Anasayfa Makale iOS 11 Hakkında Her Şey

iOS 11 Hakkında Her Şey

Apple, Dünya Geliştiriciler Konferansı’nda iOS 11’i tanıttı. İşte iOS 11 hakkında her şey…

Apple’ın mobil cihazlar için hazırladığı işletim sistemi iOS, bu sene yeni sürümüne kavuşuyor. Firma, iOS 10 ile birçok yenilik getirmişti. iOS 11 ise kullanıcıları daha farklı bir yüzle karşılıyor.

Apple Pay

Apple Pay, kişiler arası ödeme yapmayı daha da kolay hale getiriyor. Apple, Venmo ve Square Cash gibi mobil ödeme platformlarını satın alarak Apple Pay’i daha güçlü bir hale getirdi. iOS 11 ile “Apple Pay Cash Card” isimli bir özellik tanıtıldı. Bu özellik, kullanıcıların birbirlerine para gönderebilmelerini sağlayacak.

Siri

Daha önce de bahsettiğimiz gibi (bkz. macOS High Sierra Ne Yenilikler Getiriyor?) Siri bundan sonra daha az robotik bir sesle bizi karşılayacak. Diğer yandan bu yenilenmiş sesli asistan İngilizceden Çince, Fransızca, Almanca, İtalyanca ve İspanyolca dillerine tercüme yapabilecek.

Siri ayrıca yapacağı öneriler konusunda da daha akıllı bir hale getirilmiş. Kullanıcıların Apple cihazlarında yaptığı aramalara, okuduğu haberlere ve mesajlaşmalarına göre önerilerini şekillendirecek. Apple’ın yaptığı açıklamaya göre Siri’nin bu öğrenme politikası kullanıcı gizliliğini korur şekilde yapılacak. “Cihaz içi öğrenme” adı verilen bu özellik yalnızca siz ve cihazlarınız tarafından okunabilecek.

Siri’ye isterseniz bundan sonra yazabileceksiniz. Hayır, o anlamda değil. iOS 11 ile birlikte Siri’ye yazıyla bir şeyler iletebilmeniz sağlanacak.

Kamera

Kamera uygulamasına iOS 11 ile yeni özellikler ekleniyor. iOS 11 ile kullanıcılar Portre Modu’nda fotoğrafları optik imaj sabitleyiciyle, flaş kullanarak ya da HDR olarak çekebiliyorlar. Yeni Loop ve Bounce efektleri Live Photos kısmında uygulanabiliyor. Apple ayrıca fotoğraf boyutlarını küçültme yoluna da gitmiş durumda. High Efficiency Image File Format (HEIF) adı verilen yeni bir dosya formatı kullanacak. Bu sayede iPhone’unuzdaki fotoğraflar daha az yer kaplayacak.

Kontrol Merkezi

iOS 11 ile birlikte Kontrol Merkezi tamamen yeni bir görünüme kavuşuyor. Apple akıllı telefonunuzda ekranda yukarı kaydırma yaptığınızda karşınıza gelecek olan görünüm işte böyle:

iPad için sürükle / bırak

iPad için sürükle bırak teknolojisi de iOS 11 ile geliyor. Sürükle ve bırak. Gerçekten. Biraz geç kalınmış olsa da… Yeni özellik sayesinde herhangi bir veri ya da medya dosyasını başka bir uygulamaya doğru sürükleyerek paylaşabiliyorsunuz. iOS 11 ile uygulama eşlemeleri de yapabiliyorsunuz. Böylelikle sıkça kullandığınız iki uygulamayı, aralarında geçiş yapabilecek şekilde eşleyebilirsiniz. Bu sayede uygulamadan uygulamaya geçmek için sürekli seçim yapmak zorunda kalmazsınız.

Dosyalar Uygulaması

Apple, geleneksel dosya yönetimini iOS 11 ile birlikte iPad’e getiriyor. Bu özellikle birlikte kullanıcılar cihazda olan tüm dosyaları görebilecek. Bu dosyalara iCloud, Dropbox, OneDrive ve benzeri bulut servislerinde saklanan dosyalar dahil.

