’larının üstüne kurulduğu temel koda verdilen isim. Ryzen AM4 platformu geçtiğimiz Mart ayında kullanıcılara sunulduğunda ilk AGESA sürümleri yeterli ek özellik barındırmadığı için anakart üreticileri kişiselleştirilmiş BIOS’ları oluşturmakta zorluk çekmişti. AMD bu şikayetler üzerine hemen işe koyulup tespit edilen sorunları gidermeye ve yeni özellikler sunmaya başladı.

Konu başlığımız olan yeni AGESA sürümünde AMD, 26 yeni bellek odaklı parametre sunmuş durumda. En çok dikkat çeken geliştirme ise bellek hızı seçeneklerinin ciddi miktarda arttırılmış olması. Eğer hali hazırda çok az anakartta bulunan temel block overclock özelliğini saymazsak, AM4 platofrmu şimdiye kadar DDR4-3200 hızı ile sınırlanmıştı. Ayrıca DDR4-1886 ile DDR4-3200 arası yükseltmeler de 266MT/s gibi geniş bloklar halinde yapılabiliyordu. Yeni AGESA yazılım güncellemesi ile birlikte hem üst limit DDR4-4000’e çıkıyor, hem de  DDR4-2667 ve DDR4-4000 arası yükseltmeler 133MT/s gibi daha düşük bloklar şeklinde yapılabiliyor. Bu sayede bellek kitleri kendi hızlarına daha yakın seviyelerde çalışabilecek.

Bir diğer önemli yenilik ise iki düzineye yakın bellek zamanlayıcısının kilidinin açılması oldu. Güncellemeden önce AM4 platformu sadece 5 adet birincil bellek zamanlayıcısını kullanabiliyordu. Bütün bu yeni özellikler ve geliştirmeler kullanıcı cephesinde overclock işleminin daha etkili bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlayacakt ve piyasadaki Intel platformları düşünülerek tasarlanan DDR4 belleklerin daha uyumlu çalışmasını mümkün kılacak.

Yeni güncellemenin sunduğu son büyük yenilik ise sanallaştırma meraklılarını ilgilendiriyor. AMD, PCI Express Access Control Services (ACS) için destek sunacağını açıkladı. Bu destek ile kullanıcılar sanal makinelere harici PCIe ekran kartlarını atayabilecek.

AMD hali hazırda güncellemeyi iş ortaklarına dağıtmış durumda. Anakart üreticilerinin AGESA BIOS güncellemesini Haziran ortasından itibaren kullanıcılara dağıtması bekleniyor.