Anasayfa Haber Dijital Madenciler İstanbul’dan Daha Fazla Elektrik Tüketiyor

Dijital Madenciler İstanbul’dan Daha Fazla Elektrik Tüketiyor

Dijital madencilik, ülkelerden bile daha fazla elektrik sarfiyatına neden oluyor.

Dijital para madenciliği, fiyat/performans oranı daha iyi olan grafik kartlarının piyasaya sürülmesiyle birlikte gittikçe daha popüler bir hale geliyor. Söz konusu madencilik, bilgisayarın işlem gücünün kullanılmasıyla gerçekleştiriliyor fakat bu işlem yüksek elektrik tüketimine neden olabiliyor. Yeni yapılan bir araştırma ise dijital madencilik yapanların toplamda 17 milyon nüfusu olan bir yerden daha fazla elektrik tükettiğini açığa çıkarmış.

Revaçta olan dijital para birimlerinden Bitcoin madencileri saatte 14,54 terawatt elektrik tüketiyorlar. Bir diğer popüler dijital para birimi olan Ethereum’un madenciliğini yapanlar ise saatte 4,69 terawatt tüketim yapıyorlar. Bu da Ethereum’un enerji sarfiyatını an itibariyle elektrik tüketimi sırasında 120. olan, 3 milyon nüfuslu Moldova ile aynı kefeye koyuyor. Bitcoin madencileri ise Mozmabik ve Türkmenistan kadar enerji sarfiyatı yapıyorlar. İki para brimi toplandığında ortaya çıkan tüketim ise İstanbul’un enerji tüketimine yakın bir değer. Bu aynı zamanda 2014 yılı Suriye’sinin enerji tüketimi ile de eşit.

Yapılan araştırmalar sonucu daha da ilginç noktalara rastlanılmış. Ethereum madenciliği VISA bankacılık sistemlerinin ağından 8 kat daha fazla enerji sarfediyor. Bitcoin ağı ise bunun tam 27 katına sahip. Bunun temel nedeni ise bu ağların merkezinin olmaması. Merkezi olan ağ yapılanmaları, görüldüğü gibi daha verimli çalışıyor. Dijital para madenciliğinde herkes ayrı, bir yere bağlı olmadan, bireysel çalışabildikleri için çok daha fazla elektrik tüketimi söz konusu. Fakat durum böyle giderse dijital madencilik ağları daha fazla dayanamayabilir. İşgücü bazlı (Proof of Work) çalışma sistemi yerine herkesin gelirine, elindeki maden miktarına orantılı (Proof of Stake) bir sisteme geçmek uzun vadede şart olabilir.

İlginizi çekebilir: Yeni Başlayanlar İçin Ethereum Madenciliği Rehberi