Anasayfa Haber NASA, Asteroidlere Uyduyla Çarpacak

NASA, Asteroidlere Uyduyla Çarpacak

NASA, Dünya’yı asteroidlerden korumak için özel bir yöntem geliştirdi.

Uzayda bir dolu asteroid bulunuyor ve bunlar sürekli olarak Dünya’ya çarpıyorlar. Atmosferimiz sayesinde bu asteroidler genellikle atmosfer tabakaları içerisinde yanarak parçalanıyor ve çok belirsiz kum/kül halinde Dünya’ya dökülüyorlar. Fakat atmosferin asteroidleri yakamadığı durumlar nadir olsa da gerçekleşebiliyor. 30 Haziran 1908’de gerçekleşen Tunguska Olayı da bunun büyük bir örneği.

Bahsi geçen tarihte Sibirya’daki Taşlı Tunguska Nehri’nin yakınlarındaki Rus ormanının yaklaşık 2000 km² kadar alanı 122 metre genişliğinde bir asteroid yüzünden mahvolmuştu. NASA, bu tür bir olayın yaşanmaması için asteroidler daha atmosfere girmeden önce onların yörüngesini değiştirebilecek bir proje üzerinde çalışıyor. Bu projenin adı ise DART (Double Asteroid Redirection Test – İkili Asteroid Yeniden Yönlendirme Testi).

DART bu konuda NASA’nın ilk deneyi olacak. Projenin hedefi ise Didymos olarak bilinen ikili asteroidlerin yörüngelerini değiştirerek Dünya’ya zarar vermesini engellemek. NASA önderliğinde bu asteroidlerin birinin 2022’de diğerinin ise 2024’te Dünya’ya zarar vermeden güvenli bir şekilde yolculuklarına devam etmeleri hedefleniyor. Didymos, Yunanca’da ikiz demek ve adını buradan alıyor. Didymos B olarak adlandırılan asteroidin boyu 160 metre, Didymos A’nın boyu ise 780 metre.

DART projesiyle birlikte buzdolabı büyüklüğündeki bir uydu uzaya gönderilecek ve kinetik çarpma tekniği kullanılarak Didymos B asteroidine kasten çarpacak ve asteroidin yörüngesinin değişmesi sağlanacak. Çarpma hızı saniyede yaklaşık 6 km olacak. Bu, bir merminin hızından 9 kat daha fazla. NASA şimdiye kadar Dünya’ya zarar verebilecek büyüklükte olan nesnelerin yüzde 93’ünün konumunu saptamış durumda. DART projesi sayesinde Tunguska Olayı benzeri bir facianın bir daha yaşanmaması hedefleniyor.

Projenin simülasyon videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Japonya, Ay’a İnsan Gönderecek