Anasayfa İş ViewSonic Pro 8 8520WL Projeksiyon İncelemesi

ViewSonic Pro 8 8520WL Projeksiyon İncelemesi

Konferans salonları ve eğitim kurumları gibi geniş alanlarda kullanım için tasarlanan ViewSonic Pro 8 8520WL projeksiyon cihazı incelemesinde kurumsal ihtiyaçlara ve çözümlerine bakıyoruz…

ViewSonic Pro 8 8520WL 5200 lümen parlaklıkta, tasarım olarak ev projeksiyonlarından çok daha farklı bir cihaz. HDBaseT gibi kablolu ve ViewSync gibi kablosuz uzaktan erişim seçeneklerini destekleyen 8520WL incelemesinde normal projeksiyonlardan ayrılan noktalara değiniyoruz.

00:10 – 5200 lümen parlaklık neden önemli?
00:50 – Lens ortada yer alıyor.
01:10 – Modern ve geriye dönük portlar.
PortAll: Gizli HDMI/MHL yuvası içerisinde adaptörleri, kablolu ve kablosuz görüntü aktarıcıları saklayabiliyor.
02:07 – HDBaseT teknolojisini kullanan HB10B ile 70 metre uzaklıktan bile ethernet ile görüntü aktarılabiliyor.
03:03 – DLP – Digital Light Processing teknolojisi.
Optik mikro elektro-mekanik bir parça olan, üzerinde sayısız ufak ayna bulunan bir mikroçip var. Texas Instruments teknolojisi.
03:25 – Renk zenginliği 6 renk renk tekeri ile sağlanıyor.
04:00 – Uyarı: Kamera çekiminde renk hareketi görülüyor ancak insan gözü ve izleyici için görüntü ve renkler üst seviye LCD, plazma ekranlardan farksız.
04:25 – Lamba kolayca değiştirilebiliyor.
04:33 – Yükseltilebilen ayaklar, ufak ama önemli detaylar.
04:50 – Lens Shift, optik zoom, odak ayarı.
05:01 – Soğutma sistemi.
05:20 – 4 Açılı çarpıklık düzeltme seçeneği.
05:30 – OSD menüsü çok detaylı.
05:50 – Güç tuşu farklı bildirimleri sergiliyor.
06:03 – Güç, sıcaklık ve lamba ışıkları.
06:14 – Kablo gizleyici kapak.
06:40 – Farklı perde, beyaz tahta, kara tahta üzerine yansıtma için ayarlar var.
07:01 – Diğer ergonomik detaylar ve ek bilgiler.
07:57 – WXGA 1280×800 çözünürlük, diğer teknik detaylar.
08:30 – Çift 10 Watt küp hoparlör, geniş konferans salonları için düşünülmüş. Ufak alanda sesi çok kısmak gerekiyor.
09:10 – Yönetim seçenekleri.
09:30 – Ne kadar ekran oluşturabiliriz? 30 inç ila 300 inç.
10:15 – Fare ve lazer işaretçi modları.
10:30 – Sonuç değerlendirme.
Artılar: Eski cihazlarla kolay değiştirebilme ve kolay kurulum, renk kalitesi, yüksek parlaklık, modern tasarım, bakım gerektirmemesi.
Eksiler: Takıp çalıştırmak kolay olsa da kablosuz ve kablolu uzaktan yönetim ayarlarında kurulum ve kullanımda öğrenme eğrisi var. OSD menü için ufak bir güncelleme gerek.

Görüntü Boyutu

Televizyon ve monitör pazarı ile karşılaştırdığımızda projeksiyon pazarı son derece küçük. Ancak okulda, askerde, iş hayatında ve ömür boyu devam eden eğitimde ve sinemaya eğlenmeye gittiğimizde devamlı kullandığımız bir teknoloji. Hatta ev türü projeksiyon cihazları ile dev ekran fiyatlarıyla kıyaslanmayacak kadar ekonomik bir şekilde kendi sinemamızı bile kurabiliyoruz.

ViewSonic Pro8 8520WL adından da anlaşılabileceği gibi pro yani profesyonel bir çözüm. Ev sineması için değil. Çok ışık alan toplantı salonları, dev konferans alanları gibi kurumsal ihtiyaçlara yönelik bir projeksiyon tasarımı. 16:10 kurulum tablosunda en az 57 cm mesafeden 152 cm, en çok 143 cm’den 381 cm bir ekran oluşturabildiğimizi görüyoruz.

