Nokia Yeniden Zeiss Lens Kullanacak

In Haber by Mehmet Melik ArslanLeave a Comment

Nokia, kamera konusunda eski saygınlığına kavuşmak istiyor.

3310 modeliyle efsane olan Nokia, akıllı telefonlar ilk piyasaya çıkmaya başladığında da oldukça başarılıydı. Özellikle kamera konusunda rakiplerinden önde olan firma zaman içerisinde yazılım politikalarındaki yanlışlıklarla birlikte bir hayli değer kaybetti. Nokia, şu anda HMD Global şirketi tarafından yönetiliyor ve HMD, Nokia’yı eski saygınlığına kavuşturmaya kararlı.

Eski modellerden N95, yenilerinden ise Lumia 1020, Nokia’nın kamera konusunda gayet iyi olduğunu gösteren telefonlar. Ancak bunda Carl Zeiss lenslerinin payı yadsınamayacak kadar büyük. Yeni söylentilere göre HMD Global ile Carl Zeiss bir anlaşmaya vardılar ve yeni Nokia modellerinde tekrar Zeiss lensleri kullanılacak. Hatta HMD’nin yeni telefonlarda en çok kameraya odaklanacağı söyleniyor.

Ne HMD’den ne de Carl Zeiss tarafından yeni Nokia modellerine dair bir açıklama bulunmuyor. Öte yandan söylentilere göre Nokia 9 ismiyle piyasaya çıkacağı söylenen modelde tıpkı en güncel akıllı telefonlarda olduğu gibi çift kamera kullanılacak. Nokia 9’da Carl Zeiss lenslerin kullanılıp kullanılmayacağına dair bir veri olmasa da HMD’nin yeni amiral gemisinin yapımında Zeiss’tan destek alacağını söylemek yanlış olmayacaktır.

Nokia markasını kullanan bir fotoğrafçı tarafından yayınlanan ve akıllı telefonlarda sızıntı haberlerle gündeme gelen Evan Blass’ın paylaştığı bu video da söylentileri ve yeni modelleri doğrular nitelikte:

https://twitter.com/evleaks/status/864428092160434177