Dijital Madencilik için Cüzdan Seçim Rehberi

In Makale by Mehmet Melik Arslan2 Comments

Bitcoin, Ethereum ve Zcash gibi dijital para birimleri için cüzdan seçimi.

Bitcoin, Ethereum, Zcash ve benzeri dijital para birimlerini, normal paranızı bir cüzdana/banka hesabına koyduğunuz gibi bir dijital cüzdana koymanız gerekiyor. Bunun için de bir dijital cüzdan uygulamasına ihtiyacınız var. Her dijital cüzdan uygulamasının özellikleri, desteklediği platformlar ve güvenlik seviyeleri farklı oluyor. Bazı uygulamalar cep telefonlarında da kontrol edilebilirken bazılarında dijital para gönderim/alım gibi işlemler yapılamıyor.

Hangi dijital cüzdan size daha uygun?

Cüzdan seçimi konusunda karar vermeniz gereken ilk şey, ne kadar teknik detaya inmek istediğiniz. Genelde cüzdan uygulaması ne kadar teknik olursa (daha az arayüz, daha çok komut) güvenlik seviyesi de o kadar yüksek oluyor. Diğer taraftan, cüzdan uygulamasının kullanım kolaylığı ne kadar yüksek olursa güvenlik riski de o kadar yüksek olabiliyor ve üçüncü parti uygulamalar tarafından gözlemlenebiliyor.

iOS, Android ve hatta Windows Phone platformunda dahi kontrol edebileceğiniz cüzdan uygulamaları mevcut. Çoğu kullanıcı, cüzdanına dilediği her yerden ulaşmak istiyor ve bu yüzden telefonlarından erişim sağlıyorlar. Buna genellikle sıcak cüzdan deniyor ve tıpkı her gün yanınızda taşıdığınız normal cüzdana benzetiliyor. Öte yandan bir de soğuk cüzdanlar mevcut. Bunları da evde tuttuğunuz bir para kasasına ya da bir bankaya benzetebilirsiniz. Bu cüzdanlar da sadece yerel olarak kendi bilgisayarınızdan ulaşabildiğiniz, güvenlik derecesi daha yüksek cüzdanlar.

Buraya tıklayarak yüzlerce farklı cüzdan uygulamasına göz atabilirsiniz.

En temel Bitcoin ve Ethereum programı da (örneğin Mist) bir cüzdan, ancak kullanması zor ve karmaşık. Kullanmak için belli komutları bilmek gerekebilir. Ancak bunlar, yerel olarak kendi bilgisayarınızda yönettiğiniz için daha güvenli. Bu programların bir diğer eksi yönü ise tüm blok zincirlerini bilgisayarınıza indirmeleri ve sisteminizde gitgide artan bir yer kaplamaları.

Ancak üçüncü parti uygulamalardansa böyle bir kullanım, genelde tercih sebebi oluyor. Zira telefonunuzda kullandığınız bir cüzdan uygulaması hacklenmeye daha müsait olabilir. Her cüzdanın kendine özel güvenlik önlemleri olsa da yerel cüzdanlar kullanmak daha güvenli bir seçenek. Üçüncü partilerin sizin yerinize cüzdan adreslerinize ve cüzdan şifrelerine göz kulak olduğu uygulamalar da mevcut. Yukarıda verdiğimiz bağlantıdan söz konusu uygulamaların güvenlik seviyelerini de renk kodlarından anlayabilirsiniz.

Dijital cüzdan özellikleri

Bazı cüzdan uygulamalarının ekstra özellikleri de mevcut. Bunlara para alım/gönderim imkanları, Bitcoin ön ödemeli banka kartları ve kupon indirimleri gibi seçenekleri örnek verebiliriz. Öte yandan bazı özellikler Türkiye’de kullanılamayabilir. Örneğin Starbucks’ta indirim imkanı sağlayan uygulamalar gibi. Bu ve benzeri hizmetler Türkiye’de henüz uygulamaya geçmiş değil.

Çoğu uygulama kullanıcılara paralarını başka dijital para birimlerine dönüştürme imkanı da sunuyor. Uygulama içerisinden gönderim, alım satım ve Ethereum ile Bitcoin satın alma gibi işlemler yapılabiliyor. Hatta bazı uygulamalar, cüzdanınızdaki parayı ön ödemeli bir banka kartına aktarabilmenizi dahi sağlıyor. Ancak bu kartlar, farklı kullanımlar için farklı ücretler kesiyorlar.

Tüm bu noktalar doğrultusunda artık dijital cüzdanınızı seçmeye hazırsınız. Yukarıda verdiğimiz bağlantıdan birçok dijital cüzdan uygulamasına göz atabilirsiniz. Yine de kararsız kalırsanız, biz kullanım kolaylığı ve güvenlik prosedürleri açısından Jaxx’ı öneriyoruz. Hem mobil cihazlarınızda kullanabiliyorsunuz, hem iki aşamalı güvenlik katmanı bulunuyor ve hem de daha sonra başka bir bilgisayardan da cüzdanınıza ulaşabiliyorsunuz.

İlginizi çekebilir: Yeni Başlayanlar için Zcash Madenciliği Rehberi