Uzun vadeli Kullanım

Profesyonel kullanıma yönelik ürünlerin her şeyden önce bir ihtiyaca yanıt, bazı sorunlara çözüm olması gerekiyor. 8520WL’nin ait olduğu Pro8 ailesinde bu yıl bu açıdan çok geliştirmeler yapılmış.

Bu model özellikle açık alanda görülebilirlik, geniş alanda duyulabilirlik ve uzaktan bağlanılıp yönetilebilirlik sorunlarını çözüyor. Çoğunlujla Eco modda kullanarak lamba ömrünü 2000 saatten 2500 saate uzatabilirsiniz.

Ayrı bir cihaz olarak satılan HB10B ile yapılan kurulumlar hali hazırda pek çok kurumda ihtiyaçlara çözüm olmuş durumda. Ethernetten 70 metreye varan mesafelerde görüntü aktarabilmek bunlardan birisi. Ayrıca daha önce PJD7830HDL incelemesinde WPG ViewSync cihazı ile ufak konferans salonları için kablosuz bağlantı ve mobil cihazlardan kullanıma detaylı bir şekilde bakmıştık: LightStream PJD7830HDL İncelemesi…

Portlar ve Çözümler

Biz de bu incelemede özellikle bu tarz seçenekleri, daha önce haberdar olmayan profesyoneller ile paylaşıyoruz. Zira son tüketici elektroniği devamlı bir heyecan ile ilerlese de, her ev tipi ürün kurumsal hayatta karşımıza çıkan sorunlara çözüm getiremiyor.

PortAll ve micro USB (USB 2) güç bağlantısına ilaveten LAN, 3x HDMI, Mini USB, 3D VESA, Computer Ot, RS-232, Computer In 1 ve 2, S- Video, Video, Audio (S-Audio), 2x 3.5 mm Audio In, Audio Out, IR, 12V Out ve USB 1 5V2A out bağlantıları kurumsal olarak modern veya eski cihazları bağlamaya imkan tanıyor.

PC için VGA, VGA/DVI dönüştürücü, HDMI seçenekleri yanında veri bağlantısı için mini USB portu kullanılıyor. USB 1 ve USB 2 kodlu portlar sadece güç aktarımı için.

Bu portların hepsi aynı anda kullanılamıyor, arka kısımda birleşen portlar: Komponent portlar VGA girişleri ile, Audio-In RCA çift olarak, 3.5 mm mikrofon girişi Audio in 2 ile paylaşımlı. Bunlar zaten sitesinde belirtilmiş.

Güncelleme Gerektirenler

Testler esnasında karşılaştığımız bir sorun OSD üzerinde test görüntülerine geçmeye çalışırken OSD’de etkileşimin kesilmesi, alakasız menülere geçiş yapması oldu. Burada bir güncelleme gerekiyor.

Bir ikinci sorun da HB10B’nin görüntü bağlantısında oldu. Uzun kabloda Link sinyali yanarken kısa kabloda alamadık. Bağlantı konusunda ViewSonic’e bildirimde bulunduk, kontroller sağlandıktan sonra güncelleme yapacağız. Şu an Türkiye’de sorunsuz HB10B kurulumu yapılmış pek çok kurum olduğunu not düşelim.

Sonuç, Kimler için?

5200 lümen parlaklık ve XVGA çözünürlük diyerek özetlenmeyecek, bunun ötesinde bir cihaz olmayı başarmış. Bu pazardaki rekabet, ViewSonic’i pek çok ufak görünen ama kullanımda çok etkili olan geliştirme yapmaya yöneltmiş. Ancak halen bütün diğer projeksiyon üreten şirket gibi talep olduğu için düşük çözünürlüklü seçenekler sunmak zorundalar.

Editör olarak şahsi tercihim en az FHD olsa da kurumsalda düşük çözünürlüklerin halen çok kullanıldığını görüyorum. Bu ancak uzun vadede değişebilir.

 

ViewSonic Pro8 8520WL kaybolmasın diye lens kapağını ve uzaktan kumanda kapağını bağlı tasarlamaktan, güç kablosu çıkmasın diye sabitleyici koymaya kadar bu ufak detayların hepsini doğru yapmayı başarmış. Bunların birikimi, cihazı sadece alan değil, özellikle kurup kullanan IT sorumluları için yeni nesil bir projeksiyonu çekici kılmayı başarıyor.

Profesyonel kullanımın yanında ev/ofis sineması ve eğlence amaçlı bir model için de Pro 7827HD incelememize bakabilirsiniz…