Anasayfa Haber Intel, Apple için Radeon GPU’lu İşlemci Üretecek

Intel, Apple için Radeon GPU’lu İşlemci Üretecek

Apple, Intel’in özel yonga setiyle hem maliyeti hem ısıyı düşürürken performansı artırıyor.

Apple’ın NVIDIA yonga kullanmak istemediği gayet ortada. Geçtiğimiz WWDC etkinliğinde yeni tanıtılan MacBook ve benzeri birçok yeni cihaz Intel ve Radeon yongaları kullanacak.

Öte yandan yeni gelen haberlere göre Intel, Apple için Radeon grafik işlemcili yonga üretimi yapıyor. Şu anda 13 inçlik MacBook Pro, Intel Iris Graphics 540 ve 550’yi kullanıyor fakat bu, üst seviye kullanıcılar için yeterli bir performans sağlamıyor. Ancak 15 inçlik MacBook Pro modelleri Radeon Pro 450 2 GB ve Radeon Pro 455 2 GB modellerine sahip. Bu yongalar aynı zamanda Intel HD Graphics 530 grafik donanımı da barındırıyor.

Görünüşe göre Apple’ın yeni cihazlarında kullanacağı Radeon Pro yongalı bilgisayarlarda aslında tek bir yonga seti bulunuyor. Bu sayede yeni cihazlar hem daha az ısınacak, hem de daha iyi performans gösterecek. Yine buradan anlaşılabileceği üzere yeni Apple cihazlarının maliyeti de nispeten daha az. Zira ayrı yonga setlerinin olması hem daha çok ısı hem de daha yüksek maliyet getiriyor. Donanımların tek bir yongada toplanması aynı zamanda daha küçük bir anakartın kullanılabilmesine de olanak tanıyor.

Apple muhtemelen Radeon entegreli Intel işlemcileri kullanan ilk firma olacak. Bazı kaynaklarda bu modelin Kaby Lake-G olarak adlandırıldığını da ekleyelim.

İlginizi çekebilir: MacBook Ve MacBook Pro Serisi Yenilendi