ABD ve Avustralya Hipersonik Füze Testlerini Başarıyla Tamamladı

In Haber by Mehmet Melik ArslanLeave a Comment

Geleneksel savunma sistemleriyle durdurulamayan füzelerin denemeleri başarıyla sonuçlandı.

ABD, müttefikleriyle birlikte hipersonik, yani sesten hızlı füzeler üzerinde çalışıyor. Dünyanın süper gücü olarak kabul edilen ülke, müttefiği Avustralya ile birlikte sesten hızlı füze testlerinde oldukça büyük ve önemli bir adımı geride bıraktı. Yapılan açıklamalara göre hipersonik füzelerin testleri başarıyla gerçekleşti.

Ülke yetkilileri bahsi geçen füzelerin test süreçleri ve sonuçları hakkında bilgi vermiyor. Füzelerin; tasarım, montaj ve kontrol mekanizmaların tam istenildiği gibi çalıştığı belirtiliyor. Daha önceki denemelere baktığımızda bu testlerin Terrier Orion roketlerine dayandığı ve Mach 8 hızına ulaştıkları bilinen bir gerçek.

Söz konusu testler HIFiRE (Hypersonic International Flight Research Experimentation – Hipersonik Uluslararası Uçuş Araştırma Deneyleri) programı kapsamında yapılıyor. Bu programın ilk deneyi 2009’da yapılmış ve sesten hızlı uçuşların birçok farklı alanda yapılacağı belirtilmişti. HIFiRE kurulduğunda sesten hızlı uçaklar üreteceği düşünülüyordu fakat hipersonik teknoloji, silah gücü için de kullanılabilir olunca bu konuya da yatırım yapılmş gibi.

Sesten hızlı füzelerin var olması ABD ve Avustralya’nın düşmanları için oldukça büyük bir tehdit. Zira bu füzeler geleneksel savunma füzeleriyle durdurulamıyor, en azından teori bu yönde. Hipersonik füzelerle yapılacak bir saldırının dakikalar içerisinde (en fazla bir saat içerisinde) gerçekleşebilmesi söz konusu. Öte yandan hipersonik füzelerin amaçları dahilinde kullanılmaları için henüz vakit var.

İlginizi çekebilir: Google, Makinelerin Dünyayı Ele Geçirmesini Engelleyecek