Anasayfa Makale Sahte USB Bellekleri Tespit Etmenin 4 Yolu

Sahte USB Bellekleri Tespit Etmenin 4 Yolu

Bu araçlar ile sahip olduğunuz USB belleklerin sahte veya taklit olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Sahte ve taklit ürünler her alanda kullanıcıların canını sıkan talihsizlikler. Teknoloji piyasası de bu dertten arınmış sayılmaz. Özellikle depolama ürünleri son yıllarda bu tip sahtecilik aktivitileri için bir yuva olmuş durumda.

İkinci el satın aldığınız bir USB belleğin veya SD kartın size söylenenden daha düşük bir bellek hacmine sahip olup olmadığını ve bu nedenle taklit olup olmadığını test edebileceğiniz birden fazla yazılım mevcut. Bu yazımızda bu işi en iyi yapan dört uygulamayı listeledik.

H2testw

Yıllarca bellek testlerinde bir tekel olan H2testw, her ne kadar alternatiflerin çoğalması ile eski popülaritesini yitirmeye başlasa da, hala alanındaki en etkili araçlardan biri. Ancak aracın uzun süredir güncellenmemiş olması, modern USB belleklere uygulanan testlerin alternatiflerine kıyasla daha uzun sürmesine neden oluyor.

Yine de listemizdeki en geniş çaplı ve en etkili taramayı bu araç sağlıyor. Belleğinizdeki boş alana 1 GB boyutunda geçici veri yazıp bu veriyi geri okuyarak orjinallik testi sağlayan bu aracı kullanmanın en sağlıklı yolu ise belleği önceden biçimlendirmek.

Eğer aracın geri okuduğu veri, yazdığı veri ile aynı değilse belleğinizin orjinalliğinden şüphe etmeye başlayabilirsiniz.

Aracın orijinli Almanca dilinde ancak ufak bir ayarla dili İngilizceye çevirebilirsiniz.

FakeFlashTest

RMPrepUSB adlı çok amaçlı bir USB aracının pek çok servisinden biri olan FakeFlashTest, popülerliği sayesinde ayrı bir program olarak yayınlandı. Çoğu alternatifinin aksine oldukça yeni olan bu araç, modern USB bellekleri çok daha hızlı tarayabiliyor.

FakeFlashTest iki farklı tarama seçeneği sunuyor. İlk seçenek olan hızlı tarama, belleğe 512 byte boyutunda küçük bir dosya yazıp geri okuyor ve bu sayede oldukça hızlı bir tarama gerçekleştiriyor. İkinci seçenek olan yavaş tarama ise H2testw gibi belleğe daha büyük boyutlu bir dosya yazıyor. Aracın yeni ve modern belleklere uyumlu olması, tarama süresini daha kabul edilebilir sürelere indiriyor.

Dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta ise hızlı taramanın o anda bellekte bulunan dosyaları silecek olmasıdır. Bu yüzden taramadan önce verilerinizi mutlaka yedekleyin.

USB Flash Drive Tester

H2testw gibi nispeten eski olan USB Flash Drive Tester, yine H2testw aracına benzer bir şekilde çalışıyor. Belleğe büyük bir dosya yazıp geri okuyan ve sonuçları karşılaştırıp bir sonuç sunan bu araç ayrıca kurulum gerektiriyor.

Programı çalıştırıp taranacak diski seçtikten sonra Select test type listesinden Write, read and compare seçeneğini işaretleyip taramaya başlayabilirsiniz.

ChipGenius

Listemizdeki diğer araçların aksine belleğinize veri yazmayan ChipGenius, belleğinizin içindeki çipin verilerini okuyup kullanıcıya bellek ile ilgili detaylı bilgiler sunuyor.

Yapmanız gereken tek şey programı çalıştırmak ve listeden USB belleğinizi seçip altta listelenen bilgilerin belleğiniz ile uyumlu olup olmadığını kontrol etmek.