NVIDIA’nın Dijital Madenciliğe Yönelik GPU Serisi Ortaya Çıktı

In Haber by Mehmet Melik Arslan2 Comments

NVIDIA’nın madenciliğe özel hazırladığı GPU’ları kullanan ekran kartları ortaya çıktı.

Dijital para madenciliği, yeni ve daha verimli grafik kartlarıyla beraber daha da popüler hale geliyor. Hatta bu popülerlik öyle bir aşamada ki ekran kartı üreticileri stok sorunu yaşıyorlar. Siz de son zamanlarda sistem toplamak isteyip de aradığınız kartı bulamadıysanız sorun muhtemelen madencilerden kaynaklanıyordur. Firmalar, bu sorunun önüne geçebilmek için madenciliğe yönelik özel grafik yongaları hazırlıyor.

NVIDIA tarafında madenciliğe özel geliştirilen grafik yongalarına sahip ekran kartları detaylı bir şekilde ortaya çıktı. Bu kartlardaki soğutma sistemleri kartların 7/24 tam yükte çalışacağı düşünülerek tasarlanmış. Madencilerin karttan görüntü almaları gerekmediğinden de bu modellerde görüntü çıkışları bulunmuyor. Yeni kartların normal ekran kartlarının piyasasını rahatlatacağı ve oyunculara yönelik üretilen kart stoklarını normal seviyeye getireceği düşünülüyor.

Mining özel ekran kartlarında hangi yonga kullanıldı?

NVIDIA, madenciliğe özel P104 yongasını GP104 yongasına temellendirmiş. Bu yonga, GTX 1070 ve 1080’de kullanılmıştı. P106 serisinde de GTX 1060 serisinde kullanılan GP106 silikonu baz alınmış. Bu seriye katılması beklenen GP102 ve GP107 temelli yongalar hakkında henüz bilgi bulunmuyor.

VideoCardz tarafından dijital madenciliğe yönelik ekran kartlarından P104 ve P106 GPU’lu modeller basına yansıtıldı. Bu kartlar, NVIDIA’nın çalışma ortaklarının da bu modeller üzerinde duracağını gösteriyor. ASUS, MSI, Colorful gibi NVIDIA iş ortakları, madenciliğe özel kartlarını çıkarmak üzereler. Aşağıdaki görsellerde ASUS MINING-P106-6G, MSI P106-Miner, MSI P104-Miner modellerinin görüntülerini görebilirsiniz.

Piyasa için bu kartların fiyatlandırması da büyük önem taşıyor. Eğer normal GTX 10 serisi kartlardan daha yüksek fiyatlardan pazara sunulursa, madenciler normal kartları almaya devam edeceklerdir. Kartların garanti süresinin de 90 gün gibi çok kısa bir süre olacağını da ekleyelim.