Steam Oyunları Nasıl Yedeklenir?

In Makale by Mehmet Melik Arslan3 Comments

Bu makalemizde Steam kütüphanenizdeki oyunların yedeklerini nasıl alabileceğinizi göstereceğiz.

Özellikle oyun amaçlı kullanılan bilgisayarlarda, satın alınan oyunlar tekrar indirilebilse bile oyunun boyutları sebebiyle hem zaman, hem de kota kaybına neden oluyor. Bu yüzden büyük boyutlu oyunların yerel yedeklerini almak sizi uzun bir uğraştan kurtarabilir.

Peki Steam kütüphanesindeki oyunları nasıl yedekleyebilirsiniz?

Öncelikle Steam’e giriş yapın ve Kütüphane sekmesini açın.

Buraya geldikten sonra kütüphanenizde olan oyunları göreceksiniz. Yalnızca yüklü olan oyunları yedekleyebilirsiniz. Yedeklemek istediğiniz oyunun üzerine gelin ve sağ tıklayın. Karşınıza şöyle bir menü çıkacak:

Bu menüden “Oyun Dosyalarını Yedekle” seçeneğine tıklayın. Sonrasındaki ekran ise şu olmalı:

Bu pencerede size bilgisayarınızda yüklü olan tüm oyunlar gösterilecek. Yedeklemek istediklerinizi seçebilir, yedeklemek istemediğiniz oyunların yanındaki kutuyu boş bırakabilirsiniz.

Oyunları seçtikten sonra yedeklemenin nereye yapılacağını belirleyebileceğiniz bir pencere çıkacak. Burada yer alan konum, varsayılan olarak Steam’in yüklü olduğu klasör içerisinde bir “Backups” klasörü olacak şekilde ayarlanmıştır. Ancak “Göz At” düğmesine tıklayarak istediğiniz konumu seçebilirsiniz.

Son olarak ise yedeğinize isim vermeniz ve onu ne kadarlık parçalara bölmek istediğiniz kalıyor. Yedeğinize istediğiniz ismi verdikten sonra “Dosya boyutu” kısmından CD ya da DVD’ye sığacak şekilde parçalara bölebilir, isterseniz de bölünecek MB değerini kendiniz belirleyebilirsiniz.

Bu aşamayı geçip İleri düğmesine tıkladıktan sonra yedekleme işleminiz başlayacaktır. Yedekleme süresi, yaptığınız yedeklemenin boyutu ve sabit diskinizin hızıyla orantılı olarak değişecektir.

İlginizi çekebilir: Steam Kütüphanesi Nasıl Taşınır?