Anasayfa Haber iPhone 7 ile İlk iPhone Arasındaki Farklar

iPhone 7 ile İlk iPhone Arasındaki Farklar

İlk iPhone’un çıkışından bu yana 10 yıl geçti. Peki bu süre zarfında teknoloji nasıl değişti?

Zaman çok hızlı bir şekilde değişiyor ve teknoloji dünyasındaki gelişmeler de gittikçe daha da ivmeleniyor. 10 yıl önce akıllı telefon kavramı genel kullanıcılara oldukça uzakken şimdi ise olmazsa olmaz. Apple da ilk akıllı telefonunu 29 Haziran 2007’de iPhone ile duyurmuştu. Bu yazımızda ilk iPhone ile iPhone 7 arasındaki farklara değinecek ve zamanla iPhone’un nasıl değişimlere uğradığını gözler önüne sereceğiz.

Tasarım

 • iPhone: 115x61x11.6mm, 135g
 • iPhone 7: 138x67x7.1mm, 138g, IP67 sertifikası

iPhone duyurulduğunda belki de zamanının en iyi telefonuydu fakat şimdi geriye dönüp baktığımızda, bugünün standartlarına göre oldukça kötü bir tasarımı var. Plastik kasası, ekran kenarlarında oldukça fazla çerçeve kalınlıkları, telefonun kendi kalınlığı gibi detaylar o zaman kimsenin gözüne batmıyordu. Fakat enteresandır ki iPhone, iPhone 7’den 3 gram daha hafif.

iPhone 7 ise metal gövdeye sahip ve arka panelinde antenler bulunuyor. Cihazın ön tarafında ise daha az çerçeve, daha çok ekran var ve yeni standartlara uygun bir kalınlığa sahip. İlk iPhone modelinden bu yana cihaza konulan 3.5 mm jak girişi iPhone 7’de kaldırıldı ve IP67 sertifikasıyla suya ve toza daha dayanıklı bir telefon ortaya çıktı.

Ekran

 • iPhone: 3.5 inç, 320×480 çözünürlük, 165ppi
 • iPhone 7: 4.7 inç 1334×750 çözünürlük, 326ppi

iPhone, devrim niteliğinde bir cihazdı. Ekranı da o zamanlara göre oldukça iyiydi. Şimdi ise oldukça sönük kalıyor. iPhone 7 ile birlikte ilk iPhone’a oranla ekran piksel yoğunluk değeri neredeyse iki kat artarken çözünürlük ise 480p’den 750p’ye çıktı.

İşletim sistemi

 • iPhone: iPhone OS
 • iPhone 7: iOS 10

İlk iPhone’da Apple’ın mobil platformlar için geliştirdiği iPhone OS yer alıyordu. Dileyen kullanıcılar bu sürümü iOS 3.1.3 sürümüne güncelleyebiliyordu. iOS 10 ile çok şey geliştirilmiş olmasına rağmen işletim sisteminin kullanım kolaylığı, düzeni aynı kaldı. iOS kullanıcıları, bir sürümden yenisine geçtiklerinde çok büyük uyum sorunları yaşamadılar.

Donanım

 • iPhone: 32-bit 412 MHz Samsung ARM işlemci, 128MB RAM, 4GB – 8GB depolama alanı
 • iPhone 7: A10 işlemci, 2GB RAM, 32GB/128GB/256GB depolama alanı

En çok değişen kısım ise donanımlar. İlk iPhone’da, Apple’ın şüphesiz ki en büyük rakibi Samsung’un işlemcisi kullanıldı. Samsung’un telefon piyasasında o zamanlar henüz o kadar büyük bir payı yoktu. Rekabet daha az olduğundan Apple, Samsung’un ürettiği donanımları kullanmaktan çok çekinmedi. Firma şimdi ise kendi donanım parçalarını üretiyor. iPhone 7’de A10 işlemci kullanılıyor.

RAM ve depolama kapasitesi de oldukça artırılan birimler oldu. Zamanla hem daha verimli, hızlı, düşük maliyetli bellek yongaları üretildi, hem de internetin, teknolojinin hızlı yayılmasıyla birlikte veri kullanımları arttı. İnsanlar telefonlarını daha sık kullanmaya başladı ve mağazadaki uygulamaların çokluğu, cihazları daha çok alanda kullanılmaya yöneltti. Bu sebeple hem işletim sisteminin performansı hem de artan veri ihtiyacı için RAM ve depolama kapasiteleri artırıldı. iPhone modellerinin şimdiye kadar RAM kapasiteleri Android modellerden hep daha düşük oldu. Bu da işletim sisteminin rakibi karşısında daha optimize olmasından kaynaklanıyordu.

Kamera

 • iPhone: 2MP sabit odaklı kamera
 • iPhone 7: f/1.8, optik imaj sabitleyicili 12MP arka, 7MP ön kamera

Yukarıda veri kullanımının arttığından bahsetmiştik. Bunun artması biraz da kameraların daha iyi olmasıyla birlikte oldu, insanlar daha çok fotoğraf çektiler ve bunları internete yüklediler ya da cihaz içinde tuttular. İlk iPhone’daki kamera, sadece var olması için varken ön kamera hiç yoktu. Yeni nesil iPhone’daki kamera ise optik imaj sabitleyicisi, portre ve bokeh özellikleriyle öne çıkan oldukça gelişmiş bir kamera.

Batarya

 • iPhone: 1400 mAh
 • iPhone 7: 1,960mAh

Gelelim günümüz akıllı telefon kullanıcılarının en muzdarip olduğu konuya. Pil ömrü. Eskiden, ilk iPhone’un zamanında, pil ömrü diye bir dert yoktu zira telefonlar genelde yalnızca telefon amaçlı kullanılıyordu. Diğer özellikler ikinci plandaydı. Günümüzde ise telefonla görüşme ikinci planda denebilir. Yukarıda belirttiğimiz gibi ilk iPhone’un pil kapasitesi kesin olarak açıklanmadı fakat cihazda kullanıcılara 5 saatlik görüşme için yeterli bir pil bulunuyordu. iPhone 7’de ise bu miktar neredeyse 3 katı, 14 saat.

Özet

Apple, 10 sene içerisinde akıllı telefon konusunda epey bir yol kat etti. Zira akıllı telefon, yalnızca güçlü donanım üretmekle biten bir kavram değil, aksine uyumlu çalışan ve kullanıcılara farklı deneyim sunan, hayatı daha basit hale getiren bir araç. Apple da şimdiye kadar bunu başardı.

Geriye dönüp baktığımızda 10 sene içerisinde oldukça fazla yol kat edildiğini görebiliyoruz. Apple’ın bulunduğumuz sene içerisinde çıkaracağı telefon da çok önemli. 10. yıla özel olarak hazırlanan iPhone 8, Apple için apayrı bir anlam taşıyor. Cihaz hakkında henüz kesin bilgiler yok, fakat konu hakkında haber çıktıkça sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

İlginizi çekebilir: iPhone 8 Hakkında Tüm Bilinenler