Anasayfa Makale Windows 10’da Solo Ethereum Madenciliği Nasıl Yapılır?

Windows 10’da Solo Ethereum Madenciliği Nasıl Yapılır?

Bu makalemizde en temel haliyle Windows 10’da solo Ethereum madenciliğini anlatıyoruz.

Öncelikle solo, tani tek başınıza madencilik yapabilmek için elinizde çok güçlü sistemler olması gerektiğini belirtelim. Eğer tek bir sistem ile madencilik yapmayı düşünüyorsanız Pool Mining sizin için çok daha avantajlı olacaktır.

Öte yandan Ethereum’un nasıl çalıştığını ve tek başınıza nasıl madencilik yapabileceğinizi öğrenmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

GETH yükleme, Blockchain senkronizasyonu, kendi adresinizi oluşturma

Yapmanız gereken ilk şey Geth indirmek. Geth, Ethereum Ağı ile iletişime geçebilmenizi sağlayan yazılım. Yazılım Ethereum ağını sürekli izleyip buna göre bilgisayarınıza atanan işi güncelleyebiliyor. Örneğin eğer bir blokta (bkz. Dijital Madencilik Nedir?) başka bir bilgisayar tarafından madencilik yapılıyorsa Geth programı bunu alıp yeni bilgiyi sizin GPU ya da CPU’nuza aktarıyor.

GETH dosyasını sıkıştırılmış klasörden dışarı çıkartıp hard diskinizde bir yere koyun. Biz bu adımda dosyayı C: diskine koyuyoruz ve sonraki adımları bu örnek üzerinden anlatacağız. Yapmanız gereken tek şey dosyaları çıkarıp yerel diskin içine kopyalamak.

Daha sonra klasör içerisindeki programı çalıştırmanız gerekiyor. Bunu yapmak için Komut İstemi kullanmalısınız. Windows logosu + R kombinasyonuna cmd yazarak ya da Başlat menüsünü açıp cmd yazarak Komut İstemi‘ne ulaşabilirsiniz.

Komut istemi açıldıktan sonra “C:\Users\Technopat>” şeklinde bir kısımla karşılaşacaksınız (burada Technopat yerine sizin kullanıcı adınız yazacak). Buraya cd/ komutunu yazıp Enter tuşuna basın. Komut istemine, farklı bir yere bakacağınızı söylemiş oluyorsunuz. Bunu yaptıktan sonra Komut İstemi penceresinde C:\> ibaresi yer almalı.

Bu aşamada kendinize bir Ethereum Hesabı oluşturacaksınız. Bunun için Geth programına yeni bir hesap açmak istediğinizi söylemeniz gerekiyor. Bunu yapmak için Komut istemine “geth account new” komutunu yazın ve Enter’a basın. C:\>geth account new olarak görünmeli.Enter’a bastıktan sonra sizden bir parola girmeniz istenecek. Bu parolayı yazarken ekranda herhangi bir karakter göremeyeceksiniz, o yüzden ne yazdığınıza dikkat edin. Sonrasında aynı parolayı ikinci kez girmeniz istenecek. Parolanızı girdikten sonra hesabınız oluşacak. Parolanız önemli. Eğer parolanızı kaybederseniz, oluşturulan cüzdanın özel anahtarını kaybedersiniz, bu da içindeki tüm ETH bakiyesine erişimi kaybetmeniz demektir.

Sonrasında, Geth programından Ethereum ağıyla bağlantı kurmasını isteyeceksiniz. Bunu yapmak için geth –rpc komutunu kullanın. Şöyle gözükmeli:

C:\>geth –rpc

Bu komut son sürümde çalışmayabilir, böyle olursa da şu komutu deneyin:

geth –rpc –fast –cache=1024


Enter’a bastıktan sonra ekranda Ethereum için gereken blok zincirlerini indirmeye başladığınızı göreceksiniz. Bu noktada bilgisaayrınız tüm Ethereum ağıyla senkronize oluyor. Bu işlem internet hızınıza ve blok zincirinin güncel boyutuna bağlı olarak değişiklik gösterebilir. İşlem 20 dakika ila birkaç saat arasında sürebilir zira blok zincirinin boyutu şu anda 20 GB’ın üzerinde. Tabi tekrar etmekte fayda var: blok ziniciri solo mining, yani tek başınıza madencilik yapıyorsanız gerekli. Pool mining için buna gerek yok.

İşlem esnasında eğer bir güvenlik duvarı uyarısı görürseniz, İzin Ver seçeneğine tıklayın. Bu esnada komut istemi penceresini de açık tutun. Madencilik yapabilmek için bu pencerenin arka planda sürekli olarak açık kalması gerekiyor. Blockchain senkronize olmadan madencilik yapmaya başlamayın. 

Ethereum madenciliğine başlamadan önce de şunu bilmenizde fayda var: daha önce Ethereum kodunda bulunan bir açık dolayısı ile sisteme başarılı bir saldırılı gerçekleştirildi ve sistem bu yüzden ikiye bölünmek zorunda kaldı. Ethereum’un Ethereum Classic (ETC) ve Ethereum (ETH) olarak çatallaşmasına neden olan bu olaya hardfork deniliyor.