AVM’ler ve havaalanları için iç harita

Belirli sitelere özgü olarak bazı mekanların iç haritası Apple Maps tarafından kullanıcılara sunulacak. Boston, Şikago, New York ve birkaç şehirde daha bulunan AVM’ler için iç mekan planları da bulunacak. 20’den fazla büyük ve uluslararası havaalanının iç haritaları da Apple Maps’e eklenecek.

Sürücü asistanı

iOS 11 ile birlikte iPhone’ununuz size daha iyi bir co-pilot olacak. Size hız limitlerini söyleyecek, doğru yola yönlendirecek ve araç kullanırken sizi başkalarının rahatsız etmesini engelleyecek. Bunu da “Do Not Disturb While Driving” özelliği ile yapacak. Bu özellik, siz araç kullanırken telefonunuza gelen bildirimleri otomatik olarak göstermeyecek.

Her yerde müzik

iOS 11 ile birlikte her odada aynı müziği çalabileceksiniz. Yeni işletim sistemiyle birlikte iPhone’lar, iPad’ler ve üçüncü parti hoparlörler eşleşerek bir müzik ziyafeti oluşturulabilecek. Aynı zamanda Apple Music’e daha fazla sosyallik de getirilmiş durumda. Tıpkı Spotify’daki gibi arkadaşlarınızın ne dinlediğini görebileceksiniz. İsterseniz de gizli kalıp arkadaşlarınızın sizin ne dinlediğinizi görmesinin önüne geçebilirsiniz.

App Store

iOS 11, App Store’a çok büyük değişiklikler getiriyor. Özellikle uygulama arayüzü eskisinden çok daha farklı. Mağazanın alt kısmında kategoriler bulunacak ve nihayet “Oyunlar” kısmının kendine has bir sekmesi bulunacak. Kullanıcılar uygulamaların yapılış hikayelerini de görebilecek. İstenilirse uygulamanın nasıl kullanılacağına dair bilgileri de okuyabilecekler. Bir başka değişiklik ise geliştiriciler için gelmiş. Uygulamanın mağaza sayfasında geliştiriciler uygulama içinde satın alınabilecek şeylerin listesini sunabilecek. Bu sayede kullanıcılar satın alınabilecek şeyleri peşinen bilmiş olacak.

ARKit

ARKit, Apple tarafından artırılmış gerçekliğe yapılan yatırımın iOS üzerinde bir göstergesi. Geliştiriciler bu uygulamayla gerçek dünyaya kamera üzerinden nesneler koyabiliyorlar.

3D Touch

iOS 11’de 3D Touch özelliğinin kullanıldığı yerler artacak. Örneğin Safari’de sekmeler arası geçiş için 3D Touch desteği eklenecek. Bu sayede sekmeler arası geçiş daha da kolay hale gelecek. 3D Touch ile ayrıca hızlıca kelime tanımlarına bakılabilecek. Ekranda, mesajlarda vb. herhangi bir yerde bir kelimeyi aratmak için üzerine basmanız yeterli olacak. Karşınıza o kelimeyle alakalı internet arama sonuçları gelecek. iMessage uygulamasında da 3D Touch ile URL (internet bağlantı adresi) paylaşımı yapılabilecek.

iOS 11 ile gelen diğer özellikler

 • Uygulamalarda parola tamamlama özelliği (parola hatırlama)
 • QR kod desteği
 • Tek elle kullanım modu
 • Ekran kaydı alma
 • Ekran görüntüsü alındıktan hemen sonra boyutlandırma ve işaretlendirme gibi işlevler yerine getirilebilecek. Galeriye girmeye gerek kalmayacak.
 • Yenilenen Podcast uygulaması
 • Safari’de Uçak modu
 • FaceTime Live Photos özelliği
 • İngilizce harici dillerde iyileştirme

iOS 11 hangi cihazlara gelecek?

 • iPhone 5s ve üzeri akıllı telefonlar
 • Tüm iPad Air modelleri
 • Tüm iPad Pro modelleri
 • iPad 5. nesil
 • iPad mini 2 ve sonrası
 • iPad 6. nesil

Buna rağmen her özellik her platformda olmayabilir. Özellikle kişiler arası ödeme yapma (Apple Pay) için yeni donanım gerekiyor.

İlginizi çekebilir: iPhone 8 Hakkında Tüm Bilinenler