7 Milyon Dolarlık Ethereum Çalındı

In Haber by Mehmet Melik ArslanLeave a Comment

Ethereum, yeniden bir hack konusuyla gündeme geldi. Saldırı sisteme yapılmış olmasa da çalınan miktar oldukça büyük.

Ethereum, dijital para madenciliğinde ünlü para birimlerinden biri. Fakat geçmişi o kadar da mükemmel değil. Hardfork yani mecburi çatallaşma yoluna giden Ethereum, ETH ve ETC (Ethereum Classic) olarak ikiye ayrılmıştı. Bunun sebebi ise ağdan 50 milyon dolar çalarak DAO krizine sebep olan hackerlardı. Ethereum, daha bunun etkilerini onarmaya çalışırken, yeni bir hack krizi ile gündeme geldi. Bu seferki hack olayının Ethereum ağıyla çok ilgisi bulunmuyor. Zira para bu defa Ethereum ağından değil, CoinDash isimli bir dijital para takas sitesinden çalındı.

CoinDash gibi dijital para alışverişi siteleri belli zamanlarda kullanıcılara ortaklık vermek için Initial Coin Offering (ICO) ismiyle bir etkinlik düzenliyor. Sistemin kullanıcıları, sitenin hesabına önceden belirlenmiş dijital para biriminden bir miktar aktarıyor ve bunun sonucunda siteden ortaklık alma hakkına sahip oluyorlar. İşte olay tam da burada başlıyor. Sitenin Ethereum hesabını kendi hesap adresiyle değiştiren bir hacker, toplamda 7,4 milyon dolara karşılık gelen 43.438,45 ether miktarını ele geçirdi.

Üzücü olan kısım ise bu hacker için yasal bir yaptırım uygulanamayacak olması. Eğer bu hack işlemini içeriden biri yapmadıysa, bunu tespit edebilmek neredeyse imkansız. Dijital para birimlerinin çoğunluğu belli bir merkeze sahip olmadığından ve ağın içerisindeki karmaşık işlemler oldukça gizli ve güvenli yapıldığından, söz konusu işleminin izlenebilmesi mümkün olmayacaktır.

Çalan kişinin yanına kâr kalacak

CoinDash’in bu etkinliğine katılan yatırımcılar ise bir hayli üzgün ve kızgın. Yetkililer ise hacker’a gönderilen miktarların geri alınamayacağını ve bu konuda yapabilecek bir şeyleri olmadığını belirtiyor. Kullanıcılar, CoinDash’in daha önce de benzer bir dolandırıcılık vakasına adı karıştığından ötürü siteyi suçluyorlar.

Ethereum, Bitcoin, Zcash ve benzeri dijital para birimlerine yatırım yapacak olan okurlarımızın para alışverişi yapan siteleri seçerken oldukça dikkatli olmaları gerektiğini bir kez daha hatırlatalım.

İlginizi çekebilir: Yeni Başlayanlar İçin Ethereum Madenciliği Rehberi