Burada karar vermeniz gereken nokta Ethereum Classic mi yoksa Ethereum mu kazanmak istediğinize karar vermek. Belirtmekte fayda var: bugün popüler olan ve herkesin madenciliğini yaptığı para birimi Ethereum (ETH), yani hardfork sonrası oluşturulan para birimi.

Eğer Hardfork zincirini kullanan madene (Ethereum/ETH) girecekseniz geth –rpc –support-dao-fork komutunu, hardfork kullanmayan (Ethereum Classic/ETC) madene girecekseniz de geth –rpc –oppose-dao-fork komutunu kullanmanız gerekiyor.

Madenciliğe başlama

Şimdi de Ethminer’ı indirip madenciliğe başlama zamanı. Ethminer, GPU ve CPU’nuzun hashing işlemini yapmasını sağlar. İndirme sayfasına girdiğinizde en güncel sürümü indirmeye dikkat edin. Windows için indirecekseniz, “Installer” ibaresine tıklamanız gerekiyor. Şöyle:

İlgili dosyayı indirdikten sonra kuruluma başlayın. İçindeki .exe dosyasına tıklayıp kuruluma başlayabilirsiniz. Güvenlik duvarı önünüze bir uyarı çıkarabilir. İzin verip devam edin.

Yükleme bittikten sonra daha önce bahsettiğimiz gibi Komut İstemi’ni açın. Yine aynı şekilde cd / komutunu girin ve Enter’a basın. Burada etherminer klasörünü arıyoruz. Daha sonra cd prog yazın ve Tab tuşuna basın. Bu yazdığınız C:\>cd prog şeklinde görünmeli. Tab’a bastıktan sonra karşınıza gelen komut şöyle olacak: C:/> cd “Program Files”. Enter’a basın ve C:\Program Files> yazan yeni bir satır belirecek.

cd cpp yazın, Tab’a ve sonrasında Enter’a basın. Bu komut sizi yeni yüklediğimiz yazılım dosyalarına götürecek.
Tab’a bastıktan sonra: C:\Program Files>cd cpp-ethereum
Enter’a bastıktan sonra: C:\Program Files\cpp-ethereum>
şeklinde görünmeli.

Eğer ilk aşamada yaptıklarınızla blok zinciriniz senkronize olduysa, artık GPU ile madenciliğe başlayabiliriz. ethminer -G yazıp Enter’a basın. Tabii bunun için öncesinde bir DAG dosyası oluşturulması gerekiyor ve bu da 10 dakika civarı sürebilir. Bu noktada bazı sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Örneğin program, Ethereum’un Ethash algoritması için grafik kartınızda yeteri kadar bellek olmadığını söyleyebilir. Bu durumda CPU’nuzla da madencilik yapabilirsiniz fakat harcanan elektriğe göre elde ettiğiniz kazaç çok düşük kalacaktır. Bu bağlamda en az 4 GB belleğe sahip bir RX serisi AMD ekran kartı almak, Ethereum madenciliği için daha avantajlı olacaktır.

Eğer bir hata mesajı alırsanız Ctrl+C kombinasyonuyla işlemi iptal edebilirsiniz. Daha sonra da isterseniz yeniden deneyebilirsiniz.

CPU mining nasıl yapılır

Yalnızca işlemcinizle madencilik yapmak istiyorsanız, yukarıda verdiğimiz komut yerine ethminer -M yazmanız gerekiyor. Bu komutla CPU ile madencilik yaparsınız, ethminer -G komutuyla da GPU ile.

Eğer henüz blokchain’leriniz senkronize olmadıysa şu hata sürekli çıkacaktır: “JSON-RPC problem. Probably couldn’t connect. Retrying in 1…” Gidermek için blok zincirlerinizin senkronize olmasını bekleyin.

Püf noktalar

Solo yani tek başınıza madencilik yapmak size çok fazla kazandırmaz. Kazandırması için ev dolusu GPU’larla madencilik yapmanız gerekir. Bu yüzden bir Pool yani havuza katılmanızda fayda var. Örneğin Nanopool bunlardan biri. Havuza katılarak nasıl mining yapacağınızı ise bu makalemizde bulabilirsiniz.

Eğer hem onboard hem de harici ekran kartınız varsa sistem harici ekran kartını görmeyebilir. NVIDIA kartlar için bunu şu kodla düzeltebilirsiniz:

ethminer –opencl-platform 1

Eğer eş (peer) bulmakta zorlanıyorsanız şu kodu deneyin:

geth –nat=none

AMD kartlar kullanıyorsanız madenciliğinizi optimize etmek için ayrı bir komut isteminde şu kodları kullanın:
setx GPU_FORCE_64BIT_PTR 0
setx GPU_MAX_HEAP_SIZE 100
setx GPU_USE_SYNC_OBJECTS 1

Ethminer programını çalıştırdığınızda ekstradan parametre kullanmayı da deneyebilirsiniz: –cl-global-work 16834 –cl-local-work 256

İşte bu kadar. Bu makaleyle bireysel olarak Ethereum madenciliğine başlayabilirsiniz. İyi kazmalar!

İlginizi çekebilir: Dijital Madencilik Nedir?

2009'da CrytekFan ile teknoloji ve oyun medyasına atılan Melik, takip eden yıllarda pek çok farklı teknoloji sitesine içerik olarak katkıda bulundu. Teknolojinin her alanına yoğun ilgi duyan Melik aynı zamanda profesyonel bir seslendirme sanatçısı.