Anasayfa Haber Apple’dan Amazon Echo ve Google Home’a Rakip: HomePod

Apple’dan Amazon Echo ve Google Home’a Rakip: HomePod

Apple’ın yeni ev içi asistanı Amazon Echo ve Google Home’a rakip. İşte HomePod’un özellikleri…

Apple, dün gerçekleşen Dünya Geliştiriciler Konferansı’nda (WWDC) yeni ürünlerini tanıttı. Bunlardan biri de firmadan görmeye alışık olmadığımız bir üründü: HomePod. HomePod, kablosuz ağa bağlanabilen bir sesli asistan.

Google Home ve Amazon Echo gibi cihazlar daha yeni yeni evlerde yerini almaya başlarken Apple da bu pazara katıldı. Cihaz, daha önce Siri Speaker adıyla gündemde yer almıştı.

HomePod özellikleri

Donanım & Kurulum

HomePod, A8 Fusion yongasından güç alacak. Bu yonga, iPhone 6 ve iPhone 6 Plus modellerinde kullanılan yonga ile aynı fakat tabii ki Homepod’a göre optimize edilmiş. Diğer akıllı hoparlörlere kıyasla Homepod’ın en güçlü özelliği yongası.

Tıpkı AirPod’lar gibi Homepod’un da kurulumu çok kolay olacak. Tek yapmanız gereken iPhone’unuzu cihazın yanına yaklaştırmak ve HomePod saniyeler içinde devreye girerek müzik çalmaya başlayacak.

Ses kalitesi

HomePod’ın öne çıkan bir diğer özelliği ise ses kalitesi. İçerisinde Apple’ın tasarladığı dört inçlik bir woofer bulunuyor. Bu woofer sayesinde cihaz daha derin bas sesler çıkartabiliyor. Cihazda ayrıca 7 adet tweeter bulunuyor. Bu sayede de yüksek frekanslı akustikleri gayet güzel bir şekilde aktarabilecek.

Sesli komutlar

HomePod, “Hey Siri” komutuyla devreye giriyor. Cihazda altı tane mikrofon bulunuyor. Bu sayede her yönden rahatça ses alması planlanıyor. HomePod’a komutu verdikten sonra Siri’den arkadaşınıza mesaj göndermesini, en sevdiğiniz podcast’in yeni bölümünü oynatmasını ya da haberler, hava durumu, trafik ve benzeri konulardaki son gelişmeleri aktarmasını isteyebileceksiniz.

HomePod aynı zamanda HomeKit’in aktif olduğu cihazları kontrol etmenize de olanak sağlıyor. Böylece Siri’den ışıkları açmasını, perdeleri kapatmasını ve benzeri şeyleri isteyebileceksiniz. Siz evde olmadığınızda dahi HomeKit’in aktifleştirildiği cihazları uzaktan kontrol etmenizi sağlayabilecek.

Bütün odalar aynı akustiğe sahip olmayacağından, HomePod, içinde bulunduğu yeri anlayabilecek şekilde tasarlanmış. İçerisinde bulunan dahili algılayıcılar sayesinde HomePod, içinde bulunduğu odanın planını anlıyor ve ses seviyesini, akustiği ona göre ayarlıyor. Yine isteyen kullanıcılar iki HomePod’u birden eşleştirip ses seviyesini yükseltebilecek.

Apple Music üyesi olan kullanıcılar için HomePod Apple Music’in tüm kataloğunu sunabiliyor.  HomePod ayrıca kullanıcılara beğenebilecekleri şarkılar da önerebiliyor. Apple, HomePod’u “en iyi müzikolog” olarak tanımlıyor. Ek olarak cihaz yakınındaki tüm iOS cihazlardan “Sıraya Ekle” seçeneği kullanılarak paylaşımlı bir çalma listesi oluşturulabiliyor. Bu sayede evdeki herkes kendi dinlemek istediği müziği sıraya koyabiliyor.

Güvenlik

Apple, etkinlikte gizliliğe özellikle vurgu yaptı. Yapılan açıklamalara göre HomePod yalnızca “Hey Siri” komutundan sonra bilgi toplamaya başlayacak. Yani cihaz aktif değilken konuşmalarınızı dinleyip size ona göre satış yapmaya çalışmayacak. Cihazın topladığı tüm bilgiler yerel olarak kaydedilecek ve kimliksiz bir şekilde Apple sunucularına gönderilecek.

HomePod fiyatı ve çıkış tarihi

Apple’a yakıştığı gibi rakipleri arasında da en pahalısı. 349 dolardan satışa sunulacak olan cihaz Aralık 2017 itibariyle piyasaya çıkacak. Önce ABD daha sonra da İngiltere ve Avustralya pazarına sunulacak olan HomePod, 2018 itibariyle de diğer ülkelerde satışa çıkacak.

İlginizi çekebilir: MacBook Ve MacBook Pro Serisi Yenilendi