Anasayfa Haber macOS High Sierra, VR Destekleyecek

macOS High Sierra, VR Destekleyecek

macOS’un yeni sürümü High Sierra, beraberinde ilk kez sanal gerçeklik desteği getiriyor.

macOS High Sierra, dün Apple tarafından WWDC’de tanıtıldı. Tanıtımları detaylı olarak ayrı bir makalede yer vereceğiz fakat bu haberde High Sierra’nın en göze çarpan özelliklerinden biri olan sanal gerçeklik desteğine değiniyoruz.

Metal 2 grafik motoruyla kombine edilen macOS High Sierra, sanal gerçeklik teknolojisini destekleyecek. Apple’a göre bu değişim Apple’ın pazar payını iki katına çıkaracak. macOS High Sierra, sanal gerçeklik teknolojisini destekleyen ilk macOS olacak. Yapılan açıklamaya göre yeni sanal gerçeklik yetileri Valve, Unity ve Unreal motorlarıyla entegre edilecek.

Örneğin Valve ile yapılan ortaklık, Apple’a macOS için SteamVR SDK desteğini getirecek. Steam VR, bilindiği üzere HTC Vive ve benzeri şu anda piyasada bulunan sanal gerçeklik kitlerinin yazılım gücü. Unity ve Unreal ile yapılan ortaklıklar konusunda ise herhangi bir bilgi verilmedi. Üstelik Oculus’tan da hiç bahsedilmedi. Daha öncelerinde ise Apple’ın bu pazar için ana odağının Oculus olacağı söyleniyordu. Şimdilik kesinleşen bir durum olmasa da ileride Oculus ve Apple ile işbirliği haberleri duymamız oldukça olası görünüyor.

Sanal gerçeklik hakkında bir şeyler üretmeye can atan kullanıcıları da düşünen Apple, Metal 2 Geliştirici Kit’ini de tanıttı. Bu kit, harici grafiklere de destek verecek. Geliştiriciler bu kiti kullanarak sanal gerçeklik deneyimleri yaratabilecek ve onları görüntüleyebilecekler.

İlginizi çekebilir: iPhone 8 Hakkında Tüm Bilinenler