Yeni Apple Ürünlerine Dair Bilgiler Sızdırıldı

In Makale, Teknoloji by Mehmet Melik ArslanLeave a Comment

Apple’ın 2017’de çıkaracağı cihazlara dair güvenilir bilgiler açığa çıktı.

Reddit’te Foxconn çalışanları tarafından yapılan bir gönderide, Apple’ın çıkmasını beklediğimiz cihazları hakkında yeni bilgiler açığa çıktı. Bu cihazlar arasında iPhone 7s, iPhone 8, akıllı gözlükler ve daha fazlası bulunuyor. Reddit moderatörlerinin beyanına göre bu gönderiyi yapanlar gerçek, kimliği kanıtlanmış kişiler. Böyle dahi olsa, açıklamaları resmî bir kaynak yapana kadar bu duruma biraz temkinli yaklaşmamız gerekir.

İşte Foxconn çalışanlarının Apple’ın yeni cihazları hakkında açığa çıkardıkları…

Artırılmış Gerçeklik Gözlükleri

Apple CEO’su Tim Cook, kısa bir zaman önce artırılmış gerçekliğe yatırım yaptıklarını açıklamıştı. Apple’ın bu tarz bir ürünle meydana çıkacağı söyleniyordu fakat hakkında fazla bilgi bulunmuyordu. Yayılan yeni bilgilere göre ise bu gözlüklerin projesine “Project Mirrorshades” adı verilmiş. Bu projenin amacı ise artırılmış gerçeklik teknolojisini daha fazla kitleye yaymak.

Gözlüklerde Kopin NED Asetat çerçeve kullanılacak. Bu çerçeve, polarize ya da numaralı olarak da alınabilecek. Söz konusu gözlüğün kemik kısımlarında mikrofon bulunacak ve mikrofonda gürültü azaltma özelliği de olacak. Adım ölçme ve kafa sallama gibi hareketleri ölçmek için de hafif bir ivmeölçer konulacak. Navigasyon özellikleri için manyetometre bulunacak olan cihazda kapasitif Pavel seramik batarya ve Apple yongası kullanacak. Gözlük; kristal, şampanya ve siyah renklerde gelecek.

Jest ve mimikler gözlük kullanımında önemli bir rol oynayacak. Açıklama yapanların yazdıklarına göre Tinder gibi bir uygulama bu gözlük vasıtasıyla kullanılırken kullanıcı “beğenmedim” demek için elini sallayabilir, “beğendim” demek içinse kafasını aşağı yukarı (olumlu anlamda) oynatabilir. Kola takılacak bir bileklik ile kullanıcı gelen aramaları yanıtlama ve ses açma kapama işlemlerini yapabilecek. Gözlük vasıtasıyla aynı zamanda Siri kullanılarak da arama yapılabilecek. Cihaz, prizma kullanarak NED ekran görüntüsünü lense aktaracak ve çözünürlüğü ise 428×240 piksel olacak.

Gözlük hem kadınlar için hem de erkekler için boyut olarak farklı üretilecek. P3 çerçeve tasarımına sahip olacak olan gözlüklere mevsimsel olarak tasarım güncellemeleri planlanıyor. Cihazın materyal maliyeti 150$ olarak hesaplanmış. Piyasaya ise 600$ civarında sürüleceği söyleniyor. Bilgileri sızdıran kullanıcılar bu gözlüğün her ne kadar eşsiz bir tasarıma sahip olsa da, projenin iptal edilme olasılığının %65 olduğunu belirtiyorlar. Bu düşüncenin dayandığı nokta ise gözlükler için üretilmesi gereken bataryaların üretiminin çok zor oluşu.

iPhone 8

iPhone 8 hakkında daha önce şuradan tekrar ulaşabileceğiniz bir makale yayımlamıştık: iPhone 8 Hakkında Tüm Bilinenler

Foxconn çalışanlarının Reddit gönderisinde iPhone 8’e dair yaptıkları vurgular ise şöyle: Sızan görüntülerden ortadaki tasarımın yeni iPhone’a en yakın olan tasarım olduğunu söylüyorlar. İşte söz konusu görüntü:

