Windows Phone Resmen Öldü

In Haber, Mobil by Mehmet Melik Arslan2 Comments

Büyük bir hevesle ortaya çıkan Windows Phone, istenileni başaramadı ve emekliye ayrıldı.

Microsoft, mobil platformlar için geliştirdiği Windows Phone işletim sistemine verdiği desteği kesti. Halihazırda Windows Phone kullanan cihazlar devre dışı kalmayacak, ancak bundan sonra güncelleme almayacaklar. Bu telefonlar gün geçtikçe daha fazla eskiyecek, uyum problemleri yaşayacak ve en önemlisi güvenlik tehditlerine karşı daha açık olacaklar.

Windows Phone 8.1, 3 sene önce, Nisan 2014’te tanıtılmış ve kullanıma sunulmuştu. Şu anda ise bahsi geçen işletim sistemine verilen destek, resmi olarak kesildi. Öte yandan firmanın Windows 10 Mobile platformu ise halen aktif durumda, yani Microsoft mobil sektörden tamamen geri adım atmış değil.

Microsoft, mobil işletim sistemlerine Windows Phone 7 ile adım atmış, Android ve iOS’a bir rakip olarak çıkmıştı. Şirket, bu sistemle birlikte profesyonel bazlı değil genel kullanıcı temelli bir platform oluşturma niyetindeydi. Fakat işler istenildiği gibi gitmedi. İşletim sistemi çıktığında, bu sisteme sahip çok az cihaz bulunuyordu (örn. HTC Surround). Öte yandan Windows Phone 7, kopyala – yapıştır gibi çok basit bir özellik olmadan piyasaya sürülünce, ilk izlenimler oldukça kötü oldu ve kullanıcılar tarafından notu verildi. Bu notta, uygulama mağazasının küçüklüğü, uygulamaların uyumsuzluğu gibi etkenler de çok büyük rol aldı. Microsoft, bu imajı düzeltmeye çalışsa da geçen seneler onu mobil platformda halen daha iyi yerlere getirebilmiş değil.

Nokia kurban edildi

Windows Phone 7’den sonra Microsoft, Windows Phone 8’i çıkardı. Bu, kulağa güzel bir gelişme gibi gelse de Windows Phone 7 çalıştıran cihazların yeni sürüme güncellenemiyor olması, Microsoft’un güvenilirliğini bir nebze daha düşürdü. Şirket, Windows işletim sistemini mobil cihazlarda daha da yaygın hale getirmek için Nokia’yı satın alsa da yarasına merhem olmadı. Nokia şu anda HMD Global tarafından yönetiliyor ve Windows Phone platformunu tamamen terk etmiş durumda.

Velhasıl, Windows 10 Mobile’ın önünü açmak için Windows Phone sürümlerine olan destek kesildi. Windows 10 Mobile da şu anda Android ve iOS rakibi olarak değil de Windows masaüstü deneyimini tamamlayıcı olarak lanse ediliyor.

İlginizi çekebilir: Nokia 8 Özellikleri Sızdırıldı