RX Vega’nın Oyun Performansı Vega FE’den Daha İyi Olacak

In Haber by Mehmet Melik Arslan1 Comment

AMD RX Vega serisi ekran kartlarının oyun performansı, Radeon Pro Vega Frontier Edition’dan daha iyi olacak.

AMD, kısa bir süre önce Radeon Pro Vega Frontier Edition kartını piyasaya sürmüştü. Bu kart, AMD’nin Vega mimarisine sahip olan ilk ekran kartı olma özelliğine sahip, ancak kart daha çok profesyonel kullanıcılara hitap ediyor. Vega mimarisine sahip ve oyunculara yönelik ekran kartları ise RX Vega serisi olacak. Ve yeni gelen bilgilere göre RX Vega serisinin oyun performansı, Vega Frontier Edition’dan çok daha iyi olacak.

Vega 10 ve Vega 11

Vega mimarisinde iki adet grafik yongası olacağı söyleniyor. Bunlar Vega 10 ve Vega 11 olarak adlandırılacak. Henüz Vega 11 hakkında söylenebilecek bir şey bulunmuyor, zira AMD Vega 11’in varlığını dahi resmi olarak kabullenmiş değil. Şimdilik Vega 10’dan bahsedeceğiz.

Vega 10, AMD’nin şimdiye kadar ürettiği en büyün yonga. Bu grafik yongası tam 484 milimetrekare büyüklüğünde. Eski mimari olan Polaris 10 yongalarına baktığımızda Vega 10’un 252 mm² daha büyük olduğunu görüyoruz. Karşılaştırdığımız yongalar, AMD’nin RX 540 ve RX 470 kartlarında kullandığı yongalar.

RX Vega serisi kartlar ne zaman tanıtılacak?

AMD’nin oyunculara yönelik RX Vega serisi kartlar, bu ay sonunda gerçekleşecek olan SIGGRAPH etkinliğinde resmi olarak tanıtılacak. Vega Frontier Edition’ın da iyi bir oyun performansı sergileyeceği söylense de asıl hitap ettiği kitle profesyonel kullanıcılar olduğundan, oyuncular AMD’nin yeni ekran kartları için oldukça heyecanlı diyebiliriz. AMD şimdilik oyunculara RX Vega serisini Vega Frontier Edition’ın testlerine bakarak karşılaştırmamaları gerektiğini söylüyor. Henüz bu konuda paylaşılmış herhangi bir test sonucu bulunmuyor. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi AMD, profesyonel ve normal kullanıcılar için ayrı sürücüler tasarlayacak. Bu sürücüler sayesinde de oyun performansı daha iyi olacak. Bu yüzden şimdilik yapılması gereken en iyi şey RX Vega serisi hakkında daha fazla bilgi paylaşılana dek beklemek.

İlginizi çekebilir: Ryzen İçin Oyun Yamaları Gelmeye Devam Ediyor