Yeni iPhone’un iPhone 8 değil de iPhone X adıyla çıkacağı ve tasarım yönünden iPhone 7’ye benzeyeceği de söylenenler arasında. Bilgileri yayanlar, ekranın alt kısmına yerleştirilmek üzere bazı parmak izi okuyucu üniteleri gördüklerini de söylüyorlar. Fakat bu okuyuculardan istenildiği kadar verim alınamamış. Bazı görüntülerde parmak izi okuyucusunun cihazın arka kısmında ortaya yakın bir yerde (LG akıllı telefonlardaki gibi) olduğu görünüyordu. Ancak Foxconn çalışanları böyle bir şey görmediklerini ve bunun yanlış bir bilgi olması ihtimalinin yüksek olduğunu belirtiyorlar. Telefonda ayrıca yüz tanıma özelliği ve retina tarayıcısı olacak. Bu özellikler de ön kamera modüllerine entegre edilecek.

Telefonun 3 GB RAM kapasitesine sahip olacağını söyleyen kullanıcılar, daha önceki makalemizde yazdığımız gibi telefonda yekpare bir alüminyum kasa yerine kablosuz şarja izin veren kompozit cam gövde kullanılacağını da belirtmişler. Suya dayanıklı olması beklenen telefon USB-C bağlantısı kullanmayacak.

iPhone 7s

Bu cihaz hakkında pek bilgi vermeyen Foxconn çalışanları, telefonun cam kasa yerine yekpare alüminyum kasadan oluşacağını ve bu nedenle kablosuz şarj desteğinin olmayacağını belirtiyorlar.

MacBook

Apple’ın bu sene içerisinde tüm MacBook serisini yenilemesi bekleniyor. Ancak söylentilere göre MacBook Air serisi devam etmeyecek. Bu yıl beklenen cihazlar ise yeni bir MacBook Pro, 12 inçlik bir MacBook ve 13 inç MacBook Air. Kaynağa göre test edilen yeni MacBook’lar daha geniş ekranlara ve siyah kasalara sahip. Yeni MacBook’larda Thunderbolt Display’in kullanılıp kullanılmadığı konusunda gelen soruya da olumlu cevap veren Foxconn çalışanları, ekranın iPhone 7 ve iPhone 4’tekine benzer olduğunu söylüyorlar.

USB-C bağlantı arabirimine geçilmesiyle birlikte terk edilen MagSafe tasarımı da 12-18 ay arasında geri dönebilir. MacBook Pro’ların 3D / Force Touch özelliğine sahip olup olmayacağı konusu sorulduğunda ise 18 ay içerisinde üretilecek herhangi bir dizüstünün bu özelliğe sahip olmayacağını söylediler.

iMac ve Smart Keyboard

Yeni iMac, tamamen yeni bir tasarıma sahip olacak. Bu yeni tasarımla birlikte iMac hem grafik hem de ana işlemciyi tek yongada toplayan bir düzene gidecek. Yeni tasarım aynı zamanda Touch Bar üzerine eklenecek akıllı tuşlar içeriyor. Cihazın gelecek seneye ertelendiğini de belirtelim.

Akıllı klavyeler ise düşük profilli tuşlara sahip olacak. İki adet klavye testi yaptığını söyleyen Foxconn çalışanları elektronik mürekkep teknolojisine sahip siyah ve beyaz renk klavyeler olacağını söyledi.

Söylentiler ve İptal Edilen Projeler

Öncelikle Apple’ın Lightning bağlantısıyla yola devam etmekte kararlı olduğu kesin görünüyor. TV panelleri hakkında gelen sorulara ise “yılın sonlarına doğru Apple TV hakkında bazı bilgiler gün ışığına çıkacak” şeklinde cevap veren ekip şu cihazların da iptal edildiğini ekledi: “Fitness bandı, kulaklık tasarımları, ışıklı büyük klavye tasarımları ve benzeri IoT cihazları”.

Bilgiler her ne kadar aydınlatıcı olsa da başta da söylediğimiz gibi biraz temkinli yaklaşmak gerekiyor. Zira bunlar hala resmi açıklamalar değil ve son güne kadar pek çok şey değişebilir.

İlginizi çekebilir: Qualcomm Snapdragon 845, Yeni ARM Çekirdeklerini Kullanacak