Intel İlk Coffee Lake İşlemcileri Eylül’e Yetiştirecek

In Haber by Mehmet Melik Arslan7 Comments

Intel’in yeni platformu Coffee Lake, Eylül ayında piyasaya çıkabilir.

AMD, Ryzen serisiyle birlikte rekabeti fena bir şekilde kızdırdı. 6 çekirdekli Ryzen 5 ve 8 çekirdekli Ryzen 7 yongalarının 329$ etiketi bulunan Core i7-7700K’ya çok yaklaşmasıyla Intel yeni bir strateji peşinde.

Gelen haberlere göre Intel, yeni masaüstü işlemcisini Eylül’e kadar hazırlayacak. Bu işlemcinin, yeni bir sokete sahip olacağı tahmin edilen Z370 Express yonga setiyle uyumlu olacağı belirtiliyor. İşlemcinin en göze çarpan özelliği ise 8. nesil “Coffee Lake” mimarisinden olması. 14 nanometre bandında üretilen yeni işlemci, 6 çekirdekli olacak ve TDP değerinin 95W gibi düşük bir değer olacağı öngörülüyor. Bu TDP değeri de çarpan kilidi açık olacak olan “K” modeli için. Ancak bir kıyaslama yapacak olursak AMD’nin 8 çekirdekli ve çarpan kilidi açık olan Ryzen 7 1700 modeli 65W TDP değerine sahip.

Coffee Lake mimarisinde ayrıca dört çekirdekli işlemciler de gelecek. Çarpan kilidinin kapalı, yani K ibaresinin yer almayacağı yongalar da 65W TDP değeriyle piyasaya çıkacak.

Rekabete kaldığı yerden devam edebilmek amacıyla bu yongaları Ağustos sonunda ya da en geç Eylül içerisinde piyasaya sürecek olan Intel, Coffee Lake mimarisinde üretilecek yeni yongaları ise 2018’in ilk çeyreğinde sunacak. Benzer şekilde H370 ve B350 yongaları da daha sonra piyasaya çıkacak.

İlginizi çekebilir: AMD Yeni Ürünlerini Tanıttı